Kézdivásárhely egyik kuriózuma: a fényírda
Május 6-án ér véget az Örökségünk őrei című helytörténeti vetélkedő, amelynek országos döntőjébe a kézdivásárhelyi Turóczi Mózes Általános Iskola csapata is továbbjutott. A diákok helyezték az érdeklődés középpontjába a Bogdán-fényírdát, amelynek a létezéséről még a kézdivásárhelyiek egy részének sincs tudomása.
A fényírda a fényképészdinasztiaként számon tartott Bogdán-család tulajdonát képezte, jelenleg a kézdivásárhelyi múzeum ügykezelésében áll. Az Örökségünk őrei csapatot koordináló Szilveszter Orsolya tanárnő a különlegessége miatt javasolta, hogy a diákok ezt a létesítményt „fogadják örökbe”, kutassák a múltját, és a Perdi Petra, Barta Nikolett (hetedikesek), Vitus Szabolcs, Sós Zoltán Márió, Csiszár Viktor Dániel és Lupán Norbert (nyolcadikos) tanulókból álló csapat próbáljon meg minél többet feltárni az érdekes épületről.
A fény- vagy képírdának nevezett fényképészműhely a 40-es udvartér 3. házszáma alatt található – kívülről egy meglehetősen jellegtelen épületben, így a szemlélődő nem gondolja, hogy milyen érték rejtőzik a falak mögött. Ilyen létesítmény ugyanis mindössze négy található a Kárpát-medencében: ebből kettő Erdélyben van, az egyik Székelyudvarhelyen, a másik pedig a céhes városban.
Az épület sorsa érdekes: a Bogdán fényképészcsalád tulajdonában volt, majd néhai Ráday Mihály (1942–2021) városvédő, Kossuth-díjas filmoperatőr, a Magyar Televízió Unokáink sem fogják látni című produkció szerkesztő-műsorvezetőjének a szorgalmazásának köszönhetően a Magyar Kincstári Vagyoni Igazgatóság 2002-ben megvásárolta a család örököseitől az épületet, 2007-ben felújította és a kézdivásárhelyi múzeum ügykezelésébe adta át.
A fotós műhely sok szempontból is érdekes: oldala és mennyezete is üvegből épült, különböző fényáteresztő és -takaró textíliák mozgatásával érték el a fényképészek azokat a fényhatásokat, amelyek a magyar fotóművészetet világhírűvé tették. A műhelyben régi felszereléseket lehet megtekinteni, fényképezőgépektől kezdve lámpákig, régi reklámanyagoktól a falakon lévő fotókig, nagy értéket képvisel az üvegre felvitt negatívgyűjtemény, ugyanakkor a falióra-gyűjtemény megtekintése is javasolt a látogatóknak.
A diákok tevékenysége a közösségi oldalon követhető, a profilon számos érdekességet meg lehet tudni a különleges létesítményről.