May: Törökországnak tiszteletben kell tartania az emberi jogokat és a jogállamiságot

Törökországnak tiszteletben kell tartania az emberi jogokat és a jogállamiságot a tavaly júliusi meghiúsult puccskísérlet után - jelentette ki Theresa May brit miniszterelnök a Recep Tayyip Erdogan török államfővel folyatott szombati megbeszélése után.

A brit kormányfő közölte: büszke arra, hogy országa kiállt Törökország mellett demokráciájának védelmében, jelenleg azonban fontos, hogy Ankara  fenn is tartsa azt az emberi jogok iránti kötelezettségek teljesítésével és a jogállamiság fenntartásával - tette hozzá May.

Erdogan a találkozó után azt közölte, hogy May-jel a két ország közötti védelmi ipari együttműködésről egyeztetett. Hozzátette, hogy szeretné a Nagy-Britanniával folytatott éves kereskedelem értékét 20 milliárd dollárra növelni a jelenlegi 15,6 milliárd dollárról. May rávilágított: a védelem területén elsősorban a képzésre és az információk megosztására vonatkozóan kívánják fejleszteni a kapcsolatokat.

Erdogan arról is beszámolt, hogy a tárgyalás során kitértek még politikai, kulturális, titkosszolgálati, továbbá regionális ügyekre is, köztük a terrorizmus elleni harcra. Hozzátette, hogy átbeszélték a szíriai békét célzó asztanai és genfi tárgyalásokat, illetve Ciprus problémáját, mivel Görögország mellett Törökország és Nagy-Britannia is a sziget biztonságát garantáló hatalom. A török államfő jelezte: Ankara és London viszonya az elkövetkező időszakban nagyon más lesz.

Egyeztetés a kormányfővel is

Mayt, akinek miniszterelnökként ez az első hivatalos útja Törökországban, Erdogan után Binali Yildirim török kormányfő fogadta. A két kormányfő a találkozó után közösen jelentette be, hogy London és Ankara 100 millió font (több mint 36 milliárd forint) értékű védelmi szerződést írt alá török harci repülőgépek közös fejlesztéséről.  May üdvözölte a szerződést, amely szerinte arról tanúskodik, hogy - mint fogalmazott - "Nagy-Britannia hatalmas, globális kereskedő ország, és nyitottak vagyunk az üzletre".

Binali Yildirim bejelentette, hogy Ankara és London szabadkereskedelmi megállapodást szándékozik kötni, miután Nagy-Britannia kilépetett az Európai Unióból.  Megfigyelők szerint a brit kormányfő törökországi és az azt megelőző washingtoni látogatásán kereskedelmi megállapodások tervét vázolta fel, jelezve, hogy általuk erősíteni kívánja alkupozícióját az uniós kilépésről szóló tárgyalásokon.

Kapcsolódók

Kimaradt?