Hamarosan elkezdődhet a gyimesbükki Rákóczi-vár újjáépítése
Rendelkezésre állnak a szükséges hatósági engedélyek és hamarosan elkezdődhet a gyimesbükki Rákóczi-vár újjáépítése. Az erődítmény területét a helyi önkormányzat határozattal átadta az Országos Beruházási Társaságnak (CNI), amely kiírja a közbeszerzési eljárást a munka elvégzésére.
Hosszú évek óta elhúzódó történet végére kerülhet pont azzal, hogy a gyimesbükki önkormányzat átadta az Országos Beruházási Társaságnak (CNI) a Rákóczi-vár néven ismert erődítmény területét és rövidesen elkezdődhet az újjáépítése. Minderről Oltean Péter, a Bákó megyei település polgármestere tájékoztatta a Maszolt. A fejlesztési minisztérium még az elmúlt év őszén szavazott meg 6,7 millió lejes finanszírozást a romos vár újjáépítésére. Mint a községvezető elmondta: sikerült minden szükséges hatósági engedélyt beszerezniük.
„Az építkezési engedélyt is megkaptuk, ami 24 hónapra érvényes. Nem szeretném elszólni magam, de most a CNI térfelén pattog a labda, hamarosan ki kell írják licitre a Rákóczi-vár kivitelezését” – közölte Oltean Péter. Hozzátette: a kivitelezési munkát a Bákó megyei műemlékvédelmi hatóság felügyeli szakmai szempontból. A polgármester pontos dátumot nem tudott mondani az építkezés elkezdésére, ez a közbeszerzési eljárás kiírásától és eredményességétől függ majd.
Mint Oltean Péter tájékoztatott: a korábban elkészített terveken minimális változtatásokat végeztek, így az újjáépített erődítmény magában foglal majd kiállítóteret és kávézót is.
A településvezető hangsúlyozta: az újjáépítéshez a helyi önkormányzat részéről 200 ezer euró önrésszel járul hozzá. A vár környezetét is szeretnék ugyanakkor kulturáltabbá tenni: szóba került egy rendezett, új parkoló létesítése, valamint nyilvános vécé kialakítása is. Ezen kívül a község vezetősége előkészített egy pályázatot két elektromos töltőállomás létesítésére is, amelyek közül az egyik a Rákóczi-vár parkolójába kerülne – mondta el a tervekről Oltean Péter.
A gyimesbükki Rákóczi-várat a 17. században építették, Bethlen Gábor fejedelem idejében vagy kis idővel azután. Egy évszázaddal később II. Rákóczi Ferenc megerősíttette az őrtornyot. A vár hármas szerepet töltött be, egyrészt őrhely volt, másrészt vámszedőhelyként használták. 1710 után, a vár bővítését követően vesztegzárként is használták.
CSAK SAJÁT