EL: győzelem nélkül búcsúzott a Pandurii is a kupaküzdelmektől

Győzelem nélkül esett ki mindkét romániai csapat az európai kupasorozatokból, ugyanis a Steaua után a Pandurii Târgu Jiu sem tudott nyerni az Európa-liga csoportkörének utolsó fordulójában.

A-CSOPORT

A St. Gallen, Swansea, Valencia, Kubany Krasznodar kvartettnek sikerült két, egyaránt gól nélküli első félidőt hoznia, a végén is csak három gól esett: a St. Gallen a Swansea ellen aratott szép győzelmet, a Valencia pedig hiába vezetett, nem tudta bedarálni a Kubany Krasznodart. A Valencia mögött a Swansea jutott tovább.

B-CSOPORT

Egyetlen eldöntendő kérdés maradt ebben a négyesben: a PSV és a Csornomorec Odessza ki-ki meccset vívott a második helyért Eindhovenben. A hollandoknak egy döntetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz, de nyerni akartak, és az első félidőben többet is támadtak a vezetés megszerzése érdekében. Az ukránok nem rohantak előre, türelmük pedig kifizetődött, az 59. percben Franck Dja Djédjé 14 méterről bólintott Zoet kapujába. A PSV mindent elkövetett az egyenlítésért, de sehogy sem jött össze a gól, így a mérkőzést tíz emberrel befejező Csornomorec elefántcsontparti csatára a legjobb 32 közé fejelte az ukránokat.

A csoport másik, már tét nélküli mérkőzésén a biztos csoportelső bolgár Ludogorec Abalo és Bezjak góljával 2–1-re nyert a mindössze egyetlen szerzett ponttal a kvartett utolsó helyén végző Dinamo Zagreb otthonában.

C-CSOPORT

Gulácsi Péter és csapata, a Red Bull Salzburg és az Esbjerg is a csoportelsőség megszerzéséért lépett pályára. A mérkőzést az osztrákok kezdték jobban, már a 19. percben előnyhöz jutottak Sadio Mané révén. Habár a dánok a szünet után veszélyesebbé váltak, gólt ezen a napon csak a hazaiak szereztek. Az 58. percben előbb Kevin Kampl volt eredményes, majd öt percre rá ismét Mané talált az ellenfél kapujába. A Salzburg győzelmével százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg csoportját!

A másik mérkőzésen hiába szerezte meg fél óra után a vezetést hazai közönsége előtt a Standard Liege, az Elfsborg tíz percre rá máris egyenlített, majd a második félidő első percében a vezetést is megszerezte. A vendég svédek azonban nem álltak le, és az 52. percben Mikkel Beckmann révén már harmadik találatuknak örülhettek. A folytatásban újabb gól már nem született, így a két kieső mérkőzésén a vendégek búcsúzhattak boldogabban az Európa-ligától.

D-CSOPORT

A D-csoportban a Wigan Jordi Gómez büntetőjével a 41. percben vezetést szerzett Mariborban, hogy aztán két perc alatt romba döntse, amit addig felépített: Chris McCannt kiállította a bíró, Dejan Mezga meg belőtte a szabálytalanság miatt megítélt tizenegyest, így az angolok – akiknek nyerniük kellett továbbjutási reményeik megőrzéséhez – vakargathatták a fejüket. Azt követően meg pláne, hogy az 59. percben Zeljko Filipovic kilőtte a fölsőt – a remek találat után a Laticsnek már kettő kellett volna. A létszám később, Mertelj kiállítása után kiegyenlítődött, ám a Maribor nyert – és így az első szlovén csapat lett, amely le tudta győzni angol ellenfelét európai kupamérkőzésen.

A csoportot valósággal lelépő Rubin Kazany (az orosz csapat jutott tovább elsőként az összes, csoportkörben érdekelt gárda közül) győzelemmel folytatta menetelését, a tatárföldiek mögött a Maribor ment tovább.

E-CSOPORT

A Fiorentina–Dnipro mérkőzésen nem a legjobb tizenegyeikkel kezdtek a már továbbjutott, most a csoportelsőségért megvívó felek. A „lilák” néhány alapemberüket pihentették, a több sérültet is nélkülöző ukránok pedig már téli rendes szabadságukra eresztették brazil légiósaikat – ennek ellenére a mérkőzés elején előnybe kerültek a vendégek, Jevhen Konopljanka remek egyéni megmozdulása után. Az olaszok nagy erőkkel rohamoztak ezt követően, és még a szünet előtt egyenlíteni tudtak Joaquín révén. A fordulást követően is a firenzeiek támadtak többet, egy szép átlövéssel végül Juan Cuadrado meg is szerezte számukra a győzelmet jelentő találatot.

A csoport másik mérkőzésén az első öt körben egy pontot szerző románok és a kettőig jutott portugálok a harmadik helyért mérkőztek meg. Mindkét csapat bátran próbálkozott a gólszerzéssel, negyvenszer lőttek a kapu felé a játékosok, de a mennyiség nem csapott át minőségbe, a találkozó gól nélküli döntetlenre végződött, a Pacos Ferreira lett a csoportharmadik.

F-CSOPORT

Az APOEL csak úgy szerezhette volna meg a csoport második helyét, ha nyer Frankfurtban, a Maccabi Tel-Aviv pedig otthon kikap a Bordeaux-tól. Nos, a kettőből egyik sem valósult meg. Az Eintracht a negyedik hazai meccsén is győzött az Európa-liga mostani kiírásában, az elefántcsontparti Constant Djakpa előbb gólpasszt adott (Stephan Schröcknek), majd maga is betalált, kialakítva a 2–0-s végeredményt.

A Paulo Sousa által irányított Maccabi egy tizenegyessel múlta felül a Bordeaux-t. A korábban az Újpestben és a Videotonban is megforduló Nikola Mitrovics a 66. percben állt be csereként az izraeli csapatba, amely a BL-selejtezők során a Győri ETO-t elbúcsúztatta – most pedig az Eintrachtot és a Bordeaux-t is legyőzve kivívta a szereplés jogát a kieséses szakaszban.

G-CSOPORT

A Rapid Wien csak a Kijevben aratott győzelemmel szerezhette volna meg a csoport második helyét, és hamar neki is látott a terv megvalósításához, hiszen már a 6. percben megszerezte a vezetést az amerikai Terrence Boyd góljával. A Dinamo azonban még az első félidőben fordított, majd Miguel Veloso szabadrúgásával be is biztosította a győzelmét, az ukrán gárda jutott tehát a legjobb 32 közé. A biztos csoportelső Genkben ezúttal Köteles László helyett Kristof Van Hout védett, mégpedig hibátlanul, a belgák 1–0-ra nyertek a Thun vendégeként.

H-CSOPORT

A H-csoportban akadtak kacifántos kérdések a záró forduló előtt: a már továbbjutó Sevillának nem volt szabad két góllal vagy többel kikapnia a Freiburg otthonában, miközben a második helyen álló Liberecnek jobb eredményt kellett elérnie az Estoril vendégeként, mint a németek a spanyolok ellen. A gyenge formában lévő Freiburg az első félidőben két helyzetet is kialakított, de mindkettőt elhibázta, bezzeg a vendégek egyetlen ziccerüket értékesítették, Diego Perotti szólója után Vicente Iborra lőtt a léc alá. A szünet után a kapus által – a labdával – fenékbe rúgott Gelson Fernandes nem váltotta gólra a rendhagyó előkészítést, Nicolas Höfler egy méterről is Javi Varasba lőtt.

Már csak azért is kellemetlen volt mindez a németeknek, mert a Liberec már a 18. percben előnybe került (Josef Sural volt eredményes) Portugáliában, és az előnyt a második félidő derekán megduplázta (Michal Rabusic emelésével). A hajrára szétesett a Freiburg, de az andalúziaiak is bőkezűen bántak gólhelyzeteikkel, bár Raul Rusescu egy gólt azért még lőni tudott a ráadásban. Estorilban Sebá szépített, de ez már nem osztott, nem szorzott: csoportelső lett a Sevilla, továbbment a Liberec.

I-CSOPORT

Az Olympique Lyon portugáliai győzelmével tette biztossá csoportelsőségét, bár nem volt könnyű dolga: a Guimaraes ötven percig őrizte korán megszerzett előnyét. Az OL aztán gyorsan bevitt egy kettős ütést: Bafétimbi Gomis és Jordan Ferri révén négy perc alatt fordított, megnyerve a mérkőzést és a csoportot. A másik találkozón a szintén továbbjutó Betis ikszelt a Rijekával.

J-CSOPORT

A lényegi kérdések és a továbbjutók kiléte már az előző körben eldőltek, így mindössze a csoport első helye volt kérdőjeles az utolsó játéknap előtt, a második helyen álló (és hazája bajnokságában gyengélkedő) Lazio az éllovas Trabzonsport fogadta a Stadio Olimpicóban. Az olaszoknak győzelemre volt szükségük a csoportelsőséghez, és ennek megfelelően többet is erőlködött Petrovic együttese. Törökországban a csoportkör egyik legjobb összecsapását (3–3) vívta a két csapat, de a mai estén nem sikerült megismételni a gólgazdag produkciót, a siralmas római 0–0 pedig a Trabzon első helyét eredményezte.

A csoport másik, totálisan tét nélküli mérkőzését a játéknap előtt már biztosan búcsúzó Apollon és a Legia Warszava vívta. A kilencven perc során két gól és két kiállítást láthattak a nézők, a győzelmet a mindeddig pont nélkül álló lengyel csapat szerezte meg (0–2), így legalább a becsületsiker összejött a sorozatban debütáló ciprusiak ellen.

K-CSOPORT

Roberto Soldado október 27. óta először volt eredményes, a Tottenham spanyol csatára ráadásul rögtön három góllal terhelte meg az Anzsi Mahacskala kapuját. A Valenciától igazolt támadó – aki 2012. október 23-án, a Valencia BATE elleni BL-meccsén triplázott legutóbb ezt megelőzően – a 7. percben Gylfi Sigurdsson passzából talált be, a White Hart Lane-en ez volt az első olyan gólja Spurs-mezben, amelyet nem tizenegyesből szerzett. A 70. percben azért most is értékesített egy büntetőt, ezzel alakította ki a 4–1-es végeredményt, rajta kívül még Lewis Holtby szerzett gólt a londoniaknál.

A csoport másik meccsén a Sheriff 2–0-ra legyőzte a Tromsőt, így a moldovai együttes végzett a harmadik helyen.

L-CSOPORT

A csoportelsőség reményében feszült egymásnak a görög PAOK és a holland AZ Alkmaar: bár Thomas Lam révén a vendégek szereztek vezetést a 31. percben, sokáig nem örülhettek, hat percre rá ugyanis tizenegyesből egalizáltak a hazaiak. A 71. percében ismét az AZ jutott előnyhöz, Donny Gorter értékesített egy büntetőt, és bár a 94. percben újra egyenlíteni tudott a görög csapat, a döntetlen a hollandoknak kedvez, így csoportelsőként várhatják a folytatást.

A már biztos kiesők csatájában a Maccabi Haifa a Sahtyor Karagandit fogadta, ám a kazahok nem bizonyultak jó vendégnek, és az első félidő végén tizenegyesből megszerezték a vezetést. A második félidőben nem sokáig játszhattak a csapatok, a 60. perc körül a mérkőzés áramszünet miatt félbeszakadt. A néhány perces közjáték után a találkozó folytatódott, ám a váratlan szünet a Sahtyort zavarta meg jobban, a 76. percben ugyanis egyenlített, majd nyolc percre rá a győztes gólt is megszerezte a Maccabi.

• 4. Sahtyor        6          0          2          4          5–10    –5        2

A kieséses szakasz sorsolását december 16-án (hétfőn), a svájci Nyonban tartják 14 órától. A legjobb 32 között a mérkőzések időpontja 2014. február 20. és február 27., a döntőt a torinói Juventus Stadionban rendezik meg 2014. május 14-én. A kieséses szakasz első körében azonos országbeli csapatok és azonos csoportból továbbjutott csapatok még nem kerülhetnek össze.

A TOVÁBBJUTÓK NÉVSORA

• A-csoport: Valencia (spanyol), Swansea (angol licenccel, de walesi)
  • B-csoport: Ludogorec Razgrad (bolgár), Csornomorec Odessza (ukrán)
  • C-csoport: Salzburg (osztrák), Esbjerg (dán)
  • D-csoport: Rubin Kazany (orosz), Maribor (szlovén)
  • E-csoport: Fiorentina (olasz), Dnipro (ukrán)
  • F-csoport: Eintracht Frankfurt (német), Maccabi Tel-Aviv (izraeli)
  • G-csoport: Genk (belga), Dinamo Kijev (ukrán)
  • H-csoport: Sevilla (spanyol), Liberec (cseh)
  • I-csoport: Lyon (francia), Betis (spanyol)
  • J-csoport: Trabzonspor (török), Lazio (olasz)
  • K-csoport: Tottenham Hotspur (angol), Anzsi Mahacskala (orosz)
  • L-csoport: PAOK (görög), AZ Alkmaar (holland)

A BAJNOKOK LIGÁJÁBÓL ÉRKEZŐ CSOPORTHARMADIKOK: Sahtar Doneck (ukrán), Juventus (olasz), Benfica (portugál), Viktoria Plzen (cseh), Basel (svájci), Napoli (olasz), Porto (portugál), Ajax (holland)

A KIEMELÉS

• KIEMELTEK: Valencia (spanyol), Ludogorec (bolgár), Salzburg (osztrák), Rubin Kazany (orosz), Fiorentina (olasz), Eintracht Frankfurt (német), Genk (belga), Sevilla (spanyol), Lyon (francia), Trabzonspor (török), Tottenham (angol), AZ (holland), Napoli (olasz), Benfica (portugál), Sahtar Doneck (ukrán), Basel (svájci)
  • NEM KIEMELTEK: Swansea (angol), Csornomorec Odessza (ukrán), Esbjerg (dán), Maribor (szlovén), Dnipro (ukrán), Maccabi Tel-Aviv (izraeli), Dinamo Kijev (ukrán), Liberec (cseh), Betis (spanyol), Lazio (olasz), Anzsi Mahacskala (orosz), PAOK (görög), Ajax (holland), Juventus (olasz), Porto (portugál), Plzen (cseh)