banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Rinat Ahmetov ígéretet tett Mariupol újjáépítésére

Fotó: WikimediaA leggazdagabb ukrán oligarcha, Rinat Ahmetov ígéretet tett arra, hogy segít újjáépíteni az ostromlott Mariupol városát. Ahmetovnak két hatalmas acélműve is van az azovi-tengeri kikötővárosban (az Azovsztal gyár, valamint az Iljics Acél- és Vasművek), amelyek szerinte ismét versenyképesek lesznek a világpiacon.

„Mariupol számomra egy ukrán város, és az is marad. Hiszem, hogy bátor katonáink meg fogják védeni a várost, bár megértem, hogy ez most milyen nehéz a számukra” – írta Ahmetov a Reuters késéseire küldött válaszában. Dicsérte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök háború alatti „szenvedélyességét és professzionalizmusát”, noha a kapcsolatuk nem volt mindig felhőtlen. Zelenszkij tavaly novemberben azt állította, hogy Ahmetov összefogott az oroszokkal, és puccsut készít elő ellene. Az oligarcha ezt akkor visszautasította.

Ahmetov azt írta, hogy február 23-án tért vissza Ukrajnába, és azóta is ott tartózkodik, de a pontos tartózkodási helyét nem árulta el. „Az a célom, hogy visszatérjek egy ukrán Mariupolba, és megvalósítsam új termelési terveinket, hogy a Mariupolban előállított acél ugyanúgy versenyezhessen a világpiacokon, mint korábban. (…) Számunkra a háború 2014-ben tört ki. Elvesztettük minden vagyonunkat mind a Krímben, mind az ideiglenesen megszállt Donbaszban. Elvesztettük a vállalkozásainkat, de ez keményebbé és erősebbé tett minket”- írta.

„Biztos vagyok benne, hogy az ország legnagyobb magánvállalkozásaként az SCM (System Capital Management – az acélipartól a bankszférán, vegyiparon át a médiáig szinte mindennel foglalkozik) kulcsszerepet fog játszani Ukrajna háború utáni újjáépítésében” – írta Ahmetov. „Mindenképpen szükségünk lesz egy példátlan nemzetközi újjáépítési programra, egy Marshall-tervre Ukrajna számára. Bízom benne, hogy mindannyian újjáépítjük a szabad, európai, demokratikus és sikeres Ukrajnát a háborúban aratott győzelmünk után” – tette hozzá. 

Az 1966-ban, volgai tatár családban született Rinat Ahmetov felmenői szénbányászok voltak, ő maga azonban inkább kereskedett a szénnel, nem bányászta. Valaha Európa leggazdagabb embere is volt, a vagyonát 2014 előtt 15-20 milliárd dollárra becsülték. 2014-ben aztán kitört az orosz-ukrán háború, és a nyolc éve tartó kelet-ukrajnai harcok szinte teljesen tönkretették az üzleteit. Fociscsapata, a 13-szoros ukrán bajnok Sahtar Donyeck például azóta is hontalan, meccseit Kijevben és más ukrán városokban volt kénytelen játszani mostanáig. Ahmetov jelenlegi vagyonát 3.9 milliárd dollárra becsülik.

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?