EL: már ismerünk egy pár továbbjutót

A Napoli öt, a Dortmund négy gólt szerezve nyert az Európa-liga csoportkörének 4. fordulójában, és jutott egyúttal tovább a legjobb 32 közé, csak úgy, mint a negyedik meccsét is megnyerő Rapid Wien, és a Celticet legyűrő Molde.

A-CSOPORT

Robin van Persie korábban 19 gólt szerzettAjax stadionjában – de a holland szurkolók örömére ezúttal nem talált be az Amsterdam ArenÁban. Más kérdés, hogy hozzá hasonlóan senki sem volt  eredményes, ezzel a 0–0-val pedig a Fenerbahce őrzi kétpontos előnyét a hollandokkal szemben. A Molde az első félidő derekán történő gyors gólváltás után 40 éves csapatkapitánya, Daniel Hestad révén csikarta ki a győzelmet a Celtic vendégeként – nem mellesleg ő lett a sorozat történetének legidősebb gólszerzője (1–2)! A norvég csapat sikerével bejutott a legjobb 32 közé, a skótok emberhátrányban fejezték be a meccset.

AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Molde 4 3 1 0 9–4 +5  10
  • 2. Fenerbahce 4 1 2 1 4–5 –1  5
  • 3. Ajax 4 0 3 1 3–4 –1  3
  • 4. Celtic 4 0 2 2 6–9 –3  2

B-CSOPORT

Bogdán Ádám csak a kispadon kapott helyet, de valószínűleg a pályán sem lett volna főszereplő. A Liverpool uralta ugyanis a kazanyi mérkőzést, ami a labdabirtoklásban és a lövések számában is megmutatkozott. A vendégek fölénye az 52. percben érett góllá, amikor Jordon Ibe egyéni akció végén megszerezte nekik a vezetést. A 19 éves játékos először volt eredményes a Poolban tétmérkőzésen. A Rubinnak a végén volt néhány próbálkozása, ám ezek nem vezettek eredményre (0–1).

A csoport másik magyar érdekeltjét, Vanczák Vilmost sem cserélte be edzője, ő ráadásul győzelemnek sem örülhetett. Olyannyira nem, hogy a Sion a döntetlennel is elégedett lehet, hiszen a 94. percben egyenlített a Bordeaux ellen (1–1).

A B-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. FC Sion 4 2 2 0 5–3 +2  8
  • 2. Liverpool 4 1 3 0 4–3 +1  6
  • 3. Bordeaux 4 0 3 1 2–3 –1  3
  • 4. Rubin Kazany 4 0 2 2 2–4 –2  2

C-CSOPORT

Eddig sem kellett sokat izgulnia a dortmundi közönségnek a szezonbeli meccseken, a következő két találkozó pedig egyenesen sétagalopp lesz, miután Thomas Tuchel együttese bebiztosította továbbjutását a Qabala elleni győzelemmel. A fekete-sárgák gólgyáros hármasa, Marco Reus, Pierre-Emerick Aubameyang és Henrik Mhitarjan egyaránt betalált (különösen utóbbi lőtt nagy gólt), amit egy öngól egészített ki a meccs végi 4–0-ra.  A Borussia továbbjutásához kellett az FK Krasznodar PAOK elleni 2–1-es sikere. Az orosz csapat a két brazil, Ari és Joazinho találatából eredő három ponttal szintén nagy lépést tett a tavaszi szereplés felé.

AZ C-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Borussia Dortmund 4 3 1 0 10–3 +7  10
  • 2. FK Krasznodar 4 2 1 1 5–4 +1  7
  • 3. PAOK 4 0 3 1 2–3 –1  3
  • 4. Qabala 4 0 1 3 2–9 –7  1

D-CSOPORT

A Napoli parádés formában várta a mérkőzést, hiszen a legutóbbi 11 mérkőzéséből kilencet megnyert és kétszer ikszelt. Az EL-ben még hibátlan volt a gárda, ráadásul imponáló, 11–1-es gólkülönbséget tudott felmutatni. Ennek megfelelően jobban is kezdte a Midtjylland elleni mérkőzést, és a sorozatban három gólpassznál járó Omar el-Kadduri ezúttal maga talált be az első negyedóra végén, a szünetig pedig még Manolo Gabbiadini is duplázni tudott. A második félidőben az el-Kadduri egy asszisztot ismét kiosztott, Christian Maggio örömére, az 5–0-s sikertpedig José Callejón állította be, a Napoli továbbjutott a csoportból. A kvartett másik mérkőzésén a Legia Warszawa a betegség miatt kidőlő Nikolics Nemanja nélkül állt fel az FC Bruges otthonában. A belga csapat az idegenbeli mérkőzésen a 39., most a 38. percben talált be, ezúttal viszont nem jött a lengyel válasz, 1–0-ra nyert az FC Bruges.

A D-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Napoli 4 4 0 0 16–1 +15  12
  • 2. Midtjylland 4 2 0 2 5–10 –5  6
  • 3. FC Bruges 4 1 1 2 3–9 –6  4
  • 4. Legia Warszawa 4 0 1 3 1–5 –4  1

E-CSOPORT

A bécsi Rapid azzal a tudattal lépett pályára Csehországban, hogy ha nyer, egészen biztosan továbbjut, és ennek megfelelően kezdtek a „sógorok”: egy hosszú ívelés minden hazai játékost elkerült, Philipp Schobesberger pedig köszönte szépen. Nem lőtte be ezt követően helyzeteit a vendégcsapat, a csehektől Jan Holenda ellenben egyenlített a második félidőben, ám a döntő szót is Schobesberger mondta ki. Nem is csoda: ha ebben az idényben betalált a madárcsontú szélső, mindig nyert csapata (1–2). A forduló előtt hat pontot gyűjtő Villarreal a három kör alatt háromszor veszítő Dinamo Minszkhez látogatott, és az papírformának megfelelően sokkal többet támadott az első félidőben – de minden különösebb eredmény nélkül. A hajrá előtt viszont gyors gólváltást láthattak a nézők, majd Roberto Soldado második találata mindent eldöntött (1–2).

AZ E-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Rapid Wien 4 4 0 0 8–4 +4  12
  • 2. Villarreal 4 3 0 1 8–3 +5  9
  • 3. Viktoria Plzen 4 1 0 3 5–6 –1  3
  • 4. Dinamo Minszk 4 0 0 4 1–9 –8  0

F-CSOPORT

Georges-Kevin N'Koudou vasárnap a Nantes ellen szerzett győztes gólt, most pedig a Bragát verte meg a találatával a Marseille. A portugál csapat százszázalékos mérleggel érkezett az OM-hez, ahol azonban alárendelt szerepet játszott.

A Groningen úgy várhatta a Liberec elleni összecsapását, hogy a legutóbbi hét hazai mérkőzéséből hatot megnyert – minden sorozatot figyelembe véve –, a cseh gárda azonban elvitte a három pontot a holland csapat otthonából. A találkozó egyetlen gólja öngól volt, Sergio Padtról, a hazaiak kapusáról pattant a saját kapujába a labda.

AZ F-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Braga 4 3 0 1 5–3 +2  9
  • 2. Slovan Liberec 4 2 1 1 3–2 +1  7
  • 3. Marseille 4 2 0 2 6–4 +2  6
  • 4. Groningen 4 0 1 3 1–6 –5  1

G-CSOPORT

A legutóbbi két bajnokiját elveszítő Lazio a Rosenborg vendégeként újra megtapasztalhatta a győzelem ízét. A rómaiak mindkét gólját Filip Djordjevics szerezte, a szünetben beálló Keitát viszont a 83. percben kiállították, de ezzel már nem sokra ment a Rosenborg.

A Saint-Étienne idegenben 1–0-ra nyert a Dnipro Dnipropetrovszk ellen, otthon pedig 3–0-ra verte meg az előző kiírás döntősét. Ezzel megszakadt egy sorozata, hiszen az ezt megelőző öt hazai UEFA-kupa-/Európa-liga-mérkőzésén rendre döntetlent játszott.

A G-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Lazio 4 3 1 0 9–4 +5  10
  • 2. Saint-Étienne 4 2 1 1 8–5 +3  7
  • 3. Dnipro Dnipropetrovszk 4 1 1 2 2–5 –3  4
  • 4. Rosenborg 4 0 1 3 3–8 –5  1

H-CSOPORT

A hazai 5–1-es kiütés után kissé félvállról vette a Sporting CP a Skënderbeu elleni mérkőzést, és ennek megfelelően az albánok hamar kétgólos előnyre tettek szert, ráadásul a portugálok kapusa, Rui Patrício piros lapot kapott. A második félidőben már csak egyszer találtak be a hazaiak, de vereségével nehéz helyzetbe lavírozta magát a Sporting.

A H-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Lokomotiv Moszkva 4 2 2 0 7–3 +4  8
  • 2. Besiktas 4 1 3 0 4–3 +1  6
  • 3. Sporting 4 1 1 2 7–8 –1  4
  • 4. Skënderbeu 4 1 0 3 4–8 –4  3

I-CSOPORT

A három magyar közül ezúttal csak Kádár Tamás került be a Lech Poznan kezdőjébe – végig is játszotta a meccset –,Lovrencsics Gergő csere volt, Holman Dávid nem volt a keret tagja. A Fiorentina nem játszott olyan nagy fölényben, mint a két csapat firenzei meccsén, viszont most győzni tudott. Josip Ilicic az első félidőben szabadrúgásból talált be, a 83. percben pedig egy kiugratás után. Lovrencsics az utolsó fél órában kapott lehetőséget, és a 78. percben egyenlíthetett volna, ám 16 méteres lövése néhány centivel célt tévesztett.

A Baselnek szintén sikerült a visszavágás, a hazai pályán elszenvedett 2–1-es vereség után 2–0-ra nyert a Belenenses vendégeként.

AZ I-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Basel 4 3 0 1 7–3 +4  9
  • 2. Fiorentina 4 2 0 2 8–4 +4  6
  • 3. Lech Poznan 4 1 1 2 2–5 –3  4
  • 4. Belenenses 4 1 1 2 2–7 –5  4

J-CSOPORT

Szokás szerint nagy reményekkel vágott neki a sorozatnak a Tottenham, amely három forduló alatt négy pontot gyűjtött, és abban bízott, hogy az egyik nagy rivális Anderlecht ellen ehhez még hármat hozzátehet. A lassan újra formába lendülő Harry Kane a 29. percben nyitotta meg a gólok sorát (a támadó egy évvel ezelőtt talált be legutóbb az El-ben), és ugyan egyenlítettek a belgák a hajrá előtt, de a londoniak belga légiósa, Mousa Dembélé is betalált, és így a csoport élére állt a Tottenham.

A J-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Tottenham 4 2 1 1 7–5 +2  7
  • 2. Monaco 4 1 3 0 4–3 +1  6
  • 3. Qarabag 4 1 1 2 3–5 –2  4
  • 4. Anderlecht 4 1 1 2 4–5 –1  4

K-CSOPORT

A Sparta Praha–Schalke meccsen mindkét csapat veretlen maradt, ami azt jelenti, hogy a gelsenkircheni iksz után Prágában is döntetlent játszottak. A találkozón már a 20. percre kialakult az 1–1-es végeredmény: David Lafata fejesére Johannes Geis tizenegyesből válaszolt.

Bármilyen hihetetlen, azt követően, hogy Cipruson heves esőzés miatt félbeszakadt az Aszterasz és az APOEL összecsapása, Tripoliszban is ez történt – kicsit más okból... A hazaiak – azt követően, hogy az első félidő legelején, majd végén is betaláltak – 2–0-ra vezettek, amikor a második félidő közepén az egyik kapu mögött túl forróvá vált a hangulat, és a folyamatos pirotechnika-használat miatt az osztrák játékvezető mintegy tíz percre félbeszakította a meccset, amely végül rendben véget ért.

A K-CSOPORT ÁLLÁSA

• 1. Schalke 4 2 2 0 10–3 +7  8
  • 2. Sparta Praha 4 1 3 0 6–4 +2  6
  • 3. Aszterasz Tripolisz 4 1 1 2 4–7 –3  4
  • 4. APOEL 4 1 0 3 2–8 –6  3

L-CSOPORT

Sima hazai győzelmek napja. Az Athletic Bilbao Inaki Williams duplájával kétszer szerzett vezetést a Partizan ellen, utóbbi pedig győztes gólt is jelentett, igaz, a baszkok a folytatásban alaposan kitömték a szerbeket. Benat Etxebarria szabadrúgásból vette be a kaput, majd betalált Aritz Aduriz és Gorka Elustondo is. 5–1-es sikerével a csoport élén a Bilbao.

Az Augsburg beérte pontszámban a belgrádiakat, miután hazai pályán 4–1-re elintézte az AZ-et. A meccs hőse Raúl Bobadilla volt, a paraguayi támadó mesterhármassal segítette csapatát.