A sejkek pénze másodszor is csúcsra juttatta a Manchester Cityt

Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 38. fordulójában a Manchester City hazai pályán 2–0-ra legyőzte a West Ham Unitedet, így aranyérmesként zárt. Manuel Pellegrini lett az első nem európai menedzser, aki megnyerte a Premier League-et.

A Manchester City a szurkolók kedvenc talizmánjával, a 2011–2012-es bajnoki versenyfutást eldöntő Sergio Agüeróval soraiban és azzal a tudattal léphetett pályára a kieséstől már korábban megmenekülő West Ham ellen, hogy ha nem szenved vereséget, a liverpooli Anfield Road eseményeitől függetlenül biztosan bajnok lesz.

A mérkőzés a várakozásoknak és a szezon korábbi City–WHU találkozóinak megfelelően kezdődött: a City nyomasztó labdabirtoklási fölény (70%) mellett próbálta feltörni a vendégek zárt védekezését. Támadásait legfőképp a jobb oldalon vezette Pellegrini együttese, Nasri, Touré, David Silva és az akciókhoz lelkesen csatlakozó Zabaleta próbálta minél többször helyzetbe hozni a két gólvadászt, Dzekót és Agüerót.

A Newcastle Liverpoolban szerzett vezető gólja kissé megnyugtatta a City-játékosait, de a jeget azért még a szünet előtt sikerült megtörni: Yaya Touré passza után Samir Nasri – mivel senki sem támadta – 17 méterről szánta el lövésre magát, a jobb alsó sarokba tartó löketébe Adrián csak beleérni tudott. 1–0. Touré sorozatban negyedik PL-meccsén jegyzett gólpasszt.

A második félidőben jóval kevesebbet, csak négy percet kellett várni az újabb gólra: Nasri ezúttal az előkészítésben vállalt szerepet, a francia szögletét követően Dzeko tette le a labdát Vincent Kompanynak, a belga csapatkapitány közvetlen közelről bombázott a kapu közepébe. 2–0. A Newcastle ekkor még mindig őrizte előnyét Liverpoolban, így minden lényegi kérdés eldőlni látszott a bajnoki cím szempontjából.

A folytatásban már nem is történt drámai változás. Igaz, a Liverpool fordítani tudott a Newcastle ellen, de a Manchester City sima győzelme azt jelentette, hogy a „kékek” 86 ponttal és 102 szerzett góllal (mindössze 15 élen töltött nappal) három éven belül második – történetük során a negyedik – bajnoki címüket is elhódították. A West Ham vereségével a 13. helyen végzett a 2013–2014-es szezonban.

Manuel Pellegrini így már első évében bajnoki címet ünnepelhet a Manchester Cityvel, ráadásul a Premier League történetében első nem európai menedzserként ért fel a csúcsra – ráadásul először lett európai csapattal bajnok a „Mérnök” becenévre hallgató chilei mester.

Abban a tudatban fogadta a Newcastle United a Liverpool, hogy csak akkor lehet bajnok, ha győz és a Manchester City kikap hazai pályán a West Hamtől. Ennek szellemében a „vörösök” jó iramban kezdték a találkozót, jól járatták a labdát, de igazán nagy helyzetig nem jutottak el a mérkőzés elején – Suárez gólját pedig nem adta meg a játékvezető.

Ennek ellenére egy ártatlan szituációból a Newcastle United szerezte meg a vezetést szinte a semmiből: a 20. percben Gouffran kanyarított középre a bal oldalról, a menteni igyekvő Martin Skrtel szerencsétlen mozdulattal a saját kapujába juttatta a labdát sípcsonttal, Simon Mignolet tehetetlen volt. 0–1

Skrtel már a 4. öngólját szerezte meg a szezonban, ez PL-rekord. Ez a találat egyben egyben a csapat 50. elszenvedett gólja volt, ilyen sokat pedig az 1914–1915-ös szezon óta nem kaptak a „vörösök” a 38 fordulós élvonalban.

A 27. percben tovább növelhette volna előnyét a Newcastle, de Gouffran 14 méterről ziccerben belelőtte Mignolet-be a labdát. A 34. percben Luis Suárez nagy szólója után középről gyengén, laposan lőtt, Tim Krul védett. A 41. percben jött a meccs addigi legnagyobb helyzete: Jordan Henderson adott középre, Daniel Sturridge üresen fejelhetett az ötösnél, de nem tudott kaput találni, így a szünetben a Newcastle vezetett.

A fordulás után három perc alatt fordított a Liverpool. A 63. minutumban Steven Gerrard tökéletesen középre lőtt szabadrúgását Daniel Agger az alapvonalról kotorta a hálóba, majd két perccel később ismét egy Gerrard-szabadrúgás okozta a Newcastle vesztét, ezúttal Daniel Sturridge csapott le a labdára és pofozta a hálóba. 2–1

A két kapott gól után jött az újabb sokk a Newcastle-nek: Shola Ameobi a középkezdésnél sárgát kapott reklamálásért, majd nem hagyta abba a szövegelést, így villant a piros. A Newcastle sorsa ezzel megpecsételődött, sőt, a 87. percben a nem sokkal korábban beálló Paul Dummett is pirosat kapott, így a „szarkák” kilenc emberrel fejezték be a találkozót.

A Liverpool hiába fordította meg a mérkőzést, a Manchester City győzelmével bajnok lett, a Pool ezüstérmes.

• 20. Cardiff 38 7 9 22 32–74 –42  30

A bajnok Manchester City, a 2. Liverpool és a 3. Chelsea a BL csoportkörébe kvalifikálta magát. A 4. Arsenal a BL-selejtező rájátszáskörében kezd. Az Everton, a Tottenham és az FA-kupa döntőjében még érdekelt Hull City pedig az Európa-ligában indulhat. Kiesett a Norwich, a Fulham és a Cardiff.