Vissza az egész: mégsem enyhítik a kijárási tilalmat az ortodox hívek számára

A bírálatok nyomán módosított a Román Ortodox Egyházzal korábban kötött megállapodáson a belügyminisztérium: a ortodox hívek mégsem kereshetik fel egyházközségük templomát húsvétkor átvenni a megszentelt kenyeret, és a jeruzsálemi szent lángot sem azt utcán adják át nekik az egyház alkalmazottai és önkéntesei. Ezt Marcel Vela belügyminiszter jelentette be szerdán késő este.

A tárcavezető elmondta: újra egyeztetett az ortodox pátriárkával, és felülvizsgálták a korábban kötött megállapodást. Ezt Marcel Vela a koronavírus-járvány terjedésére vonatkozó szakértői becslésekkel indokolta, amelyek szerint a fertőzések száma ortodox húsvét után tetőzik az országban. A miniszter közölte, az új megállapodás szerint az ortodox húsvét megtartására a következő szabályok lesznek érvényesek:

  • a nagyszombat esti feltámadási szertartást a hívek részvétele nélkül tartják meg az ortodox templomokban; a hívek a templomudvaron sem tartózkodhatnak
  • a megszentelt kenyeret (pászkát) az egyház védőmaszkot és kesztyűt viselő alkalmazottai és önkéntesei pénteken és szombaton 8-17 óra között, illetve vasárnap 6-12 óra között, igénylés alapján házhoz szállítják, tehát nem a hívek mennek el érte egyházközségük templomához
  • a jeruzsálemi szent lángot a hívek a lakhelyük küszöbén vagy az ablakukon keresztül veszik át szombat estétől az egyház védőmaszkot és kesztyűt viselő alkalmazottaitól és önkénteseitől, nem az utcán, ahogy a korábbi megállapodásban szerepelt; tömbházak esetében a lakóközösség kijelöl egy személyt a szent láng átvételére, aki szintén maszkot és kesztyűt visel
  • azokban a kórházakban és idősotthonokban, ahol nem szolgálnak ortodox papok, a belügyminisztérium alkalmazottai juttatják el a szent lángot a híveknek

Mint ismert, a belügyminiszter kedd este még azt közölte: az ortodox hívek pénteken és szombaton személyesen átvehetik egyházközségük templománál a szentelt kenyeret, szombat este pedig a lakhelyük előtt, az utcán kapják meg az egyház önkénteseitől és a rendőröktől a jeruzsálemi lángot.

Klaus Johannis államfő szerdán közölte: az ortodox híveknek tett engedmények visszavonását kéri a belügyminisztertől. A ortodox egyházzal kötött megállapodás bejelentése után több parlamenti párt, köztük az RMDSZ lemondásra szólította fel Marcel Velát. A megállapodást az egészségügyi miniszter is ellenezte, és több hazai szakember is bírálta

 

A romániai koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hírfolyamunkat itt találja.
banner_TfWzz7sC_300x250-HU.jpg
banner_Y04tqfmE_970x250_HU.jpg

Kapcsolódók

Kimaradt?