Szlovénia is enyhítené a barnamedvék uniós védelmét
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós (EU) védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mivel a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra – írja az MTI.
A szlovén mezőgazdasági minisztérium szerint indokolt a jelenlegi természetvédelmi szabályok felülvizsgálata. Szlovéniában Európa egyik legsűrűbb barnamedve-állománya él, és a hatóságok szerint egyre gyakoribbak a medvetámadások. A szlovén kormány adatai szerint 2025 tavaszán 954 barnamedve élt az országban, a becslés bizonytalansági tartománya 880 és 1050 egyed között volt. Romániában 10–13 ezer egyedre becsülik a barnamedve-populációt.
A tárca szerint Szlovénia kiegyensúlyozott megközelítést tart szükségesnek: a megelőző intézkedések mellett gyors beavatkozást a problémás egyedek esetében, valamint az állomány aktív kezelését az EU élőhelyvédelmi irányelvének keretein belül.
Mint arról írtunk, Románia azt kéri az Európai Bizottságtól (EB), hogy a farkasok után a medvék szigorú védettségét is vizsgálja felül. Bukarest szerint Európa barnamedve-állományának jelentős része Romániában él, és a növekvő egyedszám halálos támadásokhoz, haszonállat-veszteségekhez, valamint jelentős gazdasági károkhoz vezet.
Több tagállam nagyobb mozgásteret szeretne a nagyragadozók állományának kezelésében. Az EU az év elején már csökkentette a farkasok védettségi szintjét, ami szélesebb lehetőséget ad a tagállamoknak a problémás egyedek kilövésére.
A barnamedvék védelme évek óta vitatott kérdés Szlovéniában. A hatóságok eddig az uniós szabályok alapján, végső eszközként engedélyezett kilövésekkel próbálták szabályozni az állományt, ezeket a döntéseket azonban környezetvédő szervezetek rendszeresen bíróságon támadják meg.
A faj védettségi szintjének módosításához a tagállamok többségének támogatására lenne szükség, ezt követően indíthatná el az Európai Bizottság a jogalkotási folyamatot.
CSAK SAJÁT