Tanulmány: a repülőút biztonságosabb, mint valaha

Egy friss tanulmány szerint a repülés ma biztonságosabb, mint bármikor korábban: egy a 13,7 millióhoz az esélye annak, hogy egy utas bárhol a világon életét veszíti egy repülőgép-szerencsétlenségben.

Az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói a 2018 és 2022 között légi úton utazók és a légi balesetekben regisztrált halálesetek számáról szóló globális adatokat elemezték, számol be az Euronews.com.

Megállapították, hogy a repülőgép-balesetekben életüket vesztett emberek száma átlagosan 7 százalékkal csökkent évről évre. Ezek az eredmények a „folyamatos javulás” mintáját követik, amely 1968-ban kezdődött, amikor a halálos áldozatok száma évente átlagosan 7,5 százalékkal csökkent, még úgy is, hogy a felszállások száma folyamatosan nőtt. Illusztráció: PexelsA tanulmány akkor készült, amikor az amerikai Boeing repülőgépgyártó vállalat egy sor műszaki problémával nézett szembe, amelyek miatt a vállalat kénytelen volt leállítani a 777-9-es típus tesztrepüléseit. A Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) a pilótaüléssel kapcsolatos problémák miatt a 787-es Dreamliner esetében is vizsgálatokat indított.

Ugyanakkor a halálos légi balesetek aránya 36 százalékkal magasabb egyes országokban, derítette ki a tanulmány. A balesetek aránya attól függ, hogy az emberek melyik országból és melyikbe repülnek, a kutatók a világszerte rögzített repülésbiztonsági adatok alapján három – alacsony, közepes és magas – kockázati csoportba osztották az országokat.

A legalacsonyabb kockázatot az 1-es szintű csoport jelenti, amelybe az Európai Unió, Ausztrália, Kanada, Kína, Izrael, Japán, Kanada, Montenegró, Új-Zéland, Norvégia, Svájc, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok tartozik. A 2. szintű (közepes kockázatú) csoportba tartozó országok közé tartozik Bahrein, Bosznia, Brazília, Brunei, Chile, Hongkong, India, Jordánia, Katar, Kuvait, Kuvait, Malajzia, Mexikó, Fülöp-szigetek, Szingapúr, Dél-Afrika, Dél-Korea, Tajvan, Thaiföld, Törökország, Dél-Afrika, Tajvan, Thaiföld, Törökország és az Egyesült Arab Emírségek. A világ többi része a 3. szintre, a magas kockázatú csoportba sorolható.

Az első két szint esetében a halálozás kockázata egy 80 millió utasra vetítve, derül ki a tanulmányból. Ezekben az országokban él a világ 8 milliárd lakosának több mint fele. „Ilyen arány mellett egy átlagos utas 220 000 éven keresztül minden nap véletlenszerűen választhatna egy járatot, mielőtt halálos baleset áldozatává válna” – áll a jelentésben. A tanulmány megállapította, hogy a halálozás kockázata mintegy 36%-kal magasabb a 3-as szintű országok esetében, de a halálesetek száma ott is csökken.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?