Áll a bál a szerb és az albán elnök által felvetett területcsere miatt

Levélben határolódott el a koszovói ellenzék Hashim Thaci államfőtől, a Federica Mogherininek, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének írt levelükben az ellenzéki képviselők kijelentették: nem értenek egyet a koszovói elnök területcserére vagy határmódosításra vonatkozó elképzeléseivel, megfogalmazásuk szerint „ebben a folyamatban Thaci nem képvisel sem minket, sem a koszovóiakat”.

A levelet a legnagyobb ellenzéki pártok - a Koszovói Demokratikus Szövetség (DSK), az Önrendelkezés mozgalom, az Alternatíva kezdeményezés, valamint Szociáldemokrata Párt - képviselői írták alá.

Hashim Thaci és szerb kollégája, Aleksandar Vucic az utóbbi néhány hétben több olyan kijelentést is tett, amely arra utal, hogy a szerb-koszovói viszony rendezése érdekében hajlandók lennének területcserét vagy határmódosítást kezdeményezni a két ország között. Az elképzelést alapvetően a pristinai és a belgrádi kormány is ellenzi, az ellenzék azonban mindkét országban hangos tiltakozását fejezte ki az elképzelés ellen, noha sem a szerb, sem a koszovói elnök nem közölt részletes tervet. A sajtóban megjelent információk szerint a határmódosítást követően Szerbiához kerülnének a főként szerbek lakta észak-koszovói városok, míg Koszovóé lenne a dél-szerbiai, többségében albánok lakta Presevo-völgy.

A Federica Mogherininek küldött levélben a koszovói politikusok annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a területcsere destabilizálná a régiót, és láncreakciót indíthatna el, ugyanis más környező országok is hasonló lépést kezdeményezhetnének. A levélben ugyan nem szerepel, de a politikusok itt a boszniai szerbekre, illetve a macedóniai albánokra gondolhattak, ugyanis mindkét fél megfogalmazta már korábban, hogy az anyaországához csatlakozna.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió korábban nem zárkózott el attól a lehetőségtől, hogy támogassák a területcserét a két nyugat-balkáni ország között, a koszovói ellenzék azonban azt kérte Mogherinitől, hogy nyíltan és egyértelműen utasítsa el a nemzetiségi alapú határmódosítást Szerbia és Koszovó között. 

Koszovó 2008-ban vált függetlenné Szerbiától, de ezt Belgrád azóta sem ismeri el. Koszovónak a függetlenség egyoldalú kikiáltása óta sincs önálló hadserege. A két ország közötti kapcsolat rendezése mindkét ország európai integrációjának alapfeltétele. 

Hashim Thaci és Aleksandar Vucic is arról beszélt csütörtökön, hogy a kapcsolat rendezése nem várható a közeljövőben, a felek előtt még hosszú folyamat áll.

Kimaradt?