Kormányülésen tartóztatták le az ukrán katasztrófavédelem vezetőjét

Letartóztatták szerdán a kormány élőben közvetített kijevi ülésén az ukrán állami katasztrófavédelmi szolgálat vezetőjét és helyettesét.

A két tisztségviselő kezén újságírók jelenlétében és tévékamerák kereszttüzében csattant a bilincs. Szerhij Bocskovszkijt, a katasztrófavédelem vezetőjét és első helyettesét, Vaszil Sztojeckijt közpénzeknek állami beszerzések közben elkövetett sikkasztásával gyanúsítják.

Ukrán sajtójelentések szerint Arszen Avakov belügyminiszter adott utasítást arra, hogy a kormány ülésén vegyék őrizetbe a két gyanúsítottat. A magas rangú tisztségviselők nagy médianyilvánosság előtt végrehajtott teátrális letartóztatásáról kijelentette, hogy azt "nem színháznak szánta, hanem védőoltásnak" a korrupció ellen.

A belügyminiszter kifejtette, hogy a hatóságok fél éven át folytattak nyomozást a katasztrófavédelmi szolgálatnál folyó ügyletek után. Ennek eredménye szerint a közbeszerzéseket a szolgálatnál egy magáncég bonyolította le, amely az állami pénzeket a brit koronagyarmathoz tartozó, független Jersey szigetén lévő egyik off-shore cégnek utalta, onnan pedig a két gyanúsított magánvállalatának külföldön - egyebek között Cipruson - nyitott bankszámláira. 

Anton Herascsenko, a belügyminiszter tanácsadója a Facebook közösségi portálon hozzátette, hogy a katasztrófavédelmi szolgálat illetékesei, beleértve a kelet-ukrajnai harcok övezetében dolgozó munkatársait is, magas áron vásároltak üzemanyagot a Lukoil és az Aliansz magánvállalatoktól. Utóbbiak az ügyletért cserébe az ár 15-20 százalékát visszautalták a két vezetőnek. Ezen kívül a belügyminisztérium értesülései szerint a katasztrófavédelem több megyei részlege havonta egyenként 50-150 ezer hrivnya, azaz körülbelül 1,1 millió és 1,7 millió forint közötti összeget fizetett kenőpénzként a most őrizetbe vett vezetőknek. 

A belügyi tárca vezetője bejelentette, a katasztrófavédelem valamennyi megyei részlegét ellenőrzés alá vetik, hogy a korrupciós lánc összes résztvevőjét leleplezzék, eltávolítsák hivatalából, illetve eljárjanak ellenük. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök pedig közölte, hogy Ukrajna nyugati partnereihez fordul és az ottani hatóságok segítségét kéri  a korrupciós ügy felgöngyölítésében. 
    Bocskovszkijt az ukrán kormány 2014. április 23-án kelt rendeletében nevezte ki az állami szolgálat élére.

Kimaradt?