banner_DVdnQ8MO_970x250 (2).png
banner_yxa2hhhn_728x90 (3).png
banner_6Z9d5FZx_300x250.png

Kedden lemond Ciolacu – megoszlanak a vélemények: kormányozzanak vagy vonuljanak ellenzékbe

Marcel Ciolacu kedden lemond a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről, a pártnak pedig döntenie kell, hogy kormányon marad-e. Nicușor Dan megválasztott államfő, már bejelentette melyik jelenlegi minisztert tartaná meg az új kormányba.

Nicușor Dan Ilie Bolojan ideiglenes államfőt szeretné miniszterelnöknek, de megnevezett egy jelenlegi minisztert is, akit szívesen látna a következő kormányban. Egyelőre azonban az a kérdés, hogy a szociáldemokraták (PSD) részt vesznek-e az új kormányban, összegez a Hotnews.

Nicușor Dan az Antena 1 csatornán nyilatkozva elmondta, azt szeretné, ha az aktuális miniszterek közül Daniel David „elviekben” folytatná munkáját a jövőbeni kormányban is.
Amikor megkérdezték, vannak-e más jelenlegi miniszterek, akiket megtartana, így válaszolt:
„Nem szeretnék más nevet említeni.”

Új kormány lesz | Korábbi fotó: Agerpres

Az oktatási és kutatási miniszter, Daniel David nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az új kormányban is marad, melyet a Nicușor Dan által jelölt miniszterelnök vezetne, de jelezte, hogy ez feltételekhez kötött.

A jövőbeli kormány politikai struktúrája továbbra is bizonytalan, mivel a PSD még nem döntötte el, hogy csatlakozik-e az új koalícióhoz. A kérdésről a párt Nemzeti Politikai Tanácsának kedden 13:00-kor kezdődő ülésén fognak tárgyalni.

Jelenleg a PSD vezetői között nincs egyértelmű álláspont ebben a kérdésben. Robert Negoiță, a 3. kerület polgármestere amellett foglalt állást, hogy a párt ellenzékbe kellene vonuljon, „hogy kijavítsa ami nem működik a párton belül”. „Közel 15 éve, néhány kivétellel, a PSD kormányon volt. A demokrácia és a párt egészsége érdekében szükség van arra, hogy legalább egy választási ciklust az ellenzékben töltsünk” – véli a polgármester.

Constantin Toma, Buzău polgármestere viszont azt szeretné, ha a párt kormányon maradna, mert „nagy reformokra van szükség”. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a PSD-nek egy új vezetői csapattal kellene részt vennie a kormányzásban, mivel a jelenlegi „semleges maradt, amikor a demokrácia és a fasizmus között kellett választani”.

Egy másik fontos vidéki vezető, Constantin Rădulescu, a PSD Vâlcea elnöke bár nem foglalt egyértelműen állást, úgy véli, hogy a szociáldemokratáknak részt kell venniük az új elnök és a pártok közötti egyeztetéseken, és csak ezután döntsenek a jövőbeli irányvonalról.
A PSD vezetőségének hétfői informális ülésén többen felszólaltak, hogy megvitassák: kormányra lépjen-e a párt vagy ellenzékben maradjon, illetve hogyan lehet megerősíteni a pártot az elmúlt választási kudarcokat követően.

A vélemények megoszlanak, de a HotNews forrásai szerint a jelenlévők többsége inkább az ellenzéki szerepet támogatja, miközben a jövőbeli kormány által javasolt reformokat a parlamentből támogatnák. Egyesek szerint a PSD-nek egy szuverenista irányt kellene követnie, hogy visszanyerje azokat a szavazókat, akik az AUR párthoz pártoltak át.

Nicușor Dan is várja a PSD-n belüli viták lezárását: „Egyelőre nem világos, merre akar haladni a PSD. Ezeket a belső kérdéseket nekik kell tisztázniuk” – magyarázta.
„A PNL esetében viszonylag egyszerű a helyzet, nekik ideiglenes elnökük van, az USR-rel és az RMDSZ-szel szintén” – jegyezte meg a megválasztott elnök.
Jelenleg két lehetséges kormányzási forgatókönyv van napirenden. Az első az lenne, hogy minden pro-európai parlamenti párt, a Képviselőházban jelen lévő kisebbségi csoport támogatásával, egy széles többségű (301 szavazat) kormányt alakítson.

„Ideális lenne, ha mind a négy pro-európai formáció, plusz a kisebbségek együtt alkotnának kormányt, hogy stabil kormányunk legyen. (...) Bolojan marad az én jelöltem, anélkül hogy most bármit ígérnék. Ez egy folyamatban lévő egyeztetés, minden félnek vannak elvárásai, feltételei, ezeket mind össze kell hangolni” – nyilatkozta Nicușor Dan.
Nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a miniszterelnöki tisztséget rotációban töltsék be – ahogyan az korábban Ciucă és Ciolacu között történt –, de ez nem az általa preferált megoldás.

A második forgatókönyv a kisebbségi kormány, a PNL-USR-RMDSZ részvételével és a PSD parlamenti támogatásával, ám ez a vélemények szerint rendkívül sérülékeny, bármikor megbuktatható lenne.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_VLbX1df7_bga_alap_logo.png

Kimaradt?