Kelemen Hunor: instabilitás, kiszámíthatatlanság jellemzi a jelenlegi kormányzást
Instabilitás, kiszámíthatatlanság jellemezi a jelenlegi kormányzást - jelentette ki Kelemen Hunor a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjújában. Az RMDSZ elnöke szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) veszélyt jelent Románia számára, de semmi esély nincs arra, hogy a párt hatalomra kerüljön.
Kelemen Hunor az önkéntes katonai szolgálatról szóló vitával kapcsolatban, azt mondta, igaza volt a vezérkari főnöknek, hogy Romániának fel kell készülnie minden eshetőségre. Kiemelte ugyanakkor: nem kell pánikot kelteni, mert nincs veszély. Szerinte kommunikációs hibáról van szó, jobb lett volna, ha Klaus Iohannis elnök, a hadsereg parancsnokaként szólalt volna meg ebben a témába.
„Romániának fel kell készülnie minden eshetőségre, Európa-szerte mindenki ezt teszi, de anélkül hogy pánikot keltenénk, és azt mondanánk, hogy egy háború közeleg. Nincs ilyen veszély" - szögezte le az RMDSZ elnöke. Hozzátette: meg kell nyugodni. „Nincs közvetlen veszély, de látni kell, hogy a világ megváltozott, és nem a jó irányba” - fogalmazott a politikus. Nem tudja, hogyan kell meggyőzni a fiatalokat, hogy belépjenek a hadseregbe, de nem egyszerű kérdés, a mai fiatalok másként viszonyulnak ehhez a kérdéshez, más értékek szerint élnek.
Kelemen Hunor szerint jelenleg politikai instabilitás van Romániában, ezt mutatja például a betegszabadság 10 százalékos megadóztatása. „Decemberben még jó ötletnek tartották, aztán februárban versenyt futnak a megszüntetéséért” - mondta a politikus, ami szerinte jól jelzi a kormányzás kiszámíthatatlanságát.
Az RMDSZ elnöke kizártnak tartotta, hogy az AUR kormányra kerüljön. Mint fogalmazott, Románia nem engedhet meg magának egy ilyen kalandot. Úgy véli, az AUR jól szerepel majd, elérheti a 20 százalékot, de ez az eredmény nem fogja őket a kormányba emelni. Arra a kérdésre, hogy George Simion vagy Diana Șoșoacă „az oroszok emberei-e”, Kelemen Hunor azt mondta, nincsenek bizonyítékai, így nem akar erről nyilatkozni. „Ahogyan viselkednek, akár lehetnek is” - jelentette ki. Hozzátette ugyanakkor, hogy Románia számára veszélyesek, ez nem kétséges.
Az RMDSZ elnökét a korábbi, Ukrajnából való kitiltásáról is kérdezték. Elmondta: 2017 és 2021 között volt kitiltva Ukrajnából. Csak később tudta meg, hogy ennek oka az ukrajnai magyarok, románok, a kisebbségek jogfosztásának bírálata volt.
A választások összevonásával kapcsolatban Kelemen Hunor azt mondta: amennyiben a két kormánypárt megegyezik abban, hogy június 9-én az európai parlamenti választásokkal egy időben szervezzék a helyhatósági megmérettetést is, bizonyára megegyeztek a további választások ügyében is, így például arról, hogy közös államfőjelöltje legyen a koalíciónak.
Kelemen Hunort a magyar miniszterelnökről is kérdezték. Arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor Vlagyimir Putyint követi-e, az RMDSZ elnöke kijelentette: Orbán Viktor Magyarország-politikát folytat. „Van egy víziója az Európai Unióról, ezt sokszor hallhattuk is tőke. Ugyancsak van egy víziója a térséggel kapcsolatban. De sem Putyinnak, sem másnak a politikát nem követi”. Azt is megkérdezték Kelemen Hunortól, hogy Orbán Viktor politikája modelltt jelent-e számára. „Nincs számomra egyetlen politikai modell. Orbán Viktor politikája számos fontos értéket képvisel, Orbánnak szolid tapasztalata van. Víziója van, bátor, tudja hogy hol tart, s merre halad. Ebből a szempontból minden olyan vezetőnek modellként szolgálhat, aki hosszú távra tervez. Valószínűleg, hogy jelenleg a legtapasztaltabb vezető politikus az Európai Unióban. Háromszor nyert választásokat, sok esetben utólag bizonyosodott be, hogy igaza volt, ilyen például a migráció kérdése” - mondta Kelemen Hunor.
CSAK SAJÁT