Gondozni a gondozókat – megnyílt Kolozsvár első Alzheimer Café-ja

Hollandiából indult el a kezdeményezés az 1990-es évek végén, Romániába a 2010-es évek környékén érkezett, azóta pedig nyolc helyen létezik ez a fajta támogatócsoport. Kolozsváron idén kezdték el működtetni a Máltai Szeretetszolgálat jóvoltából, és a szervezők meglepetésére már az első, február 23-i eseményen óriási volt az érdeklődés.

Pünkösti Zsolt, a Máltai Szeretetszolgálat kolozsvári fiókszervezetének vezetője elmondta: az Alzheimer Café elsősorban a családtagoknak szól, vagy a beteghez közel álló személyeknek, akik gondozzák, ápolják az ebben a kórban szenvedőket.Fotók: Máltai Szeretetszolgálat/Facebook

Azért kimondottan a családtagokra koncentrál ez a kezdeményezés, mert a betegeknél a diagnózistól függően léteznek különféle terápiák, kezelések, amiket akár otthon is lehet pszichológus, pszichiáter segítségével végezni, ám a gondozók számára nem létezik gyakorlatilag semmi. „Nincsen semmilyen fajta formális gondozása a családtagoknak, pedig nekik is óriási szükségük lenne erre. Az Alzheimer Café mottója az, hogy gondozni a gondozót, tehát mi elsősorban nekik akarjuk megadni a támogatást. Felmerült a megnyitón, hogy elhozhatnák-e esetleg a betegeket is a találkozásra, és természetesen azt mondtuk, hogy igen, mivel ez egy képlékeny dolog még, nincs egy nagyon konkrétan megszabott forgatókönyv, eseményről eseményre alakítjuk majd az igények függvényében” – magyarázta Pünkösti Zsolt.

Mint mondta, a legelső eseményen voltak többen gondozóotthonokból, asszisztensek, beteggondozók egyaránt, őket is szívesen látják, megadnak nekik is akármilyen segítséget, de a hozzászólásaikat is szívesen fogadják, hiszen ezek „fontos plusz értéket adhatnak a hozzátartozóknak”.

Közel ötvenen voltak kíváncsiak a kezdeményezésre

Pünkösti Zsolt szerint Kolozsváron eddig nem volt ilyen típusú szolgáltatás, sem román, sem magyar nyelven. létezik egy román nyelvű támogatócsoport, de az más modellt követ. Viszont Romániában legalább nyolc különböző településen van Alzheimer Café, egyebek mellett Brassóban, ahol szintén a Máltai Szeretetszolgálat égisze alatt működik, de van például Sepsiszentgyörgyön is.

Az Alzheimer Café első kolozsvári kiadásán inkább családtagok vettek részt, de volt néhány szakember is. Pünkösti Zsolt szerint nagyon érdekes volt látni, hogy mennyi különböző korosztály jelent meg, ott voltak az egészen fiatal korosztály résztvevői, az unokák, de élettársak, testvérek, és az alzheimeres betegek gyerekei is. A szervezőket is meglepte a nagy érdeklődés, közel ötvenen vettek részt az eseményen, és egy adott ponton a teremben lévő székek mind megteltek, és új széket kellett bevinni az érdeklődőknek, mesélték.

Az esemény két előadással indult, először dr. Berszán Lídia, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója, mentálhigéniás szakember tartott előadást a demenciáról, majd Friedl Beatrix, a brassói Alzheimer Café pszichológusa következett expozéjával, ezt követte a csoportos beszélgetés.

Pünkösti Zsolt szerint ezeknek a találkozóknak mindig ilyen lesz a felépítésük, először egy szakembert hívnak, aki előadást tart egy témában, beszélgetésindítóként, ami után jöhetnek a személyes kérdések, személyes történetek, amiket meg lehet osztani a csoportban egymással, kötetlenebb formában. Ekkor az érintettek kérdezhetnek a szakembertől is, de felvethetnek olyan kérdéseket is, amire lehet, hogy a csoport tagjai fognak válaszolni, és a szervezők pedig ezeket a kérdéseket is figyelembe véve fogják kiválasztani a következő meghívottat és témát.

Nyitottságot tapasztaltak a résztvevők részéről

A szeretetszolgálat kolozsvári fiókjának vezetője azt is elmondta, hogy ő úgy látta már az első találkozón, hogy nyitottak voltak az emberek, és az előadás lejárta után a csoportos beszélgetésen nagyon sokan meg tudták beszélni különböző problémáikat. „Én a kolozsvári esemény alapján tudok beszélni, de úgy látom, hogy nagyon nyitott, befogadó ez a közösség. Ugyanezt mondta Friedl Beatrix kollégánk is, aki mind a brassói, mind a kolozsvári Alzheimer Caféban ugyanezt tapasztalta” – mondta. Hozzátette, a közel ötven fős közönség nagy része az előadás után is ott maradt a beszélgetésre, amin a szervezők szerint egymást követték a személyes történetek, kérdések.

Szerinte mindenképp jó kipróbálni ezt a lehetőséget, hiszen ez semmire sem kötelez, nem kell mindenki felszólaljon, lehet maradni csak az előadásra is, és Pünkösti Zsolt szerint, aki úgy gondolja, hogy hasznos lehet számára egy ilyen esemény, vagy csak egyszerűen érdekli, az mindenképpen látogasson el.  

Az Alzheimer Café állandó helyszíne jelenleg a Szent Mihály Plébánia hittanterme, a Főtér 15. szám alatt, ahol minden hónap utolsó szerdáján, 17 órától találkoznak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?