Hatósági vagányság: nem alkudoznak a kibertámadások elkövetőivel és nem fizetnek nekik
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (NCSD) bizonyította, hogy képes a kibertámadások áldozataival és a kibertámadások elhárításában szerepet vállaló kormányzati és magánszektorbeli szereplőkkel együttműködve fellépni az elkövetők ellen - írta szombaton a Linkedin-oldalán az intézmény vezetője.
Dan Cîmpean rámutatott arra, hogy a DNSC-nek sikerült az uniós kibervészhelyzeti mechanizmus (EU-CyCLONe) aktiválása nélkül kezelni a képviselőház és az egészségügyi rendszer elleni támadásokat.
„Bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk a nagyobb kiberincidenseket a technológia segítségével kommunikáló és reagáló távvezérelt munkacsoportokkal kezelni. Elavult gondolkodásmód az, hogy ilyen esetekben fizikailag mindenkinek egy helyiségben kell tartózkodnia, ez már nem a legjobb módja a kiberszakértői munkának” – idézi Dan Cîmpean bejegyzését az Agerpres hírügynökség.A DNSC igazgatója hozzátette, Románia szövetségesei és nemzetközi partnerei felajánlották segítségüket Bukarestnek a kibertámadások elhárításához, amiért köszönetet mondott nekik, de hangsúlyozta: Románia számára létfontosságú, hogy tesztelje saját képességeit, és bízzon abban, hogy önállóan képes hatékonyan reagálni az ilyen kibertámadásokra.
Mint írta, külön büszke arra, hogy Románia a korábbi ígéretéhez híven nem tett eleget a zsarolóvírusos támadók anyagi követeléseinek, és nem adott nekik alkalmat arra, hogy illegális tevékenységükkel hírnevet vagy elismerést szerezzenek. „Egyszerűen nem fizetünk váltságdíjat a kibertámadások elkövetőinek, és nem alkudozunk velük” – szögezte le.
Január 30-án kibertámadás érte a képviselőház informatikai rendszerét, és az elkövetők mintegy 300 megabyte adathoz fértek illetéktelenül hozzá. Február 11-12-én 26 kórház informatikai rendszerét bénította megy egy zsarolóvírusos támadás.
CSAK SAJÁT