Energiahatékony és akadálymentes lesz az egykori csíkszeredai MÁV-székház épülete

Egy évvel ezelőtt kezdődött el a csíkszeredai Temesvári sugárúton álló egykori MÁV-székház, későbbi fogászati rendelő épületének korszerűsítése. Hargita Megye Tanácsa több középület felújítását célzó projektjének egyik első állomásaként megvalósuló korszerűsítés eredményeiről Bíró Barna Botond megyei-tanácselnök és Chiorean Adrian, Hargita Megye Tanácsának műszaki igazgatóságának vezetője számolt be kedden a sajtó képviselőinek

Bíró Barna Botond a keddi terepbejáráson ismertette az egykori fogászati rendelő épületében zajló felújítás részleteit.

Bíró Barna Botond és Chiorean Adrian | A szerző felvételei

Mint a politikus elmondta: a beruházás összértéke 11,5 millió lej, amelyből mintegy 10 millió lejt európai uniós forrásból finanszíroznak, a fennmaradó összeget pedig önrészként biztosítja a megyei önkormányzat. A munkálatok az épület teljes egészét érintik az alagsortól a második emeletig – hangzott el.

A korszerűsítés során megújult a tetőszerkezet, kicserélték a nyílászárókat, valamint teljesen felújították a fűtési, elektromos és gépészeti rendszereket. A tetőre 17 kilowatt teljesítményű napelemrendszer került, a beruházás eredményeként pedig várhatóan mintegy 70 százalékkal csökken az épület energiafelhasználása, miközben az energiaveszteség 60 százalékkal mérséklődik. Az épület statikai megerősítést is kapott, különösen az alagsori részeken.

Az udvar felől lift is elérhető lesz.

Mint Bíró Barna Botond megosztotta: a felújítás során kiemelt figyelmet fordítottak az akadálymentesítésre. Az udvar felől megközelíthető liftház épült, és minden szinten mozgássérültek számára kialakított mellékhelyiséget hoztak létre. Az épületben korszerű tűzjelző- és biztonsági rendszert szereltek fel, valamennyi helyiséget energiatakarékos LED-világítással látták el, az álmennyezetek fölött pedig modern kábel- és vezetékcsatornákat alakítottak ki, tudtuk meg.

Az épület 1942-ben készült, funkciója több alkalommal változott az idők során.

A pincében korábban jelentős nedvességproblémákkal küzdöttek. A felújítás részeként speciális falszigetelési beavatkozásokkal megszüntették a falak vízfelhúzását, külső drénrendszert építettek ki, valamint modern szellőztető és páraszabályozó berendezéseket helyeztek üzembe. Az épület alatt kialakított szivattyúrendszer összegyűjti és elvezeti a talajvizet, biztosítva az alagsor hosszú távú szárazon tartását.

A csíkszeredai MÁV-székház 1942-ben épült vasúti igazgatási központként, reprezentatív, klasszicizáló középületi stílusban. A második világháború után több intézményi funkciót is betöltött, később fogászati rendelőként működött. Ma műemléki értékű épületként tartják számon, amely a város 20. századi közigazgatási és vasúti fejlődésének fontos emléke.

Az épület legutóbbi rendeltetését a jövőben is megőrzik. A földszinten és az első emeleten orvosi, illetve fogorvosi rendelők működhetnek majd, ennek megfelelően a helyiségekben már kialakították a speciális víz-, elektromos- és légellátási csatlakozásokat. Ugyanitt lel újra otthonra a Hargita Megyei Kulturális Központ is. A második emeletre visszaköltözik a Hargita Népe szerkesztősége, míg a fennmaradó helyiségek hasznosításáról később dönt a megyei önkormányzat – osztották meg a bejárás során.

A munkálatok jelenleg mintegy 80 százalékos készültségi fokon állnak. Az épület felújítását várhatóan július végére fejezik be, az udvar és a parkolók rendezése azonban – a szükséges régészeti feltárások miatt – csak ezt követően kezdődhet el. A teljes beruházás lezárását november végére tervezik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?