Meg akarja dönteni az iráni hatalmat az USA?

Az amerikai külügyminisztériumban felállított Irán akciócsoport célja az iráni iszlám köztársaság megdöntése, de kudarcot fog vallani - mondta vasárnap Teheránban Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter.

Zaríf az 1953-as puccs 65. évfordulójának alkalmából szólalt fel, melyben brit és amerikai támogatással döntötték meg Irán demokratikusan választott kormányát, amelyet Mohamed Moszadek vezetett. Ilyenkor általában tetőfokára hágnak az Amerika-ellenes érzelmek az országban.

Zaríf az Iránt most sújtó amerikai szankciókat a 65 évvel ezelőtti puccshoz hasonlította, s leszögezte: Irán nem fogja megengedni, hogy a történelem megismételje önmagát.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a héten bejelentette, hogy Brian Hook vezetésével kezdi meg működését az iráni akciócsoport a washingtoni külügyminisztériumban, hogy összehangolják a Teheránnal szembeni nyomásgyakorlást.

Ali Laridzsáni, az iráni parlament elnöke arra az évfordulón arra az álláspontra helyezkedett, hogy az 1953-as puccs volt az első lecke, amelyből Irán megtanulhatta, hogy az Egyesült Államokban nem lehet megbízni.

A nacionalista Moszadeket az amerikai és brit hírszerzés buktatta meg, miután bejelentette az iráni olajszektor államosítását. A hatalmat az a Mohamed Reza Pahlavi sah kapta vissza, akit a nyugat támogatott, s akinek uralmát 1979-ben döntötte meg az iszlám forradalom Ruhollah Khomeini vezetésével. 2000-ben Madeleine Albright akkori külügyminiszter volt az első amerikai kormánytag, aki elismerte Washington szerepét a puccsban, és úgy ítélte meg, hogy a hatalomátvétel visszavetette Irán politikai fejlődését.

Irán és az Egyesült Államok között 1979 óta nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat. A két ország közötti feszültség némileg enyhült, amikor Irán 2015-ben megállapodott a nemzetközi közösséggel atomprogramja korlátozásáról, ám a konfliktus ismét kiújult, miután Donald Trump amerikai elnök kilépett a megállapodásból, és ismét szankciókat rendelt el Iránnal szemben.

Kapcsolódók

Kimaradt?