Rasszistagyanús termékek a polcokon

Régi történet, hogy 50 Cent egy magyarországi körútja során – amelyet a napokban megismételt – ijedten nézett szembe egy sor Negro cukorkával. Az amerikai rapper azt hitte, a csomagoláson egy akasztott fekete ember látható, holott köztudott, a toroktisztító cukorkát kéményseprővel reklámozzák. Hasonló félreértésekre még bőven adódik példa, ezekből válogattunk.

i.Beat.Blaxx

A legrasszistább mp3 lejátszónak nevezett i.Beat.Blaxx magyarra fordítva azt jelenti: „feketéket verek”.A helyzetet súlyosbítja, hogy egy olyan vidékről származik, amely korábban a náci Németország szilikonvölgyeként  volt ismert. Miután egyébként jelezték a cégnek, hogy mit takar a termékük neve, elképedve vették tudomásul, így átnevezték a lejátszót – Blaxx-re.

Redskins

A Redskins egy Nestlé-termék, amelynek azért vörös a színe, mert málnaízesítésű. Az már egy egészen más kérdés, hogy az amerikai szlengben a redskin rézbőrűt jelent, amely a legsértőbb kifejezés az amerikai indiánokra. A Washington Redskins amerikai foci-csapatról már nem is beszélve.

Mountain Dew

1973-ig úgy reklámozták a Mountain Dew üdítőt, mint az alkoholmentes moonshine. A moonshine egy tipikus olcsó, de igen magas alkoholtartalmú ital, amelyet az Egyesült Állomok hegyekben élő, szegény, aluledukált fehér lakossága fogyaszt. A rövid lepárlási idő miatt fehér whiskey-ként is nevezik illetve mountain dew-nak (hegyi harmat) is, ami aztán elképesztően sértő a fehér emberre nézve.

Eskimo Pie

Kanada és Grönland bennszülött lakossága kifejezetten sértőnek találja az eszkimó megnevezést, ezért eszkimó pite helyett sokkal illedelmesebb lenne inuit pitének hívni a terméket.

Negro Head Oysters

A név (Négerfej osztriga) magáért beszél.

Deb El Just Whites

A fehér ördög évszázadok óta uralkodik a világ többi népe között, de az már egyenesen hallatlan, hogy egy terméket kifejezetten csak fehéreknek gyártsanak.

Darkie Toothpaste

Ez egy eredetileg kínai fogkrém, amin egy fekete férfi mosolyog gyönyörű fehér fogsorral. Később a Colgate bevitte az amerikai piacra is, Darkie-ról Darlie-ra változtatva a nevet és fekete-fehérre változtatva a logót, ezzel eltűntetve bármilyen rasszista utalást. A kantoni nyelvű termékverzió tükörfordítása azonban még mindig a Fekete ember fogkrémje.

Land O'Lakes

Különösen magas ízléstelenségre vall egy Tavak földje elnevezésű márkát egy indián lánnyal reklámozni, miközben pár száz évvel ezelőtt pár gyöngyért és himlős takarókért cserélték el az indiánok szülőföldjüket az európai telepesekkel.

Obama Waffles

Ezt a zabpelyhet egy republikánus jótékonysági eseményen árusították a 2008-as választások alatt, ami a készítők szerint csak egy szatirikus kép az akkori elnökjelöltről. Csak hát valamiért egy turbán is rákerült Barack Hussein Obama arcképére.

Gookie

A gook az egyik legsértőbb kifejezés Amerika – főleg kelet - ázsiai lakosságára, amely még a Fülöp-szigeteknél állomásozó tengerészgyalogosoktól származik és a vietnámi háború alatt vált igen közkedvelt szitokszóvá. Érdekes módon a gyártó cég Tajvanról származik és Japánban vagy éppen Dél-Koreában is forgalmazza ezt a vágottszemű ropit.

Aunt Jemima

A legrégebb óta polcokon levő rasszista termék, amely egy néger cselédnőt ábrázol, kezében palacsintával. Azóta egy kicsit finomítottak a logón, a fejkendőt afro-frizurára cserélték, de máig érezhető a 19. századi négergyűlölet az Aunt Jemima palacsintaöntetein.

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?