BL: Moțiék megizzasztották Szófiában a Real Madridot (FOTÓK)

A labdarúgó Bajnokok Ligája szerda meccsnapjának eredményei a normalitás határain belül maradtak, az FC basel elmúlt idénybeli szereplése után már az sem számít feltétlenül meglepetésnek, hogy a svájciak elkapták otthon az FC Liverpoolt. A többi nagycsapat hozta a kötelezőt.

LUDOGOREC–REAL MADRID

Az esélytelennek tartott Ludogorec feltűnően lelkesen vetette magát a küzdelembe Szófiában a Real Madrid ellen, és ezzel alaposan meglepte a BL címvédőjét. A közönségétől űzött hazaiak ráadásul a 6. percben meg is szerezték a vezetést: bal oldali szöglet után Moti megcsúsztatta a labdát, amely a hosszú sarok felé szállt, Marcelinho pedig a közönség hangorkánja közepette két lépésről fejelt Arbeloa mögül a Real kapujának bal oldalába. 1–0

A gól után támadni kezdett a Real Madrid, és a rohamok egyike után már a 10. percben lehetőséget kapott az egyenlítésre, mert Minev felvágta Hernándezt. A tizenegyest viszont Cristiano Ronaldo kihagyta.

A 20. perc után aztán igazán rákapcsolt a Madrid, és a nagy nyomás végül góllá érett. Cristiano Ronaldo esett el Alekszandar Alekszandrov lábában, a bíró megint befújta a tizenegyest, amelyet a sértett a 25. percben ezúttal értékesített. 1–1

A félidő hátralévő részében sorra vezették a támadásokat a spanyolok a bolgár kapu felé, de vagy a védők álltak a helyzet magaslatán vagy Sztojanov kapus védett. Így a félidőben maradt a döntetlen.

A második félidő elején is próbált még vitézkedni a bolgár bajnokcsapat, de hamar tudatosította a Real Madrid, hogy idegenben is győzni szeretne. Számos helyzet kimaradt a bolgár kapu előtt, aztán a 77. percben a Realnak sikerült megszereznie a vezetést. Ekkor Marcelo csavart középre a tizenhatos vonalával egy magasságból, az ötösön álló Benzemáig jutott a labda, a francia csatár pedig belsővel a hálóba helyezett. 1–2

Az utolsó néhány percre minden mindegy alapon beleerősített a Ludogorec, néhány meleg pillanatot is tudtak okozni játékosai a madridi kapu előtt, de az eredmény már nem változott. Ha nehezen is, de megszerezte a remélt három pontot a címvédő Real Madrid.

FC BASEL–LIVERPOOL

A svájci és a német válogatott szövetségi kapitánya (Vladimir Petkovic és Joachim Löw) is a helyszínen tekintette meg a mérkőzést, amelynek első félidejében a Basel alakított ki több helyzetet, de igazán egyik kapu sem forgott veszélyben. Mario Balotelli, a Liverpool olasz csatára például a szünetig egyszer sem ért labdába az ellenfél tizenhatosán belül.

Az 52. percben a Basel megszerezte a vezetést: Xhaka szöglete után Martin Skrtelről a saját kapuja felé pattant a labda, Simon Mignolet pont Marco Streller elé ütötte azt, a hórihorgas csatár pedig közelről nem hibázott. 1–0

Hasonló körülmények között egyenlíthetett volna a Liverpool az utolsó fél órára fordulva, de Balotelli 35 méteres szabadrúgása után hiába pattant ki veszélyes helyre a labda a kapusról, Lazar Markovics ismétlését Marek Suchy blokkolta.

Balotelli a 88. percben már a kapuba talált, ám lesen tartózkodott, így ezt a szituációt is megúszta Paulo Sousa csapata, amely két forduló után azonos pontszámmal áll a Liverpoollal.

ARSENAL–GALATASARAY

Épp a meccs napján 18 éve, hogy Arsene Wengert kinevezték az Arsenal menedzserévé, így különleges mérkőzés várt az angol együttesre. Az Arsenal már az első percekben éreztette, hogy javítani akar az első fordulóban a Borussia Dortmundtól elszenvedett vereség után, magához ragadta a kezdeményezést. A jó iramban kezdődő találkozón a londoniak fölénybe kerültek már az első percekben, a Galata kontrákkal próbált veszélyt teremteni.

A 22. percben góllá érett az Arsenal mezőnyfölénye: Kieran Gibbs, majd Alexis Sánchez volt a labda útja, a chilei a bal oldalról középre cselezett, majd remek ütemben ugratta ki Danny Welbecket, aki hét méterről a hálóba gurított, a labda Muslera lábai között vánszorgott a kapuba. 1–0

A vezető gól megszerzése után sem vett vissza az Arsenal, sőt, a 30. percben ismét betalált, bár kellett hozzá a Galatasaray védelme is. Chedjou fejelte fel a levegőbe a labdát, amit Welbeck elcsent a határozatlan Felipe Melótól, majd betört a tizenhatoson belülre és a bal oldalról, 12 méterről kilőtte a hosszú alsót. 2–0

Két perccel később kis híján jött a harmadik Arsenal-gól, ám Santi Cazorla lekészítését Welbeck 15 méterről belelőtte Muslerába. A 37. percben meg kellett szakítani a mérkőzést, mivel a Galatasaray szurkolói görögtüzeket dobtak a pályára, két perc múlva folytatódott a találkozó.

A 40. percben ugyanis növelte előnyét az Arsenal: Alexis Sánchez kapott kiváló kiugratást a leshatáron Mesut Öziltől, betört a tizenhatoson belülre, elfektette védőjét, és 12 méterről kilőtte a bal alsót, így a szünetben magabiztos előnnyel vonulhatott pihenére az Arsenal. 3–0

A fordulás után próbált magasabb fokozatba kapcsolni a Galatasaray, amely az első percekben támadásokat vezetett, de nem igazán tudta megdolgoztatni Szczesnyt. Sőt, az 52. percben jött a hideg zuhany, ismét az Arsenal szerzett gólt. Oxlade-Chamberlain ugratta ki remek ütemben Welbecket a tizenhatoson belül, aki nyolc méterről emelt elegánsan a kimozduló Muslera mellett a hálóba, megszerezve harmadik gólját a meccsen. 4–0

Az 59. percben óriásit hibázott Wojciech Szczesny: Goran Pandev kapott jó kiugratást a tizenhatoson belül, a lengyel kapus kijött és elkaszálta a csatárt, amiért egyből pirosat kapott, a Galata pedig tizenhegyest. Arsene Wenger Alexis Sánchezt áldozta fel, hogy behozhassa a kapuba David Ospinát. A büntetőt Burak Yilmaz végezte el, aki higgadtan a kapu bal oldalába gurított a jobbra vetődő Ospina mellett. 4–1

A hátralévő idő szinte végig David Ospináról szólt: az Arsenal második számú kapusa több nagy bravúrt is bemutatott. A 80. percben Umut Bulut emelt középre, Burak Yilmaz hét méterről fejelt kapura, ám Ospina nagyot vetődve kitolta a jobb felsőbe tartó labdát. Három perccel később Hamit Altintop tüzelt a jobb oldalról, hét méterről, ám az éles szögből leadott kísérletet Ospina lábbal hárította. A 87. percben Wesley Sneijder veszélyeztetett, 20 méterről vette célba az Arsenal kapuját, de Ospina ennek a lövésnek is útját állta, így maradt a 4–1.

ANDERLECHT–BORUSSIA DORTMUND

A Dortmund nagyon hamar megszerezte a vezetést, az Arsenal ellen is betaláló Ciro Immobole ezúttal is eredményes volt. Az olasz támadót Kagava Sindzsi hozta remekül, egy löbbölt passzal helyzetbe, majd helyezett higgadtan a hazaiak kapujába. 0–1

A várt BVB-gála azonban a folytatásban egy ideig elmaradt, de a német csapat így is fölényben futballozott. A Kloppékat megnyugtató találatra egészen a 69. percig kellett várni, ekkor egy villámgyors ellentámadás után Lukasz Piszczek parádés passzára érkezett a négy perccel azelőtt pályára lépő Adrián Ramos, és közelről a kapuba passzolt. 0–2

A kolumbiai támadó kilenc perc múlva duplázott (0–3) – végérvényesen eldöntve a három pont sorsát. A Dortmund két mérkőzés után hatpontos.

ATLÉTICO MADRID-JUVENTUS

A legrosszabb sejtelmeink váltak valóra az Atlético–Juventus rangadó első félidejében, ugyanis néhány közepesen sem veszélyes középtávoli lövés mellett csak unalmas mezőnybeli sarabolást és sok-sok gonosz belemenést, könyöklést láthattunk. A fordulást követően beállt Antoine Griezmann és felébredt Arda Turan, így egyre többször kellett védenie csodás gól nélküli sorozatának megtartásáért Gianluigi Buffonnak, míg a másik kapu előtt Miguel Ángel Moyá dobta fel a mérkőzést – és majdnem oda a labdát honfitársának, Fernando Llorentének, de megúszta végül a kapus. Sajnos nem sokáig tartott a fellángolás, ám a hajrá előtt mégiscsak megszületett a várva várt gól: Arda Turan használta ki az olasz védelem teljes csődjét. 1–0!Április 28. óta most először kapott gólt tétmérkőzésen az „Öreg Hölgy”, Buffon rekordja (a válogatott mérkőzéseket is beleszámítva) így megállt 713 percnél. Legutóbb a világbajnokságon kapitulált a talján ikon, akkor egyébként éppen az atléticós Diego Godín vette be kapuját. Keretes szerkezet, madridi módra…

Diego Simeone csatár helyett szűrőt vezényelt a pályára, kollégája, Massimiliano Allegri beküldte a Roberto Pereyra, Sebastian Giovinco, Álvaro Morata hármast (utóbbi egykori atléticós), Raúl García meg kis híján öngólt vétett – nem tudott már felpörögni a Juventus, így igazi „minimalista” győzelmet aratott odahaza olasz ellenlábasa ellen az Atlético Madrid.

MALMÖ–OLYMPIAKOSZ

Kiegyenlített mérkőzésen – úgy a mezőnyjátékot, mint a lehetőségeket, a kapura lövések számát tekintve – Markus Rosenberg jelentette a különbséget a felek között. A hazaiak 32 éves centere az első, majd a második félidő hajrájában is betalált Roberto kapujába, így juttatva három ponthoz övéit.

Előbb szemfüles és erőszakos volt, amikor gólt érően megzavart két vendégjátékost a görögök tizenhatosán belül – egyikük a kapus volt –, a második gólnál hasonló volt a helyzet, annyi különbséggel, hogy társa használta ki a görög védelem határozatlanságát, és szolgálta ki gólpasszal a befejező embert.

ZENIT SZENTPÉTERVÁR–MONACO

A Zenit háza tájáról a meccs előtt olyan  pletykák érkeztek, hogy Alekszandr Kerzsakov, az oroszok klasszisa összeveszett André Villas-Boas vezetőedzővel, aki emiatt hagyta ki a csatárt a hét végén a Szpartak Moszkva elleni bajnoki rangadóról. Az a mérkőzés gól nélküli döntetlent hozott, a derűlátóbb szurkolók azt gondolták, hogy a mester a szerdai BL-meccsre pihentette a támadót. Nos, Kerzsakov a Monaco ellen sem kezdett, s ez a meccs is gól nélküli döntetlennel ért véget.

A Monaco orosz tulajdonosa, Dmitrij Ribolovljev számára ebben a BL-sorozatban minden más cél felett áll, hogy együttese a Zenit előtt zárja a csoportkört, és győztesen jöjjön ki a párbajból. Idegenben nem vallott szégyent a Monaco, sőt, a franciák álltak közelebb a gólszerzéshez: az első félidő végén Ocampos lövését bravúrral hárította Jurij Lodigin kapus, a 73. percben pedig Ferreira Carrasco lövése a jobb kapufa tövéről pattant mellé.

A meccsen láthattunk példát az új UEFA-szabály alkalmazására is: a csereként beállt Kerzsakov a 76. percben arcon lőtte a labdával Ricardo Carvalhót, aki elterült a pályán, s az orvosi csoport hosszú percekig vizsgálta, agyrázkódást szenvedett-e. Végül a pályán maradhatott a portugál.

Ezzel a két csapat két forduló után biztosan az első két helyen marad négy-négy ponttal, az esti meccsen ugyanis a Leverkusen és a Benfica is nulla pontról indult az egymás elleni csatába.

LEVERKUSEN–BENFICA

A hazai pályán a Zenittől kétgólos vereséget szenvedő Benfica nem tudta tartani a lépést a német csapattal, a Leverkusen az első félidőben végig nyomás alatt tartotta a portugál bajnoki éllovast. Az első gólja Júlio César kapus hibája után született, a dél-koreai Szon Heung Min lövése kipattant a kapusról az ötösön, Kiessling lecsapott az elé csorgó labdára, és a kapuba lőtt (1–0). A Benfica szétesett, kilenc perccel később remek jobb oldali kombináció után Karim Bellarabi laposan középre passzolt, Szon pedig 10 méterről a bal felső sarokba bombázott (2–0).

A Leverkusen fölényére jellemző, hogy a 62. percben, a Benfica első kapura lövésének idején már 16 kísérletnél járt. Igaz, a Benfica hatékonyabb volt, a hazaiak tizenhatosán belül cselezgető Eduardo Salvio 14 méterről hajszálpontosan lőtte ki a bal alsó sarkot (2–1).

Mindössze egy percig reménykedhettek a portugálok, Jardel ugyanis a földre vitte Kiesslinget, amiért büntető járt, Hakan Calhanoglu – aki az 51. percben az üres kapu elé csúszva két méterről csak a kapufát találta el – pedig kihasználta azt, és visszaállította a kétgólos különbséget (3–1).

Az utolsó fél órában senki sem számított rá a pályán lévők közül, hogy változik az eredmény, eseménytelenül telt el a találkozó utolsó harmada. A Leverkusen a kapura lövési párharcot végül 19–2-re nyerte meg.