A magas magyar részvétel a puszta számoknál is nagyobb hatást gyakorolhat

A választói részvétel meghaladhatja a tízmillió szavazatot is, ami a magyar közösség részvételi arányát is más környezetbe helyezi - mondta a Maszolnak Pászkán Zsolt. A politikai elemző szerint ha a Călin Georgescura szavazó, eddig kormánypártiként számon tartott voksolók a vélt győztes oldalán maradnak, akkor a 30-35 százalékosra saccolt rendszerkritikus szavazótábor még ennél is nagyobb lehet.    

„Azt már az elnökválasztás első fordulójának éjszakáján előre lehetett vetíteni, hogy Georgescu váratlan előretörése, különösen a diaszpórában, illetve a kormánypárti jelöltek bukása jelentős hatással lesz  a parlamenti választáson résztvevő pártokra. Ezt a legutóbbi felmérés is megerősíti, hiszen az AUR megelőzte az összes pártot, a jóval erősebbnek tartott PSD-t és PNL-t is” – mondta Pászkán Zsolt, a budapesti Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője. 

Lényegesen átalakulhatnak az erőviszonyok a vasárnapi szavazás után Fotó: Agerpres

Hozzátette: azt is tudni lehetett már a választás éjszakáján, hogy Georgescu elsősorban nem az AUR jelöltjétől vett el szavazatokat, így megjelent körülbelül kétmillió olyan szavazó, akik nyáron, a helyhatósági és az európai parlamenti választásokon még a kormánypártokra szavaztak, vagy távol maradtak az urnáktól. „A június 9-i szavazatszám csak minimális mértékben tér el a november 24-i vokszámtól. Amit nem tudunk, az az, hogy a nyáron a PSD-PNL közös EP-listára szavazó 4,3 millió, vagy a helyhatósági külön listákra összesen szavazó 5,1 millió szavazó miért olvadt le az elnökválasztás első fordulójában 2,6 millióra, hiszen ennyit kapott Marcel Ciolacura és a Nicolae Ciucă együtt” - hangsúlyozta a nagybányai származású elemző.

Kománypárti szavazók „álltak át” Georgescuhoz?

A szakértő szerint az egyik válasz, hogy a kománypártok szavazói néhány hónap alatt „átálltak” a meglehetősen ismeretlen Călin Georgescuhoz, a másik lehetőség pedig a távolmaradással való büntetés a pártoknak. „Ezt az elfordulást nagyon nehéz megváltoztatni egy hét alatt, különösen úgy, hogy folytatódtak a cirkuszok, a PSD-s és PNL-s kinevezettek által vezetett hatóságok és intézmények pedig meglehetősen jogszerűtlennek tűnő, vagy kaotikus intézkedéseket tettek. Nem kizárt az sem, hogy annyira bíztak a PSD és a PNL erejében a voksolók, hogy úgy ítélték meg, a szavazásuk elmaradása nem jár jelentős következményekkel a végeredményre vonatkozóan” - momdta Pászkán Zsolt. 

Az elemző szerint ez azért kulcskérdés, mert ha „átállásról” van szó, akkor azt nehéz előrelátni, hogy a Georgescura szavazók az eredményt látva mégis visszatérnek-e a pártjaikhoz, vagy most már maradnak a „győztes” oldalán. „Az előbbi esetben a végeredményre gyakorolt hatás kevésbé lesz erős a fősodor pártok kihívói javára. Ha viszont ők is a vélt vagy való győztes oldalán maradnak, azaz az AUR-ra a SOS Romániára, esetleg a POT-ra szavaznak, akkor a már most körvonalazódó 30-35 százalékos rendszerkritikusnak tartott szavazótábor még ennél is jelentősebb arányúnak bizonyulhat” - hangsúlyozta a szakértő. 

Pászkán Zsolt szerint nem zárható ki, hogy a múlt hétvégi eredmény olyanokat is megmozdíthat a „progresszív rendszerkritikus” oldalon, akik szintén nem találtak maguknak esélyesnek tűnő jelöltet a kínálatban és most úgy érezhetik, meg kell mozdulniuk a „demokrácia védelmében”. Úgy vélte, a részvétel meghaladhatja a tízmillió szavazatot is, ami viszont a magyar közösség részvételi arányát is más környezetbe helyezi.

Most tényleg tétje lehet a magyar részvételnek

„Bármennyire is tűnik minden egyes kampányban visszatérő közhelynek, most tényleg tétje lehet a magyar részvételnek és a magyar listára leadott szavazatnak. Ha a magyar közösség tagjainak, belföldön vagy külföldön, továbbra sem sikerül tartaniuk a lépést a román szomszédaikkal, munkatársaikkal, akik elmennek majd szavazni, akkor a vélt, vagy valós sérelmek felhánytorgatása, a büntetésből való távolmaradás, vagy a győzteshez igazodás jegyében történő etnikai átszavazás csak saját személyre korlátozódó és nagyon rövid ideig tartó elégtételt tud majd produkálni” - érvelt a politikai elemző. 

A Románia-szakértő szerint a minél nagyobb magyar részvétel a jelenlegi ismereteink alapján körvonalazódó új parlamenti struktúrában a puszta számoknál is nagyobb hatást gyakorolhat. „Könnyen megtörténhet, hogy néhány mandátumon múlik majd, milyen lesz a jövőbeni kormánykoalíció összetétele és magyarokkal szembeni viselkedése. Jelentősen felértékelődhet egy erős, stabil magyar frakció jelenléte” - mondta Pászkán Zsolt. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?