Fordulat Sepsiszentgyörgyön: a város békéje érdekében csökkentik a vitatott helyi adókat (VIDEÓ)

A lakossági felháborodás és Miklós Zoltán sepsiszentgyörgyi RMDSZ-elnök javaslatai nyomán Sepsiszentgyörgy önkormányzata visszalép a tavaly év végén elfogadott adóemelésektől.

Antal Árpád polgármester a Miklós Zoltánnal közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az idei évre ambiciózus fejlesztési tervekkel készült a városvezetés, ám az elmúlt napok hangulata és az emberekkel való beszélgetései világossá tették, hogy sok sepsiszentgyörgyi számára most nem a hosszú távú fejlődés, hanem a mindennapi megélhetés a legégetőbb kérdés.

Antal Árpád és Miklós Zoltán | Fotók: Kiss Zsombor

Mint fogalmazott, vannak helyzetek, amikor a város érdeke és az egyéni érdek nem esik egybe, ilyen az adók ügye is. „Ha választani kell a gyors haladás és a város fejlesztése, illetve a közösség békéje, egysége és biztonsága között, akkor ez utóbbit választom” – jelentette ki. Hozzátette: szerinte nem az a jó vezető, aki minden körülmények között ragaszkodik a véleményéhez, hanem az, aki képes változtatni az emberek érdekében.

Miklós Zoltán, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke és a szövetség gazdasági szakpolitikusa elmondta: bár a törvény szerint a helyi adókat tavaly év végén kellett elfogadni, Sepsiszentgyörgy költségvetése még nincs jóváhagyva, így sem a bevételi, sem a kiadási oldal nincs „bebetonozva”. Ez teremti meg a jogi lehetőséget a korrekciókra.

Így változnak a sepsiszentgyörgyi magánszemélyek adói

A Miklós Zoltán javaslatai alapján történő módosítások értelmében a magánszemélyek lakás- és telekadója a törvény által előírt minimumszinten marad.A leginkább kifogásolt gépjárműadók visszatérnek a tavalyi szintre, ez vonatkozik a személyautókra és a haszongépjárművekre is. A hibrid autók után fizetendő adót szintén a jogszabály által megengedett legalacsonyabb szintre csökkentik.

Vállalkozások: csökkentett telekadó, marad az ingatlanadó visszatérítés

A jogi személyek esetében az ingatlanadó nem változik, ugyanakkor idén is érvényes marad az a több mint tíz éve működő támogatási rendszer, amely lehetővé teszi a Sepsiszentgyörgyön bejegyzett cégek számára, hogy visszaigényeljék ingatlanadójuk egyharmadát. A cégek telekadóját a törvényes minimumra mérséklik, a céges járműadók pedig visszacsökkennek a tavalyi szintre. A hibrid céges autók adóját szintén a minimumra állítják be.

Úgy döntöttek, csökkentik az adót.

Egy év haladék a közterületi garázsokra

A közterületi garázsok ügyében is visszalép az önkormányzat. A mintegy 680 érintett tulajdonossal egy évre meghosszabbítják a közterület-foglalási szerződéseket, a tavalyi bérleti díjak megtartásával. Idén egyeztetéseket szerveznek a tulajdonosokkal, hogy közösen dolgozzák ki a 2027-től érvényes megoldást.

Népszavazás helyett áprilisi döntés a jövőről

Antal Árpád közölte: az adócsökkentések miatt okafogyottá vált a korábban bejelentett népszavazás. A polgármester azt is bejelentette, hogy a 2027-es helyi adók mértékéről már idén áprilisban szeretnének dönteni, hogy a lakosság és a vállalkozások számára kiszámíthatóbb legyen a tervezés.

Mikor lépnek életbe a változások és hogyan történnek a visszafizetések?

A közterületi garázsokra vonatkozó határozatot pénteken fogadják el. Az adók csökkentéséről szóló rendeletet a törvény szerint tíznapos közvitára kell bocsátani, így a módosítás február elején léphet életbe.

A polgármester arra kérte azokat, akik még nem fizették be az idei helyi adójukat, hogy várjanak a módosított határozat megjelenéséig. Akik már befizették, visszaigényelhetik a különbözetet, vagy azt beszámíthatják a jövő évi adójukba.

Beruházások csúszhatnak, programok szűnhetnek meg

Az adócsökkentések következtében csökkenő bevételek miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen lesz újraprioritizálni a beruházásokat. Antal Árpád szerint egyes fejlesztéseket el kell halasztani, különösen azokat, ahol magas az önkormányzati önrész.

Ugyanakkor ragaszkodik a nagycsaládos kedvezménykártya és a Sepsi Card program megőrzéséhez. Valószínűnek tartja viszont, hogy idén nem tudják fenntartani a diákok heti mozgását célzó Bevezetés a sportba programot, valamint a helyi roncsautóprogramot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?