Kapcsolódó

Ezek lettek a legjobb magyar sajtófotók 2023-ban

Kihirdették a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat nyerteseinek névsorát. Rengeteg csodás kép született, de visszaköszön a megdöbbentő valóság is.

A MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya által meghirdetett 42. Magyar Sajtófotó Pályázatra 250 fotográfus 2470 pályaművel jelentkezett, a beküldött képek száma 6801 volt. A pályázatra 2023-ban készített fotókkal lehetett versenybe szállni, néhány sorozatkategória kivételével, ahol a hosszú távon készült munkák közt néhány régebbi fényképet is elfogadott a zsűri, írja a MÚOSZ közleménye alapján az Index.  A nyertesek teljes listája itt olvasható.

Meleg Noémi Napsugár (Telex.hu) Ellenállás című képe a Hír- és eseményfotó kategória győztes felvétele. A második hely is az övé Kiállás című képéért.

A Hír- és eseményfotó kategória bronzérmese Mohos Márton (24.hu) Kerítésvágó című képe.

Bach Máté (Mediaworks Hungary) Gondoskodás című képével a Mindennapi élet kategória harmadik helyezettje.

A Budapest 150 éves elnevezésű kategória (sorozat) nyertese Bódis Krisztián, az ő egyik felvételén látszik az Országház éjszaka, méghozzá felülről.

Ugyancsak Bódis Krisztián munkáját dicséri a budapesti Szabadság tér különleges megörökítése.

Czeglédi Zsolt (MTI) Bukás és a győztes című képe a Sport kategória harmadik helyét érdemelte ki.

Halasi Eszter (szabadfoglalkozású) Az utolsó utazók című sorozatával a Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia kategória másodikja. A kiválasztott kép címe: Athéna gyermekeivel.

Mónus Márton (szabadfoglalkozású) Kiszakítva című sorozatával első helyet nyert a Művészet kategóriában. A 29 éves Ganna Muromceva, Ukrajnából az orosz invázió után elmenekült balerina a Hattyúk tava balettjének színpadi próbáján táncol Budapesten, a Magyar Állami Operaházban, 2023. február 11-én.

Mónus Márton (szabadfoglalkozású) Kiszakítva című sorozatával első helyet nyert a Művészet kategóriában.
A 29 éves Ganna Muromceva, Ukrajnából az orosz invázió után elmenekült balerina a Hattyúk tava balettjének színpadi próbáján táncol Budapesten, a Magyar Állami Operaházban, 2023. február 11-én.

Szollár Zsófia (Index.hu) a Tanár nélkül nincs jövő! című sorozatával harmadik helyen zárt a Képriportok között. A felvételen: egy tüntető és egy rendőr került szóváltásba egy oktatás ügyi demonstráción a Lendvay utcában 2023. május 19-én.

Vörös Szabolcs (Válasz Online) a Képriport kategória második helyezettje A pokol kapuja – Donbasz-apokalipszis című sorozatával. A kiválasztott képen: Az Ukrán Fegyveres Erők 59. gépesített dandárjának katonái egy szovjet gyártmányú D-20-as tarackkal tüzelnek az orosz megszállás alatt lévő Donyeck várostól 25 kilométerre.

Vörös Szabolcs (Válasz Online) a Képriport kategória második helyezettje A pokol kapuja – Donbasz-apokalipszis című sorozatával.
A kiválasztott képen: Az Ukrán Fegyveres Erők 59. gépesített dandárjának katonái egy szovjet gyártmányú D-20-as tarackkal tüzelnek az orosz megszállás alatt lévő Donyeck várostól 25 kilométerre.

Vörös Szabolcs (Válasz Online): Ukrán katonák a lövészárokban Donyeck megyében.

A pályázatra beküldött képekből idén is készül kiállítás, az ünnepélyes megnyitó a Capa Központban 2024. április 11-én lesz. Itt hozzák nyilvánosságra és adják át a kategóriadíjak mellett a MÚOSZ Nagydíját és a Kulturális és Innovációs Minisztérium André Kertész-nagydíját is a nyertes képek készítőinek.

A zsűri tagjai: Szlukovényi Tamás (elnök), a Toronto/London székhelyű Archive of Modern Conflict kurátora, a Reuters volt globális fotófőszerkesztője; Stephane Arnaud, az AFP francia hírügynökség fotófőszerkesztője; Adrian Evans, a Panos Pictures (London, Nagy-Britannia) igazgatója; Bócsi Krisztián, a Bloomberg News fotóriportere; valamint Szabó Bernadett, a Reuters fotóriportere.

(Fotók forrása: a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat sajtóanyaga.)