banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Frunda György: Victor Ponta tanácsosa maradok

A román hatóságok magyar- és RMDSZ-ellenes lépései ellenére sem kíván lemondani a kormányfő tiszteletbeli tanácsosa tisztségről Frunda György. A maszol.ro-nak elmondta, ezek a támadások nem köthetők Victor Ponta miniszterelnök személyéhez.

Antal Árpád az SZKT legutóbbi ülésén arra kérte: a miniszterelnök tiszteletbeli tanácsosaként járjon közbe Victor Pontánál annak érdekében, hogy az időközben leváltott Marius Popica Kovászna megyei prefektus hagyjon fel a magyarság szimbólumai elleni intézkedésekkel. Tárgyalt-e erről a kormányfővel?

Nem. Szerintem ezt a kérését Antal Árpád sem gondolta komolyan. A polgármester inkább csak engem akart kellemetlen helyzetbe hozni, azt akarta érzékeltetni, hogy én közel állok a miniszterelnökhöz. Az Antal Árpád által felvetett kérdéseket nem a kormányfő tanácsosa veti fel Victor Pontának, hanem az RMDSZ vezetősége. Az RMDSZ vezetősége pedig ezt meg is tette. Kelemen Hunor szövetségi elnök nem egy alkalommal tárgyalt a háromszéki helyzetről a kormányfővel. Tehát, ismétlem, Antal Árpád kérésében inkább a sértés szándékát érzékelem.

Úgy tűnik, éppen Antal Árpádnak az SZKT-n mondott beszéde miatt vizsgálódik az ügyészség az RMDSZ ellen. Jogászként, nem a kormányfő tanácsosaként, hogyan kommentálja a DIICOT eljárását?

Tisztázzunk valamit: én mindig jogász vagyok. Mindig ugyanaz az ember vagyok, független attól, hogy éppen szenátor vagyok, ügyvéd vagyok, miniszterelnöki tanácsos vagyok. Ugyanaz az az ember vagyok Strasbourgban, Bukarestben, Marosvásárhelyen és Vármezőn is. Nem beszélek más nyelvet annak függvényében, hogy ki kérdez, vagy milyen tisztséget töltök éppen be. A kérdésre válaszolva: az ügyészek eljárást túlzott lépésnek tartom. Nem tudom megállapítani, hogy most túlbuzgóságról van-e szó, vagy meg akarták ijeszteni az RMDSZ-t. Ám Antal Árpád valóban emlegette az SZKT pódiumáról Marosvásárhely fekete márciusát, mondott valami olyasmit, hogy nem kellene odáig eljutni. Meg kell nézni pontosan a beszéde szövegét.

A román sajtóban más jelent meg, mint amit Antal Árpád mondott

Ez nem újdonság. Ám még azt sem mondanám, hogy ezúttal a román sajtó rosszhiszeműen járt el. Ha az SZKT ülésén elhangzó beszédet a szinkrontolmács rosszul fordította, arról a román újságíró nem tehet.

Hogyan kommentálja azt, hogy az időközben leváltott Kovászna megyei prefektus büntetett a magyar himnusz elénekléséért? Jogi szempontból megalapozott volt a bírság?

Marius Popicának jogi szempontból sem volt igaza ebben az ügyben. Tévesen egy olyan jogszabályra hivatkozik, amely szerint külföldi vendégek jelenlétében a román himnusz és az adott állam himnuszának eléneklése is kötelező. Ez így van más országokban is, mert ez a kölcsönös tisztelet jele.  Ha tehát itt lett volna Orbán Victor, és a jelenlétében csak a magyar himnuszt énekelték volna el, akkor jogosan járt volna el a prefektus. Ám nekem senki nem tilthatja meg, hogy elénekelhessem a magyar himnuszt. Sem annak a több tíz- vagy százezer magyarnak, aki elénekli minden évben március 15-én vagy szilveszterkor. Tehát a bírságolás túlkapás a prefektus részéről.

Lát-e összefüggést akár a DIICOT eljárása, akár Marius Popica intézkedéssorozata és az RMDSZ kormányból való kilépése között?

Csak spekulálni lehet erről. Az ügyészség eljárása nem hinném, hogy összefügg az RMDSZ ellenzékbe vonulásával. Abban azonban majdnem biztos vagyok, hogy Bukarestből telefonáltak rá a volt Kovászna megyei prefektusra, tegye meg a már ismert jogi lépéseket. Azt mondhatták neki: „hozd egy kicsit kényelmetlen helyzetbe a magyarokat, érezzék meg, milyen az, ha nincsenek benne a kormánykoalícióban”.

Nem érzi úgy, hogy a kormányfő tanácsosaként kínos helyzetbe került a volt Kovászna megyei prefektus lépései miatt? Marad-e továbbra is Victor Ponta tiszteletbeli tanácsosa?

Maradok. Akkor válok meg ettől a tisztségtől, ha Victor Ponta számomra elfogadhatatlan módon kezd politizálni: magyarellenessé válik, demokráciaellenes döntéseket hoz. A SZKT ülésén részletesen kifejtettem, és most is azt állítom: hiba volt az RMDSZ részéről kilépni a kormányból.

Éppen ön mondta, hogy prefektusra Bukarestből telefonálhattak rá. Ha volt ilyen hívás, biztos Victor Ponta beleegyezésével történt. Ennek ellenére a kormányfő mellett marad?

A prefektus a belügyminisztérium alárendeltje. A telefon onnan jöhetett, ha jött. Megkérdezheti Kelemen Hunort is, aki idén elég gyakran egyeztetett a miniszterelnökkel: nem Victor Ponta stílusa az, hogy mosolyogva a szemedbe nézzen, s közben hátba támadjon.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?