Heves viharok és áradásveszély fenyegeti Hargita megyét
Az Országos Meteorológiai és Hidrológiai Szolgálat több egymást követő időszakra adott ki riasztásokat Hargita megyére vonatkozóan, amelyek viharos időjárásra és árvízveszélyre figyelmeztetnek hétfőn és kedden.
Záporokra, zivatarokra, viharos szélre, jégesőre, valamint villámárvizekre figyelmeztet a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) az Országos Meteorológiai és Hidrológiai Szolgálat előrejelzései alapján.
Mint írták: hétfő délután 15 és 22 óra között sárga figyelmeztetés lesz érvényben: záporok, heves zivatarok várhatók, rövid idő alatt 20–25, elszórtan akár 30–40 liter csapadék is lehullhat négyzetméterenként, ezen kívül villámlás, 50–70 km/h-s széllökések és jégeső várható.
Az éjszaka folyamán is folytatódnak a viharok: hétfőn este 22.00 óra és kedd délelőtt 10.00 óra között ismét sárga riasztás lesz érvényben hasonló jelenségekkel: záporok, viharos szél, villámlás és jégeső (1–2 cm-es szemekkel).
Kedden 10.00 és 22.00 óra között narancssárga riasztás lép érvénybe, amely még szélsőségesebb időjárást vetít előre: viharos erejű szél, nagy mennyiségű csapadék (30–40, helyenként 50–60 l/m²), intenzív villámlás és jégeső várható.
A zivatarokat árvízveszély is kíséri:
- Sárga szintű hidrológiai figyelmeztetés érvényes hétfőn 12.00 órától kedden 24.00 óráig az Olt, a Tatros és mellékfolyóik vízgyűjtő területein, ahol felszíni lefolyás, villámárvizek és az árvízvédelmi szintek átlépése várható.
- Kedden 06.00 és 24.00 óra között a Maros, Küküllők és a Homoród vízgyűjtőiben is hasonló jelenségekre kell számítani.
- Emellett narancssárga hidrológiai figyelmeztetés érvényes hétfőn 15.00 órától kedden 12.00 óráig a Kis-Besztercére és mellékfolyóira, ahol fokozottabb árvízveszélyre figyelmeztetnek.
A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy kövessék a hivatalos tájékoztatókat, kerüljék az áradásveszélyes területeket, és készüljenek fel az esetleges viharkárokra.
CSAK SAJÁT