Kihirdették a Magyar Sajtófotó Pályázat nyerteseit

Reviczky Zsolt, a Népszabadság munkatársa nyerte el Isten veled, Malév! című sorozatával a 31. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját.

A beküldött pályázati anyag pontos és hű lenyomatát adja a tavalyi esztendőnek: a sikernek, a kudarcnak, az örömnek, a bánatnak, a humornak, annak, amit egy szóval úgy hívunk: élet - értékelt a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke a díj szerdai budapesti eredményhirdetésen. Tóth Károly elmondása szerint a beérkezett hatalmas mennyiségű fotó zsűrizése három napon keresztül, január 18. és 20. között zajlott.istenveledmalev

A MÚOSZ által meghirdetett XXXI. Magyar Sajtófotó Pályázatra 253 szerző pályázott sikeresen összesen 7751 képpel. A zsűri elnöke idén Filip Horvat fotóriporter volt, mellette Stéphane Arnaud, az AFP Photo főszerkesztő-helyettese, Hajdú D. András, az origo.hu fotóriportere, a tavalyi pályázat nagydíjasa, Petr Josek, a Reuters csehországi vezető fotóriportere és Pataky Zsolt fotográfus vett részt a bírálatban.

Pataky Zsolt összegzése szerint a magyar sajtó válsága visszatükröződött a pályázati anyagon: a világ háborús gócpontjaiban készült képek teljesen hiányoztak, Magyarországon pedig a romák helyzetéről, a Malév megszűnéséről és aktuálpolitikai eseményekről született sok fotó 2012-ben. Megjegyzendő azonban, hogy az olimpia évében a sportfotósok brillíroztak - fűzte hozzá.Abortus-arteficialis-jo

A pályázat André Kertész Nagydíjával a szabadúszó Marton Szilviát jutalmazta a zsűri Abortus arteficialis című munkájáért, a legjobb hírképért járó Escher Károly-díjat - Kilakoltatás című fotójáért -, valamint a legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsi Márton-díjat Móricz Simon (Népszabadság) kapta.Kilakoltatas-jo

Kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az MTVA/MTI fotóriporterei: 2 különdíjat, 4 első díjat és további 7 elismerést nyertek. Különdíjat nyert Komka Péter, aki - a tavalyi elismerés után újra - a megyékben dolgozó legjobb fotóriporter lett. A 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporternek Mohai Balázst választották.

A Hír-eseményfotó (egyedi) kategória első díját Móricz Simon nyerte el Kilakoltatás című fotójával, míg a Képriport (sorozat) kategória legjobbjának Tuba Zoltán (origo.hu) A diáktüntetések éve című munkáját ítélte a zsűri.adiaktuntetesekeve

Az Emberábrázolás-portré (egyedi) kategória legjobb képe Mészáros Csaba (szabadúszó) Sajtot tessék című felvétele lett, az Emberábrázolás-portré (sorozat) kategória első helyén pedig Mudra László (origo.hu) végzett Kerekesszékkel tomboltunk a Szigeten című sorozatával.Sajtot-tessek-

Kerekesszekkel-tomboltunk-a-Szigeten-

A Művészet (egyedi) kategória legjobbjának Czimbal Gyula (MTVA/MTI) Teljes azonosulás című felvétele bizonyult; a Művészet (sorozat) kategória első helyét Kálló Péter (Metropol) érdemelte ki Huszadik Volt fesztivál című munkájával.Teljes-azonosulas

Huszadik-Volt-fesztival-

Illyés Tibor (MTVA/MTI) Risztov című fotójával nyerte el a Sport (egyedi) kategória első helyezését, a Sport (sorozat) kategória idei győztese pedig Kovács Tamás (MTVA/MTI) lett Berki Krisztián olimpiai bajnok című anyagával.Risztov-jo

Berki-Krisztian-olimpiai-bajnok-

A Természet és tudomány (egyedi) kategória első díját Daróczi Csabának (szabadúszó) ítélte a zsűri Arányok című képéért, míg a Természet és tudomány (sorozat) kategóriában Gergely József (Magyar Szó) Apokalipszis lovasai című munkáját találták az első helyre méltónak.Aranyok-

Apokalipszis-lovasai-

A díjakat a XXXI. Magyar Sajtófotó Kiállítás és a Tisztelgés Hemző Károly előtt című kísérőtárlat ünnepélyes megnyitóján adják át március 28-án a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Bánkuti András, a Digitális Fotó Magazin főszerkesztője, a kiállítás szervezője elmondta, hogy idén ismét kiadják a pályázat évkönyvét, mivel azt tavaly nem sikerült megjelentetni, ezúttal az elmúlt két év anyagával.

Túry Gergely, a kiállítás rendezője a pályázat megújult honlapjáról szólt (www.sajto-foto.hu), amely többek között az elmúlt évek pályázatainak anyagait tartalmazó archívummal bővült. A weboldalon rövidesen az idei kiírás legjobb fotói is elérhetők lesznek.

A díjazottak listája:

NAGYDÍJAK
    MÚOSZ Nagydíj - Reviczky Zsolt (Népszabadság): Isten veled, Malév!
    André Kertész Nagydíj - Marton Szilvia (szabadúszó): Abortus arteficialis

KÜLÖNDÍJAK
    Escher Károly-díj a legjobb hírképért - Móricz Simon (Népszabadság): Kilakoltatás
    Munkácsi Márton-díj a legjobb kollekcióért - Móricz Simon (Népszabadság)
    A megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter: Komka Péter (MTVA/MTI)
    A 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter: Mohai Balázs (MTVA/MTI)

KATEGÓRIADÍJAK
    Hír-eseményfotó (egyedi) - Beérkezett képek száma: 297 pályázat
    1. hely Móricz Simon (Népszabadság): Kilakoltatás
    2. hely Tuba Zoltán [origo]: A Malévra emlékezve
    3. hely M. Schmidt János (szabadúszó): Schmitt Pál távozik a Parlamentből, lemondása után

3. hely Kallos Bea (MTVA/MTI): Zuhany

Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) - 150 pályázat 1313 kép
    1. hely Kallos Bea (MTVA/MTI): Little Miss
    2. hely Kollányi Péter (MTVA/MTI): Transnisztria - az ország, ami nem létezik
    3. hely Mohai Balázs (MTVA/ MTI): Önkéntes gyermekmentők