Dobogósok vagyunk az EU-ban az áramár tekintetében

Az utolsó tavaszi hónapban csak Írországban és Olaszországban került többe az elektromos energia. 

Májusban 109,52 euró/MWh volt másnapi szállításra a villanyáram átlagára a bukaresti áramtőzsdén (OPCOM). Ez közel 25 euróval, 39 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. Áprilishoz képest 16 százalékkal, közel 15 euróval drágult az elektromos energia a nagybani piacon.

A villanyáram csak Írországban és Olaszországban volt drágább, mint nálunk. Németországban az átlagár 11 euróval volt alcsonyabb, mint Romániában, míg a franciaországi ár a felét sem tette ki a hazainak, mindössze 52,2 euró/MWh. Idehaza a kínálat csökkenése miatt ugrott meg az áram nagykereskedelmi ára, mivel a cernavodai atomerőművet, műszaki felülvizsgálat miatt, leállították, a Petrobrazi erőmű pedig csökkentett kapacitással termelt.Sokat fizetünk az áramért | Fotó: Agerpres

Az áram nagybani piaci árának a tekintetében már tavaly is a legdrágább uniós tagállamok közé tartoztunk. Az OPCOM 2025-ös átlagára 108,17 euró/MWh, amit csak három tagállam múlt felül: Írország (116,55 euró/MWh), Olaszország (115 euró/MWh) és Magyarország (108,5 euró/MWh). 2024-ben még a harmadik helyét foglaltuk el a drágasági toplistának, s bár tavaly Magyarország megelőzött bennünket, a hazai átlagár 4,5 százalékkal, 5 euróval nőtt.

A szolgáltatók által a másnapi szállítási piacon vásárolt villanyáram mennyisége Romániában az országos fogyasztás mintegy 30 százalékát teszi ki.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?