Potápi Árpád János: összmagyar érdek az RMDSZ jó szereplése az EP-választáson 

A romániai magyarság érdeke, hogy az RMDSZ jó eredményeket érjen el minden egyes választáson, így az európai parlamenti választáson is - jelentette ki a Maszol kérdésére válaszolva Potápi Árpád János. A Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján közölte: 2024 az együttműködő nemzet éve.

Nekünk az a legfontosabb, hogy az RMDSZ jól vizsgázzon minden egyes választáson. Az RMDSZ az a romániai magyar etnikai párt, amely az erdélyi magyarságot összefogja, s országos szinten a leghatékonyabban tudja összegyűjteni a magyar szavazatokat” - fogalmazott Potápi Árpád János. Elmondta azt is, a Kárpát-medencében egyetlen olyan magyar közösség sincs, amely regionális vagy országos szinten több etnikai pártot el tudna tartani”. Mint fogalmazott: ebbe bele kell nyugodni. Ha ezt nem fogadjuk el, akkor egyik sem fog képviselethez jutni, lehet egymással rivalizálni, csak a szükséges küszöböt egyik sem éri el” - tette hozzá. A nemzetpolitikai államtitkár szerint a romániai magyarság érdeke, de összmagyar érdek is, hogy az RMDSZ jó eredményeket érjen el minden egyes választáson, így az európai parlamenti választáson is. 

Azon felvetésünkre, hogy a felmérések szerint a korábbiaknál magasabb részvételi arány várható a júniusi megmérettetésen, s ez megnehezítheti a magyar szövetség dolgát, Potápi Árpád János azt mondta, rendkívüli jelentősége van a mozgósításnak, amit az RMDSZ az elmúlt időszakban jól végzett”. Az államtitkár felkérte a többi erdélyi magyar szervezetet, a pártokat, a nemzeti tanácsokat, a történelmi egyházakat, az önkormányzatot, hogy tegyenek meg mindent az uniós képviselet érdekében.  A Románok Egyesüléséért Szövetség várható előretörésével kapcsolatos kérdésünkre, Potápi Árpád János azt mondta, elsősorban a román belpolitikának kell megvizsgálnia, hogy mi vezetett egy ilyen szélsőségesen nacionalista párt ilyen mértékű felemelkedéséhez.

Potápi Árpád János azt mondta, rendkívüli jelentősége van a mozgósításnak Fotó. MTI

A hétfői sajtótájékoztatón a nemzetpolitikai államtitkár elmondta: 2024 az együttműködő nemzet éve. Kiemelte: a külhoni magyar intézményrendszer megerősítése, támogatása mellett hangsúlyos helyen szerepel a hálózatok építése az élet minden területén, és idén ezeknek a hálózatoknak az együttműködését célzó programok megvalósítását tervezi az államtitkárság. A Szülőföldön magyarul program keretében a 2022/2023-as tanévben 221 433 gyermek és fiatal részesült támogatásban. Idén is bruttó 100 ezer forintos támogatást biztosítanak a szülőföldjükön magyar oktatásban részt vevő bölcsődéseknek, óvodásoknak, általános és középiskolásoknak, felsőoktatási hallgatóknak - közölte az államtitkár.

Idén is meghirdetik a pályázati felhívást az Együttműködő Nemzet Programra, a Kőrösi Csoma Sándor Programra (KCSP) és a Petőfi Sándor Programra (PSP). 2023-ban a KCSP-be és PSP-be 132 ösztöndíjas kapcsolódott be - jelezte, hozzátéve: a KCSP keretében a déli félteke diaszpóra közösségeihez február 15-én 25 ösztöndíjas érkezik kilenc hónapra. Folytatódik a babacsomagok ajándékozása, az anyasági támogatás folyósítása a Kárpát-medencei igénylőinek. A program része a Megtartó Szülőföld, folytatják a külhoni mentorprogramot, a hálózatnak már 3000 külhoni vállalkozó a tagja. Megszervezik IX. Kárpát-medencei Magyar Vállalkozók Találkozóját, s folytatják a régiós gazdasági fórumokat is. Potápi Árpád János közölte: szeretnék már a tavaszi hónapokban az összes pályázati felhívást közzétenni.

Lázár János: mindenkinek el kell menni, és le kell adnia a voksát

Nagyon fontos, hogy az RMDSZ jól szerepeljen az idei európai parlamenti, önkormányzati és parlamenti választásokon, és adott esetben újra a bukaresti kormányzat részese lehessen - jelentette ki Lázár János, a magyar kormány építési és közlekedési minisztere a Maszolnak adott pénteki videointerjújában. A magyaroknak látniuk kell, hogy helyettük mi nem szavazhatunk. Helyettük az RMDSZ-es politikusok sem szavazhatnak, mindenkinek egy szavazata van, tehát mindenkinek el kell menni, és le kell adnia a voksát, aki a saját nemzeti érdekeit védeni akarja" - fogalmazott a miniszter. Elmondta: tapasztalata szerint az RMDSZ józanságára, tárgyalóképességére, politikusainak a helytállására és bölcsességére folyamatosan lehet számítani, a szövetséget és különösképpen Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt a román politikai elit is tiszteli. Az erdélyi magyarság kitermelt magából az elmúlt 15 évben egy olyan politikai, új generációs vezető réteget, amelynek van tekintélye, súlya a helyi vezetőket is beleértve, polgármestereket, képviselőket, szenátorokat, kormánytagokat beleértve, van helye, szerepe és saját súlya a román politikában" - fogalmazott  a miniszter.    

Kapcsolódók

Kimaradt?