Külföldi szavazókörzetek: jelentős törvénymódosításokat hagyott jóvá a szenátus
Elfogadta hétfőn a szenátus az államfőválasztás külföldi megszervezésének módosításairól szóló tervezetet. Az indítványt 75 támogató szavazattal, kilenc tartózkodás mellett hagyta jóvá a szenátus, amely első házként tárgyalta a tervezetet. Az RMDSZ honatyái tartózkodtak.
A dokumentum többek között arról rendelkezik, hogy az elnökválasztásokon a hagyományos szavazási mód mellett a többnapos szavazást és a levélben való voksolást is alkalmazni fogják a külföldön élő román állampolgárok esetében.
A módosító javaslat értelmében az államelnök-választás évében április elsejétől kezdve a választási kampány maximum 15. napjáig a külföldön élő román állampolgár kérheti felvételét a választási jegyzékbe az Országos Választási Hatóság (AEP) honlapján található típusnyomtatvány kitöltésével. A kitöltéskor meg kell adni a pontos nevet, személyi számot, valamint az országot és a települést, ahol az illető román állampolgár szavazni óhajt. A kérvényhez csatolni kell majd a személyazonossági igazolvány másolatát, szkennelt vagy lefotózott formában.
Ahhoz, hogy levélben szavazhasson, a külföldön élő román választópolgárnak szintén regisztrálnia kell az AEP listáján, majd a hatóság az összesített jegyzékeket elküldi a külföldi szavazókörzeteknek.
Egy további módosítás arra vonatkozik, hogy a külföldi szavazókörzeteknél a választások napján is kiegészíthető a választási irodák személyzetének létszáma a külképviselet tagjaival vagy akár más, külföldi lakhellyel rendelkező román állampolgárokkal is, amennyiben a választási bizottság elnöke úgy méri fel, hogy a helyzet megköveteli ezt a lépést.
Emellett arról is döntött a parlamenti különbizottság, hogy a külföldi szavazókörzetekben a választás vasárnapját megelőző pénteken és szombaton is lehet majd voksolni. A jóváhagyott módosítás szerint a szavazás az ország területén vasárnap reggel 7-kor kezdődik és 21 órakor zárul, de a külföldön élő román állampolgárok számára kialakított határon túli szavazókörzetekben már az ezt megelőző pénteken és szombaton is lehet szavazni: pénteken helyi idő szerint déli 12-től 21 óráig, szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig.
Egy másik módosítás leszögezi, hogy a szavazókörzeti bizottságok tagjainak egymással, illetve a választókkal szembeni magatartását a „tisztelet, jóhiszeműség, korrektség és kedvesség" kell meghatározza.
A plénumbeli vita előtt a tervezetet tárgyaló jogi bizottság még egy módosítást elfogadott. E szerint a politikai pártok saját költségvetésükből is finanszírozhatják jelöltjük államelnöki kampányát. A jelenleg érvényben levő előírás szerint az államfőjelöltek maguk állják kampányköltségeiket, majd megtérítik nekik a pénzt – magyarázta az AEP elnöke, Florin Mituleţu-Buică.
A módosításokról a képviselőház szavaz ügydöntő házként.
RMDSZ: ne csapják össze a választási törvénymódosítást!
A választási törvénynek a szavazati jog biztosítását kell szolgálnia, nem lehet néhány nap alatt összecsapni – közölte hétfő délutáni hírlevelében az RMDSZ.
„A parlament három nap alatt tárgyalja a választási törvény módosítását. A legutóbbi módosítást több hónapos, megfontolt bizottsági munka előzte meg. Visszaélésre és a szavazás befolyásolására adna lehetőséget az a törvénytervezet, amelyet ma tárgyalt a szenátus plénuma. A választási törvény módosításának szükségességével egyetértünk, de jelenlegi formájában nem tudjuk támogatni a javaslatot, hiszen az számos aggályos előírást tartalmaz” – fogalmazott Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
A tervezet azt írja elő, hogy a külföldi szavazókörzetek elnökei megnövelhetik az urnabiztosok számát annak érdekében, hogy minél többen leadhassák voksukat a szavazás napján. „Amennyiben a pecsétek és a szavazófülkék száma nem nő, nem tud több választópolgár szavazni akkor sem, ha megnöveli a bizottsági tagok számát a szavazókörzeti elnök. Meglátásunk szerint ez az előírás nem a kijelölt célt szolgálja” – érvelt az RMDSZ-es szenátor.
A belföldi körzetekre vonatkozó jelenlegi szabályozás szerint lejegyzik a pótlistára iratkozók személyazonossági adatait, amit a voksoló aláír – ezt a kitételt a ma tárgyalt javaslat már nem írná elő. „A külföldi körzetek esetében elektronikus rendszert ír elő a tervezet. Amíg Románia nincs felkészülve arra, hogy az elektronikus szavazási adatbázis kibernetikai biztonságát szavatolja, meglátásunk szerint nem támaszkodhat kizárólag arra a szavazási rendszer” – közölte Cseke Attila.
A szövetség szenátorai módosító javaslatokat fogalmaztak meg a törvénytervezethez, annak érdekében, hogy a fent említett hibákat kiküszöböljék. A módosításokat a bizottság elutasította, ennek következtében az RMDSZ-es szenátorok tartózkodtak a plénumi szavazáson.