Norvégia Oroszországgal közös, sarkvidéki határán kerítést emel a menekültek miatt

Norvégia 200 méter hosszú, 3,5 méter magas drótkerítést emel Oroszországgal közös, sarkvidéki határán, miután tavaly 5500, többségében szíriai migráns érkezett e határszakaszon keresztül az észak-európai országba.

A norvég kormány közlése szerint a kerítés és egy új kapu megépítése a biztonság fokozását szolgálja az állampolgárok szabad mozgását lehetővé tevő schengeni övezet legészakabbi pontját jelentő, Sotrskog határállomás környékén.

A tervek szerint a kerítést még a tél beállta előtt megépítik, a kormány közlése szerint azért, hogy nehezebb legyen az erdőn keresztül Norvégiába jutni.

A norvég bevándorlásügyi igazgatóság adatai szerint viszont idén még egyetlen menedékkérő sem érkezett Norvégiába a sarkvidéki határon keresztül.

Rune Rafaelsen, a határszakaszért felelős Soer-Varanger térség polgármestere viszont ellenzi a kerítést, szerinte semmi szükség nincs rá. Ellenzéki politikusok és a menekültek jogaiért síkra szálló csoportok szerint Norvégia lépése a hidegháború szellemét idézi meg egy olyan térségben, ahol a Szovjetunió bukását követően alapvetően jó viszony alakult ki a felek között.

Oroszország a NATO-tag Norvégiával közös, 196 kilométer hosszú határán mindeddig nem bontotta le a hidegháború idején emelt kerítést. Moszkva eddig nem jelezte, hogy nehezményezné Oslo kerítésépítési terveit.

Kapcsolódók

Kimaradt?