Libanoni csipogórobbantások: fel tudják robbantani távirányítással a telefonjainkat?

Kivételes hatása van, hogy több ezer csipogó, majd több száz kézi adóvevő robbant fel Libanonban. Az akció nyomán felmerül a kérdést: vajon hackerek felrobbanthatják-e a telefonjainkat?

A HotNews által megszólaltatott kutató szerint, ez nem lehetséges. „A mobiltelefonokban lévő lítium-ion akkumulátorok túlmelegedhetnek – és elszigetelt esetekben ki is gyulladhatnak –, de a lényeg, hogy lassan égnek, semmiképpen nem olyan intenzitással, hogy megöljenek egy embert” – magyarázta a portál felvetésére Cristian Presură fizikus.

Illusztráció: Pexels

A Hezbollah csipogókészülékeinek robbanásakor eleinte felvetődött, hogy a lítiumakkumulátorokat távvezérléssel manipulálták, hogy túlmelegedjenek, majd felrobbanjanak. Végül kiderült, hogy robbanóanyagot helyeztek el a Hezbollahnak szánt, Libanonba importált, tajvani gyártmányú személyhívók egyik tételében. A robbanóanyagot minden egyes személyhívó akkumulátorának közelében helyezték el, és egy kapcsolót építettek be, amely egy üzenet fogadása után felrobbantotta azokat. Mivel a titkosszolgálati műveletek terén nincs hivatalos megerősítés, sokakat foglalkoztat a kérdés: vajon távolról is fel lehet robbantani okos-eszközeinket?

A válasz egyértelműen nem, szögezte le Cristian Presură kutató, aki a holland Philipsnél dolgozik, és aki feltalálta a sok okos órán megtalálható pulzusérzékelőt.

Sérültet vitt a mentő a Bejrúti Amerikai Egyetem Orvosi Központjához | Fotó: Agerpres

A fizikus kifejtette, hogy a támadóknak át kellene venniük az irányítást a telefon szoftvere felett, de ha rövidre zárnák az akkumulátorát, az áram eloszlana a különböző alkatrészekbe.
„Nem tudom, hogy egy szoftver milyen mértékben képes erre, nyilván nagyon nehéz szándékosan rövidre zárni bizonyos alkatrészeket, hogy növeljék az akkumulátor áramfelvételét, és túlmelegedjen. Nekem valószínűtlennek tűnik. De mondjuk megtörténhet: egy rövidre zárt akkumulátor végül többszörös áramot vesz fel, de a hétköznapi mobiltelefonok számos olyan védelemmel rendelkeznek, amelyek, ha jól vannak implementálva, megakadályozzák a robbanást” – mondta a kutató.

A helyesen gyártott akkumulátorok úgy vannak megépítve, hogy ellenálljanak az esetleges rövidzárlatoknak – magyarázza a szakértő. Különösen azért, mert akik elektronikus kütyüket dobnak piacra, rengeteg biztonsági jóváhagyást kell beszerezzenek, ehhez végig kell menniük az összes negatív forgatókönyvön, és azon, hogyan reagál az eszköz a váratlan behatásokra.

A gyártóknak garantálniuk kell, hogy ha az akkumulátor rövidzárlatot kap, nem robban. Néha előfordulnak gyártási hibák, és a telefonokat visszahívják, ahogy ez a Samsung Galaxy Note 7 telefonjaival történt 2016-ban, amikor néhány telefon kigyulladt, és a modellt kivonták a forgalomból. Az elmúlt nyolc évben egyetlen nagyobb telefonmodellnél sem fordult elő ilyen súlyos probléma.
Az európai jogszabályokban szigorú előírások vannak az elektronikus eszközökben használt akkumulátorok biztonságára vonatkozóan.

A libanoni támadás a nagyságrendje miatt fog bevonulni a történelembe, valamint amiatt, hogy sikerült megszakítani az ellátási láncot, és egyidejű detonáció is lehetséges volt, ami nagyfokú koordinációt feltételez. Mint megírtuk, szerdán újabb támadássorozatot intéztek a Hezbollah adó-vevői ellen, és többen meghaltak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?