Károly Erdély iránti rajongása nem tette tájékozottabbá a briteket

Romániai, erdélyi vizitjének utolsó napján a Brassó megyei Szászfehéregyházán járt Károly király, ahol a faluval együtt az UNESCO kulturális világörökségét képező erődtemplomot is meglátogatta. A Maszolnak nyilatkozó, Londonban élő magyar újságíró szerint a britek a király Erdély iránti rajongása ellenére sem tudnak semmit a régió történelméről, az itt élő nemzeti kisebbségekről.         

Zalánpataki vizitje után, kedden egy nagyon rövid látogatást tett Szászfehéregyházán Károly király. A brit uralkodónak a Brassó megyei településen is van birtoka. Az úgynevezett Kék házat 2006-ban még hercegként vásárolta meg Károly, és 2021-ig panzióként működött. Jelenleg vendégházként is működik, de itt van a Walesi Herceg Alapítvány székhelye, restaurátor- és szövőműhelyeknek,, illetve mezőgazdasági tanfolyamoknak is helyet biztosít.  

Az Adevărul beszámolója szerint az ország minden részéről érkeztek - sokan népi viseletbe öltözve - Szászfehéregyházára, hogy találkozhassanak Károly királlyal, mielőtt visszatér Londonba. „Azért vettük fel ünnepi viseletünket, mert ez egy nagyon fontos nap, akárcsak a húsvét, hiszen egy királyt üdvözölhetünk hazánkban. Egy hónappal ezelőtt Londonban voltam, a koronázáson, ott is népviseletben” - mondta a portálnak Ion Vozai, aki egy máramarosi faluból, Brébből érkezett feleségével Szászfehéregyházára. A házaspárt ajándékot is hozott a királynak és a királynénak. Kamillának egy üveg hagyományos máramarosi bort, Károlynak Charlesnak pedig körtepálinkával kedveskednek, az üvegre az uralkodó nevét is rányomtatták.

„Lenyűgözött bennünket Nagy-Britannia történelme, ezért úgy döntöttünk, hogy eljövünk, amikor hallottuk a király látogatásáról. Szerettük volna látni, főleg, hogy a barátom egy éve a királynői jubileumon is jelen volt. Hosszú utat tettünk meg, de boldogok vagyunk” – mondta a portálnak egy fiatal nagyváradi nő.

Károly király közismerten rajong Erdélyért Fotó: Agerpres

Miközben Erdélyben, Romániában sokan éppen Károly miatt ismerték meg részletesebben a Nagy-Britannia történelmét is, addig a szigetországban alig tudnak valamit Erdélyről, az uralkodó Erdély-rajongásáról. Heckenast László, Londonban élő magyar újságíró a Maszolnak elmondta: a brit sajtóbeszámolókból inkább Románia iránti rajongásként jelenik meg a királyi út, magyar kulturális vonatkozásokról szó sem esik.

Ismert-e egyáltalán az Egyesült Királyságban Erdély, annak történelme, etnikai összetétele, az erdélyi magyar közösség? - kérdeztük az újságírótól. „Közép-Kelet Európa egy kicsit még most is összemosódikk a britek számára. A hidegháború alatt az iskolai térképeken fehér folt volt ez a régió. A mostani generáció sokat utazik, de ők a jelenlegi állapotot  ismerik meg, a történelmi Magyarországról csak kevesen hallanak. Arról, hogy milyen Erdély etnikai összetétele, miként élnek a nemzeti kisebbségek, nyugodtan kijelenthetem: fogalmuk sincs” - mondta Heckenast László. Hozzátette: a király bizonyára pontosan ismeri a helyzetet, de nyilvánvalóan felhívják a figyelmét a téma érzékenységére, és különösen királyként ilyen ügyekben nem foglal állást.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?