Gyárat és stadiont vásárol a sepsiszentgyörgyi városháza
Hosszas alku után a sepsiszentgyörgyi városháza megvásárolja az egykori IAME gyár épületét és a hozzá tartozó Electro stadiont, döntött az önkormányzat. Az Állomás negyedi gyárépületért és stadionért két részletben 913 000 eurót fizet a város.
Az egykori gyárépületbe helyezik el a városháza és alárendelt intézmények archívumát, de raktárként is hasznosítják majd, míg az Electro-stadiont rehabilitálják és új sportolási lehetőségeket biztosítanak a sepsiszentgyörgyieknek.
A legutóbbi tanácsülésen a sepsiszentgyörgyi képviselő testület elfogadta a 913 000 eurós vételárat, ami jóval alacsonyabb, mint a felértékeléskor szakértők által megállapított 2,5 millió euró. Az első 450 000 eurót idén december 31-ig fizetik ki, majd a fennmaradó 463 000 eurót jövő év március végéig törleszti a sepsiszentgyörgyi önkormányzat.
Tóth Birtan Csaba alpolgármester szerint a város Brassó felőli bejáratánál, az Építők és Păius David út sarkán lévő egykori autóvillamossági és villanymotorokat gyártó állami vállalat (IAME) épületei és a telkek régóta kihasználatlanok. Az önkormányzat felújítja és bevonja a közhasználatba. A polgármesteri hivatal és alárendelt intézményei régóta küszködnek az iratok archiválásával, de a számos tárgy raktározása is gondot okoz, erre jelent megoldást az IAME épülete.
Másrészt a felvásárlás fontos célja az Állomás negyedi Electro-stadion sportpályáinak megszerzése volt, hiszen az IAME gyár bezárása óta senki nem használja azt, a létesítmény romlik, miközben igény van új sportlétesítményekre. Az alpolgármester azt is elmondta, hogy a vásárlás után az önkormányzat lebontja két gyárépületet az Építők útja fölött összekötő függőfolyosót. Az IAME vállalat 1989-ig a sepsiszentgyörgyi gépgyártás alapköve volt, több ezren dolgoztak az autóalkatrészeket, villanymotorokat és sebességváltókat gyártó üzemekben, ám a rendszerváltást követő magánosítást követően, 2006-ban bezárt.
Mint ismert, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat az elmúlt években számos olyan épületet megvásárolt, amelyek a rendszerváltás után bezártak és leromlottak. Ilyen az egykori cigarettagyár, amelyet három évvel ezelőtt 4,9 millió euróért vásárolt meg az önkormányzat, de annak egy részében, 11 millió eurós uniós pályázatból már elkezdődött a kommunizmus múzeumának kialakítása. Korábban 745 000 euróért megvásárolták a város központjában éktelenkedő, romos Bodok szállót, amit le szeretnének bontani és helyébe megépül a térség legkorszerűbb kulturális központja, amit a magyar kormány 13 millió euróval támogat.