BL: három szalondöntetlen a keddi játéknapon

A Bajnokok Ligája negyedik fordulójának keddi mérkőzései a 2-2-es szalondöntetlen jegyében zajlottak. Két csapat már kivívta helyét a legjobb tizenhat között, a Porto és a Malaga három győzeleme után idegenbeli döntetlennel jutott tovább. A Kolozsvári CFR 1907 szerda este fogadja a Fellegváron a Galatasaray Isztambult.

A Porto már ott van a tizenhat között

Az A-csoportban a féltávnál a kvartettet vezető Porto és a továbbjutásért még harcoló Dinamo Kijev ukrajnai mérkőzésétől lehetett várni az érdekesebb összecsapást, ám az inkább hozott brusztos, sok hibával tarkított találkozót, mint látványos megoldásokkal tűzdelt, színvonalas játékot.

A Porto birtokolta többet a labdát, de a kijeviek is el-eljutottak a kapu elé, és legalább annyira képtelenek voltak épkézláb helyzetet kidolgozni a hazaiak. Egyébként nagy volt az iram a meccsen, de mintha a játékosok inkább törekedtek volna a pontatlan passzokra és blokkokra, mint a megfontoltan végigvitt akciókra.

{loadposition kampany}

A legnagyobb helyzet még Marco Rubén révén alakult ki az első félidőben, ám jellemző, hogy fordulás után őt is levitte Oleg Blohin. A második játékrész elején Silvestre Varela lövésénél nagyon közel kerültek a vezetéshez a portugálok, ám a labda centikkel elsuhant a bal oldali kapufa mellett. A hazaiaknál Andrij Jarmolenko előtt alakult ki nagy lehetőség, ám a támadó gyenge lövését Helton védte.

A hajrában a Porto már a gól nélküli döntetlent is védte, és nem véletlenül, hiszen ez az eredmény azt jelenti, hogy a portugálok – épp a kijeviek elleni jobb eredményeiknek köszönhetően – már biztosan továbbjutottak a tizenhat közé!

Ibrahimovic ’csak asszisztált' a PSG góljaihoz

A csak horvát játékosokkal pályára lépő Dinamo Zágráb nem tudott felnőni az arab olajsejkek pénzén összevásárolt PSG-hez, amely kiütéses vereséget mért a nyugat-balkániakra.ibra

Az első nagy helyzet még a Dinamóé volt: a 11. percben Josip Pivaric kapott tisztán labdát a jobb szélen, ám lövése után centikkel elment a labda a bal alsó mellett.

Öt perccel később viszont már a hazaiaknál volt az előny. Meglehetősen váratlan kisszöglet-kombinációt játszottak meg a párizsiak, hiszen Zlatan Ibrahimovic indította útjára a labdát a sarokból, majd kapta vissza, és az üres területre belőtt labdára Alex mozdult a legjobban, és csatárokat megszégyenítő mozdulattal pörgetett a hálóba. 1–0

A 62. percben megnyílt kicsit a Zagreb védelme, és balról jobbra tolódva remek támadást vitt végig a PSG: a kulcspassz Ibrahimovicé volt, aki remekül tálalt Blaise Matuidi elé, ő pedig a kapus lába között a hálóba helyezett. Három perccel később ismét Ibra volt az előkészítő, igaz, ehhez a gólhoz „kevesebb” köze volt, mint az előző kettőhöz: ugyan keresztpassza üresen találta Jérémy Ménezt, ám a támadó még elfektetett egy horvátot, mielőtt a kapuba lőtt. 3–0

A Dinamo ezután már csak a nagy verés elkerüléséért küzdhetett, de hiába: Ibrahimovic ugyanis nagyon akart játszani. Szabadrúgása ugyan fölé szállt, ám Guillaume Hoarau-nak is sikerült kiosztania egy gólpasszt – lehet, hogy az estében továbbjátszott labda nem volt tudatos, ám az akció előkészítése, benne sarokkal a kényszerítő indítása – így is minden dicséretet megérdemelt, és hát a lényegen egyébként sem változtat. 4–0

Ibrahimovicnak a gól végül nem jött össze, de így is ő volt a meccs hőse. A Dinamo Zagreb pedig immár az egyedüli olyan csapat a csoportkörben, amely még nem szerzett gólt. A PSG 4–0-s sikerével kisebb lépést tett a továbbjutás felé.

0-2-ről mentett pontot a Schalke

Két hete a Schalke úgy nyert 2–0-ra az Arsenal vendégeként, hogy a londoniak akkor kapura is alig lőttek. A három forduló után hét ponttal a B-csoport élén álló Schalke most hazai környezetben lépett pályára, és negyedóra alatt három helyzetig is eljutott az Arsenal ellen.walcottkuzd640

Előbb Christian Fuchs lövése vágódott szögletre, majd egy kontra végén Ibrahim Afellay kísérletét kellett vetődve hárítania Vito Mannonének, a 13. percben pedig Jefferson Farfán beadásából Benedikt Höwedes veszélyeztetett fejjel.

A Schalkének azonban hiába voltak helyzetei, a 18. percben az Arsenal szerezte meg a vezetést. Egy előreívelésbe az egyik Schalke-védő csak belecsúsztatni tudott, a labda így Olivier Giroud elé került, aki kilépett a védők közül, de még mielőtt lőtt volna, Höwedes szerelni tudta, ám a második hullámban érkező Theo Walcott lecsapott a labdára, eltolta Lars Unnerstall mellett, és a kapuba gurított. 0–1

A Schalkét láthatóan visszavetette a kapott gól, az Arsenal pedig nyolc percen belül a második helyzetéből a második gólját is megszerezte. Giroud Lukas Podolski bal oldali beadásából előrevetődve fejelt a hazai kapuba. 0–2

A hazaiak az első félidő hajrájában kezdtek éledezni. A 40. percben Farfán 17 méterről nem sokkal lőtt mellé, a ráadás perceiben pedig Klaas-Jan Huntelaar szépített: a holland csatár Lewis Holtby passzából balról, 13 méterről laposan a kapu hosszú oldalába lőtt. 1–2

A holland támadó tartja jó formáját, hiszen az előző három fordulóban is betalált, vagyis az újabb találatával már négy gólnál jár a sorozatban ebben a szezonban, és az ötgólos Cristiano Ronaldo mögött a második helyen áll a BL góllövőlistáján.

A második félidőben szinte végig a Schalke irányított, más kérdés, hogy nagy helyzetig sokáig nem jutottak el a németek.

A 60. perc után azonban egyre veszélyesebbé váltak az akcióik. Marco Höger közeli lövése a gólvonalon álló Mikel Arteta válláról vágódott szögletre, majd a 67. percben Farfán egyenlített.

A perui csatár a bal oldali beadás után levágódó labdát lőtte kapura, Thomas Vermalen már csak beljebb segíteni tudta a labdát. 2–2

A Schlake 57 százalékban birtokolta a labdát, hússzor lőtt kapura, míg az Arsenal csak nyolcszor (igaz a hazaiak csak 11-szer találták el a kaput, a vendégek hétszer), de a fölényét nem tudta újabb gólra váltani, sőt, Walcott révén a hajrában még az Arsenalnak volt helyzete.

A 2–2-es döntetlennel a Schalke továbbra is vezeti a csoportot. Második az Arsenal, a londoniakat viszont egy pontra megközelítette az Olympiakosz.

Otthon győzött az Olympiakosz

A B-csoport másik mérkőzésén a görög csapat a Montpelliert fogadta, amely ellen a legutóbbi fordulóban 2–1-re nyert, ráadásul idegenben, így a görögök bizakodóan várhatták a visszavágót is.

Ennek megfelelően rendesen bekezdett a hazai csapat, és már az 5. percben előnyhöz jutottak. Egy baloldalról érkező laposan belőtt labdára Kosztasz Mitroglu érkezett nagyszerű ütemben, kapufára pörgette a labdát, amely pont Paulo Machado elé pattant, aki három méterről már nem hibázott. 1–0

A folytatásban azonban visszavett a tempóból a görög csapat, és a biztos védekezést helyezte előtérbe – nem hagyva sok területet az ellenfélnek –, így a Montpellier nagy helyzetig nem is tudott eljutni, mindössze pontrúgásai jelentettek némi veszélyt. Ráadásul Kosztasz Mitroglu révén közel állt az Olympiakosz, hogy kettőre növelje előnyét, a támadó azonban elhibázta ziccerét, így a szünetig nem változott az eredmény.

A második félidőben becsülettel küzdött az életben maradásért a francia csapat, és nagy nyomás alá helyezte ellenfelét. Joris Marveaux fejesét még védte Roy Carrol, azonban nem sokkal utána a szenegáli Souleymane Camara által kiharcolt büntetőt már nem tudta hárítani a kezdőből Megyerit kiszorító kapus. A tizenegyest a marokkói Junesz Belhanda higgadtan értékesítette. 1–1

A folytatásban is a vendégek támadtak többet, mégis az Olympiakosz szerezte meg újra vezetést.

Egy jobb oldali szögletet követően a védő csak megcsúsztatni tudta a labdát, amelyet Leandro Greco kapásból vágott a hálóba. 2–1

A gól megfogta a vendégcsapatot, és tovább növelték előnyüket a görögök. Újabb nagyszerű beadást követően Mitroglu lőtt egy pattanásból a kapuba. 3–1

Érdekesség, hogy José Holebasz második gólpasszát adta a találkozón. A továbbiakban az eredmény már nem változott, így az Olympiakosz hazai pályán is legyőzte a Montpelliert, és hat ponttal a csoport harmadik helyén áll.

A Málaga is bejutott a nyolcaddöntőbe

A Bajnokok Ligájában eddig kapott gól nélkül álló, százszázalékos Málaga úgy lépett fel Milánóban, hogy tudta, győzelme – és a Zenit Anderlecht elleni pontvesztése – esetén már csoportelsőséget ünnepelhet.milan

A Manuel Pellegrini által irányított andalúziai klub erősebb Milanra számíthatott annál, amelyet két hete legyőzött hazai pályán: a múlt hétvégén a Chievót 5–1-re kiütő olasz csapat jól is kezdett, a meccs elején nyomás alá helyezte ellenfelét. A mezőnyfölény azonban hiába volt nyomasztó (a félidő derekán három perc alatt négy szögletet végeztek el a piros-feketék), a legnagyobb helyzeteit a büntetőterületen kívülről eleresztett lövéseiből jegyezte Massimiliano Allegri együttese: előbb Bojan Krkic akcióból, majd Emanuelson szabadrúgásból tornáztatta meg Willy Caballero kapust.

A félidő hajrájában azonban egy remek kontra végén Isco találta meg a rést a Milan-védők között a kiugró Eliseu felé, és a legurított labdából a portugál nem hibázott, Constant mellől laposan Abbiati kapujába lőtt. 0–1

A szünetben a csoport élén álló spanyol csapat vezetett, ráadásul a Zenit ellen idei első BL-gólját szerző Anderlechtnek köszönhetően állt neki a csoportelsőség.

A spanyol csapatok ellen az elmúlt három évben nyolcmeccses nyeretlenségi szériába tévedt Milan a folytatásban próbált sebességet váltani, Krkic lövései nem okoztak nagy veszélyt. A piros-feketék fokozatosan ráerőltették akaratukat a Málagára, és a kitartó próbálkozásokat a 73. percben siker koronázta. Constant bal oldali beadása után a két méterre a túloldali kapufától helyezkedő Alexandre Pato fejére hullott a labda, és a brazil nem is hibázta el nagy lehetőségét. Ez volt Pato ötödik BL-gólja, de csak az első a San Siróban – viszont a negyedik spanyol klub ellen. 1–1

Az idei sorozatban első gólját kapó Málaga nem tudott reagálni a gólra, Pellegrini együttese megelégedett az egy ponttal, de így is továbbjutott. A Milan nem tudott újra betalálni, de a hazaiak sem aggódtak különösebben, hiszen jó esélyük van a továbblépésre.

Győzelmet ért az Anderlecht idei első BL-gólja

Brüsszelben a Zenit és az Anderlecht szentpétervári mérkőzését uraló oroszok képtelenek voltak átmenteni két héttel ezelőtti formájukat, Luciano Spalletti együttese inkább a kontrákra építkezett. Ám a belga csapat nagyon magabiztosan járatta a labdát, Dieumerci Mbokani és Massimo Bruno semlegesítése nehéz feladatnak bizonyult a vendégek számára.

A 17. percben a kongói csatár remekül kényszerítőzött a Sacha Kljestannal, betört a Zenit büntetőterületére, és a kifutó Vjacseszlav Malafejevet átemelve vezetést szerzett az Anderlechtnek. A belgák első találatukat jegyezték az idei BL-főtáblán. 1–0

A második félidő elején a Zenit próbálta megtörni az Anderlechtet, de a hazaiak a góltól magabiztossá válva kézben tartották a meccset. A Zenit ellen azonban egy pillanatra sem lehetett lazítani, az orosz bajnok a legutóbbi hat meccséből ötön betalált az utolsó húsz percben. Ezen a meccsen azonban nem sikerült neki, így visszacsúszott a kvartett negyedik helyére.

Az utolsó percben mentett pontot a Real

A Borussia Dortmund kétszer is vezetést szerzett a labdarúgó Bajnokok Ligája D-csoportjának negyedik fordulójában a Real Madrid otthonában, de a hazaiak a 89. percben egyenlítettek a német Mesut Özil szabadrúgásból szerzett góljával.

A madridiakat az elő körben odahaza legyőző Borussia Dortmund azzal a tudattal utazhatott el a Bajnokok Ligája 4. fordulójában Madridba, hogy egy győzelemmel és némi szerencsével akár tovább is juthat. Igen ám, de a spanyolok is égtek győzelmi vágytól, és nem csak azért, mert José Mourinho együttese az „odavágón” nem remekelt éppen, hanem azért is, mert a hazai kisiklások miatt nagy szüksége van a királyi gárdának gyógyírként a nemzetközi sikerekre.real

Ennek megfelelően hatalmas elánnal kezdtek a fehér mezesek, és Gonzalo Higuaín már a 2. percben gólt szerezhetett volna, de sprint közben képtelen volt tökéletesen átvenni Ángel Di María mesteri passzát. A németeknek tíz perc kellett az első veszélyes kontrához, és bizony Iker Casillasnak résen kellett lennie Marcel Schmelzer közeli lövésénél.

Pár perc múlva egy újabb veszélyes ellentámadást követően Kevin Grosskreutz lőtt remek pozícióból Casillasba, azaz nagyon hamar kiderült, hogy ezzel az erősen ad hoc-jellegű védelemmel nagyot kockáztat a Real, ha túlságosan is kitámad. A 28. percben gyakorlatilag is bizonyították ezt a németek, mert egy villámgyors, kétpasszos kontrából Marco Reus bevette a spanyolok kapuját: 0–1

Nem esett kétségbe azonban a Real, hat perc múlva a Dortmund-gólnál hatalmasat hibázó hazai védelem nevében Pepe javított a bizonyítványon, egy szép fejes góllal kiegyenlítette az állást. 1–1

Még mielőtt megnyugodhattak volna a madridiak hívei, a szünet előtt közvetlenül Robert Lewandowski újabb légi párbajt nyert, mint az első gól előtt, majd Raphaël Varane és Álvaro Arbeloa gondoskodott arról, hogy Grosskreutz lassú labdája eljusson Mario Götze elé, akit senki sem akadályozott meg, hogy közelről a léc alá lőjön. Legalábbis elsőre így tűnt, mert a visszajátszások után kiderült, hogy nem is a német tinizseni, hanem az est főszereplője,  Álvaro Arbeloa viccelte meg Casillast. 1–2

A fordulás után még nagyobb baj volt a madridi védők fejében, amikor Pepe véletlenül nagyon megfejelte Sergio Ramost – meglehetősen nyúzottan néztek ki az eset után...

José Mourinho egyébként kettős cserére szánta rá magát a szünetben, a nyári nagy igazolás Luka Modricot Michael Essien váltotta, Higuaínt pedig José Callejón – utóbbi aztán bő tíz perc alatt többet veszélyeztette a Dortmund kapuját, mint addig társai összesen. Egyszer centiméterekkel lőtt a bal alsó mellé, egyszer éppen oda talált, de ezt les miatt nem adta meg Cüneyt Cakir, majd hatalmas helyzetben a kapusba püfölte a labdát.

A hajrára beküldte Mourinho a drámai napot megélő Arbeloa helyére Kakát, aki nem sokra rá nagyot esett az ötösön Sebastian Kehl ölelésében.

A 89. percben aztán a németek megmutatták, hogy ők sem hibátlanok: Mesut Özil nem éppen tökéletes szabadrúgását az amúgy több ziccert fogó Roman Weidenfeller benézte a bal alsóba: 2–2

A Dortmundnak immáron a Real Madrid sem nagy falat – írtuk, amikor Jürgen Kloppék legyőzték odahaza a spanyolokat. Nos, a feltörekvő német csapat a 89. percig vezetett a Bernabéuban, és bár a szünet után már nem parádézott, megmutatta: immáron Európa legjobbjai közé tartozik. Mourinhónak pedig rengeteget kell még dolgoznia, különösen védelmén, ha BL-győztes csapatot akar faragni a Realból – azt azonban mindenképpen a madridiak javára kell írni, hogy bár balszerencsésen, tragikusan védekezve, ziccereket eltékozolva futballoztak, de egy pontot legalább otthon tartottak.

Az Ajax csikói is felnőttek a feladathoz

Az Ajax nagyszerűen kezdte a City elleni mérkőzést Manchesterben: már a tizedik percben megszerezte a vezetést Siem de Jong révén. Jobb oldali szögletet követően Niklas Moisander lőtt kapura, a labda megpattant az egyik védőn, ám De Jong a bal kapufánál becsúszva elérte azt, és a kapuba vágta. 0–1mancity

Hét perccel később pedig már két góllal vezetett a holland csapat, amikor ismét Siem de Jong volt eredményes. A bal oldali szögletnél kihasználta, hogy szabadon hagyták, és a rövid felsőbe csúsztatta a labdát. 0–2

A 22. percben aztán látványos góllal szépített a City. Samir Nasri vezette befelé a labdát a jobb oldalról egy csel után, majd külsővel keresztbe ívelt. A labda Christian Poulsen fejéről tovább pattant, éppen Yaya Touréhoz, aki mellel átvette azt, majd kapásból félfordulatból a kapuba bombázott. 1–2

A második félidőben is mindkét oldalon akadtak veszélyes támadások, majd a 74. percben gól is született.

Sergio Agüero lépett ki, miután Mario Balotelli továbbtette Joe Hart kirúgását, és az argentin támadó Kenneth Vermeer kapujába lőtt. 2–2

A 88. percben Sergio Agüero az Ajax kapujába bombázott Alekszandar Kolarov középre lőtt labdája után, de a játékvezető nem adta meg a találatot les miatt. Az ítélet vitatható, míg Agüero másodszor szerzett érvénytelenített találatot a meccsen, amely így 2–2-es eredménnyel ért véget.