Dan Diaconescu vásárolta meg az Oltchim vállalatot

Dan Diaconescu üzletember-politikus, az OTV bulvártévé tulajdonosa vásárolja meg 45 millió euróért az Oltchim vegyipari vállalat állami tulajdonban lévő 54,8 százalékos részvénycsomagját - közölte Remus Vulpescu, a privatizációs hivatal elnöke a pénteken lezárult versenytárgyalás eredményét.

A privatizációs szerződést a tervek szerint hétfőn írják alá.

Dan Diaconescu szerint az általa fizetendő vételár lehetővé teszi az elmaradt bérek kifizetését, és a berendezések újraindításának költségeit. Az üzletember nem árulta el, honnan tudja előteremteni a vételárat. Csupán annyit mondott, hogy egy tőkeerős befektetőpartnere van, akinek kilétét csak akkor tárja fel, ha a szerződést aláírták.
Diaconescu közölte azt is, hogy a rejtélyes üzleti partnert érdekli a Tarom és a CFR teherszállító részlegének privatizációja is.

Az Oltchimben a német PCC SE vegyipari, energiaipari és logisztikai cégcsoportnak (18 százalék) és - a Nachbar Services révén - az Egyesült Királyságban bejegyzett Carlson Ventures befektetési alapnak (14 százalék) is van részesedése.

A versenytárgyaláson a kisebbségi részvényes PCC SE és Stefan Vuza kolozsvári üzletember két cége, az Aisa és a Chimcomplex is részt vett, ám a privatizációs hatóság szerint Diaconescu ajánlata volt a legjobb.dd1

Ponta: a nyertes börtönnel játszik

Victor Ponta kormányfő gyanakodva fogadta azt a hírt, hogy az Oltchim Dan Diaconescu birtokába került. Emlékeztetett arra, hogy a többségi részvények új tulajdonosának legtöbb tíz napon belül ki kell fizetnie a vételárat. Ha ezt nem teszi meg, akkor a szabadságával játszik.

A miniszterelnök arra utalt, hogy az ajánlattevőknek nyilatkozatban kellett szavatolniuk a vételár kifizetését. Ha ezt elmulasztják, hamis nyilatkozattétellel – azaz bűncselekménnyel – vádolhatók.dd2

Nehézségekkel küzd az Oltchim

A PVC-t és más műanyagtermékeket gyártó Râmnicu Vâlcea-i vegyipari vállalat évek óta veszteséges, és mintegy 700 millió eurós adósságot halmozott fel. Az energia-szolgáltatók és nyersanyag-beszállítók felfüggesztették a vállalat további hitelezését, ezért a termelés leállt.

Az Oltchim 3500 alkalmazottja két hónapja nem kapott fizetést, ezért a dolgozók egy része hetek óta tüntet a vállalat irodaépülete előtt. Az Oltchim privatizálására Románia kötelezettséget vállalt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött elővigyázatossági hitel-megállapodásában. Az IMF szeptember végéig adott határidőt a bukaresti kormánynak arra, hogy - privatizáció vagy a vállalat felszámolása révén - beszüntesse a veszteséges nagyvállalat pénzelését. A tüntetések miatt azonban a kormány szerdán megszavazta, hogy az Oltchim alkalmazottait fejenként 1400 lejes gyorssegélyben részesítsék.dd3

Victor Ponta miniszterelnök a privatizációs ajánlatok megtételének időszakában azt hangsúlyozta: csak olyan befektetőnek adják el az Oltchimet, aki elkötelezi magát a munkahelyek megőrzése mellett. Emilian Francu, Râmnicu Vâlcea polgármestere korábban azt mondta: az Oltchim esetleges csődje a térség további 15 ezer alkalmazottját hagyná munka nélkül a beszállítóknál.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?