Bajnokok Ligája: nagy lépést tett a negyeddöntő felé a PSG és a Liverpool

Két idegenbeli győzelemmel kezdődtek meg kedd este a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntős közdelmei: a „hazai mérkőzését” Budapesten játszó RB Leipzig 2-0-ra kikapott az FV Liverpooltól, a francia bajnok PSG pedig Kylian Mbappé mesterhármasával 4-1-es előnyhöz jutott Barcelonában.

RB Leipzig-FC Liverpool 0-2

A találkozót azért rendezték Budapesten, mert a koronavírus-járvány alatt bevezetett szigorú német beutazási szabályok miatt a lipcseiek nem tudták otthonukban fogadni az angol bajnokcsapatot.

A lipcseiek három magyar válogatott játékosa közül csak Gulácsi Péter futott ki kezdőként a Puskás Aréna gyepére, ugyanis a téli átigazolási szezonban szerződtetett Szoboszlai Dominik továbbra is sérült, míg Willi Orbán ezúttal csak a kispadon kapott helyet. A Premier League-ben címvédőként hetek óta vergődő Liverpoolt főleg a védelemben elképesztő sérüléshullám sújtja, így Jürgen Klopp vezetőedző a 2019-ben a liga legjobbjának választott középpályását, Jordan Hendersont tette be belső védőnek, az ő párja pedig a Bundesligában sereghajtó Schalke 04-től nemrég igazolt, mindössze 20 esztendős török Ozan Kabak volt.Fotó: MTI

A Liverpool birtokolta az első percekben többet a labdát, de a Leipzig első támadása végén kis híján megszerezte a vezetést, Dani Olmo fejese azonban a kapufáról kifele jövet végiggurult a gólvonalon. Az első negyedóra végén Gulácsinak is nagyot kellett védenie. A 32. percben ápolásra szorult a magyar hálóőr: utolsó emberként messze kifutott kapujából menteni, majd a visszalőtt labdára sprintelt vissza, és akkora lendülettel érkezett, hogy beleesett a hálóba.

A második félidő kimaradt német lehetőséggel indult, de az 53. percben a Liverpool szerzett vezetést: Marcel Sabitzer hatalmas hibát követett el, gyakorlatilag odaajándékozta a labdát Mohamed Szalahnak, az egyiptomi csatár egyedül vezethette a labdát Gulácsira, aki tehetetlen volt. Öt perccel később újabb elképesztő hibát vétett a német védelem, Nordi Mukiele nem tudta kivágni a labdát Sadio Mané elől, a villámgyors támadó pedig Szalahhoz hasonlóan, senkitől sem zavartatva indult el Gulácsi felé, és higgadtan kihasználta a ziccert. A hátsó alakzat stabilizálása érdekében Julian Nagelsmann be is cserélte Willi Orbánt.

A Leipzig rendezte ugyan sorait, és támadott a szépítésért, az utolsó pillanatokban még egy ziccer is kimaradt, de a német csapatnak rendkívül nehéz dolga lesz a visszavágón.

RB Leipzig (német)-FC Liverpool (angol) 0-2 (0-0)
Puskás Aréna, zárt kapus, v.: Slavko Vincic (szlovén)
gólszerzők: Szalah (53.), Mané (58.)
sárga lap: Haidara (5.), Mukiele (5.), Nkunku (52.), Angelino (66.), illetve Ozan Kabak (69.), Henderson (81.)
RB Leipzig: Gulácsi - Mukiele (Orbán, 64.), Klostermann, Upamecano, Angelino - Sabitzer, Haidara (Poulsen, 64.), Kampl (Hvang, 73.) - Nkunku, Olmo, Adams
FC Liverpool: Alisson Becker - Alexander-Arnold, Kabak, Henderson, Robertson - Thiago (Oxlade-Chamberlain, 72.), Wijnaldum, Jones - Szalah (William, 90.), Firmino (Shaqiri, 72.), Mané

FC Barcelona-Paris Saint-Germain 1-4

A mérkőzés első helyzete Antoine Griezmann nevéhez fűződik: a világbajnok támadó előtt a 14. percben adódott lehetőség, de az ötös sarkáról, némileg kisodródott helyzetből már nem tudott erőt tenni a kísérletébe, a labda így a jól kimozduló Keylor Navasban elakadt. Hat perccel később, a másik oldalon Kylian Mbappé indította Mauro Icardit, az argentin csatár el is passzolta a labdát Marc-André Ter Stegen mellett, a visszaérő Pedri azonban menteni tudott.Fotó: Agerpres/EPA

A 26. percben büntetőt kapott a Barcelona: Frenkie de Jongot indították volna, ám a holland középpályás lába futás közben összeakadt Layvin Kurzawaéval – a játékvezető azonnal a tizenegyespontra mutatott, a megítélt büntetőt pedig Lionel Messi kíméletlenül bevágta a bal felsőbe (1–0). Mindössze hét percet kellett várni az egyenlítésre, ekkor szép támadás végén Kylian Mbappé volt eredményes négy méterről.

A folytatásban felpörögtek a csapatok, mindkét oldalon voltak nagy helyzetek, gól azonban nem esett. Az ötvenedik percben Moise Kean lövésénél hatalmasat hárított Ter Stegen, a 65. percben viszont nem volt menekvés, előnybe került a PSG. Alessandro Florenzi kapott remek labdát a jobb szélről beindulva, az ötös sarkáról bepasszolt, az érkező Kylian Mbappé pedig hét méterről a jobb sarokba bombázott (1–2). A 70. percben Leandro Paredes beadása után Moise Kean fejelhetett senkitől sem zavartatva hat méterről a katalánok kapujába (1–3).

Ronald Koeman gárdája a folytatásban nem tudta feltörni a franciák védelmét, a 85. percben ráadásul gyors kontra végén Kylian Mbappé bevitte a kegyelemdöfést – tizennégy méterről gyönyörűen tekert a hazai kapuba, megszerezve önmaga harmadik, csapata negyedik gólját. Az összecsapást Neymar és Ángel Di María nélkül is könnyedén, 4–1-re megnyerte idegenben a Paris Saint-Germain, nagy bajba sodorva a Barcelonát.

FC Barcelona (spanyol)–Paris Saint-Germain (francia) 1–4 (1–1)
Barcelona, Camp Nou, zárt kapuk mögött. Vezette: Kuipers (holland)
Gólszerző: Messi (27. – 11-esből), ill. Mbappé (32., 65., 86.), Kean (70.)
FC Barcelona: Ter Stegen – Dest (Mingueza, 71.), Piqué (Puig, 79.), Lenglet, Alba – F. de Jong, Busquets (Pjanic, 79.), Pedri (Trincao, 79.) – O. Dembélé, Messi, Griezmann (Braithwaite, 85.). Vezetőedző: Ronald Koeman
PSG: K. Navas – Florenzi (Kehrer, 89.), Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa – Paredes, Gueye (A. Herrera, a szünetben), Verratti (Draxler, 73.) – Kean (Danilo Pereira, 85.), Mbappé – Icardi. Vezetőedző: Mauricio Pochettino