Négy között a döntetlen- és tizenegyes-specialista Horvátország

A legutóbbi vb-ezüstérmes Horvátország gól nélküli rendes játékidő, majd 1–1-es hosszabbítás után tizenegyesekkel 4–2-re legyőzte Brazíliát a katari labdarúgó-világbajnokság pénteki negyeddöntőjében, és elsőként jutott be a legjobb négy közé.

Az al-Rajjanban rendezett meccs első félideje kiegyenlített játékot hozott, enyhe brazil fölénnyel, de a második játékrészt egyértelműen a dél-amerikaiak uralták – még ha igazi nagy helyzetet nem is tudtak kialakítani –, a horvátok pedig szemmel láthatóan arra játszottak, hogy kihúzzák hosszabbításig.

Mivel a rendes játékidőben nem született gól, jöhetett a kétszer 15 perces ráadás, aminek az első félidejének a rájátszásában Neymar egy igazi brazilos támadás végén, a kapust is kicselezve közelről a léc alá vágta a labdát, vezetést szerezve a selecaónak. Amikor már úgy tűnt, hogy a horvátok számára nincs visszaút, a lefújás előtt pár perccel Petkovic egy jól eltalált lövéssel visszahozta az európaiak reményeit, tizenegyespárbajra mentve a meccset.Elhasaltak a brazilok | Fotó: Agerpres/Xinhua

Az első körben Rodrygo lövését védte Livakovic, a negyedik körben pedig Marquinhos a kapufát találta el, s mivel a horvátok közül eközben senki sem hibázott, a legutóbbi vb ezüstérmese jutott elsőként az elődöntőbe. Horvátország egyébként négy éve is két tizenegyespárbajt vívott az egyenes kieséses szakaszban, majd egy hosszabbításban kiharcolt győzelemmel jutott a fináléba, de akkor a csoportkörben meggyőző teljesítményt nyújtott, háromból három meccset nyerve jutott tovább.

Az idei vb-n a horvátok eddig csak a csoportjukban pont nélkül záró Kanada ellen tudtak nyerni (4–1), Marokkóval és Belgiummal döntetlent játszottak, majd a nyolcad- és a negyeddöntőben is 1–1-et követő büntetőrúgásokkal jutottak tovább. A futball paradoxona: négy döntetlennel és egy győzelemmel is el lehet jutni a legjobb négy közé…

Brazília a 2018-as oroszországi világbajnokságon és a negyeddöntőben búcsúzott, négy éve Belgiumtól kapott ki 2–1-re.

Horvátország–Brazília 1–1 (0–0, 0–0, 0–1) – hosszabbítás után, gólszerzők: Petkovic (117.), illetve Neymar (105+1.) – tizenegyesekkel: 4–2