Szélsőséges időjárás: egyszerre van érvényben hőség- és viharriasztás
Szélsőséges időjárás tombol az országban, a meteorológusok egyszerre adtak ki figyelmeztetést a tomboló kánikula és a heves viharok miatt. Az országos riasztás több tucat megyét érint.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga kódú hőségriasztást léptetett életbe a Körösvidék, Máramaros, a Bánság északi része, Erdély északi és középső területei, valamint Moldva déli és Munténia keleti részein.

A szakemberek újabb tájékoztatást adtak ki a hőségről és a magas hőkomfort-érzetről, amely kedd délelőtt 10 órától egészen szerda este 21 óráig érvényes. Ezen időszak alatt az ország nagy részén kánikula várható: a nappali csúcsértékek 24 és 34 Celsius-fok között alakulnak; legalacsonyabb értékeket a medencékben és a viharos területeken mérik; legmagasabb hőmérsékletre az ország északnyugati és déli részein kell készülni.
A keddi nap folyamán 12 és 21 óra között a kritikus hőség miatt különösen érintett Szatmár, Máramaros, Beszterce-Naszód, Maros, Kolozs, Szilágy, Bihar, Arad, Temes, Galac, Brăila, Ialomița, Călărași, valamint Buzău és Vrancea megyék jelentős része. A meteorológusok szerint ezekben a térségekben a hőmérséklet-páratartalom index (ITU) eléri a kritikus 80 egységes határt, a csúcsértékek pedig 30 és 33 fok között alakulnak.
28 megyében heves viharok várhatók
Miközben az ország egy részén a hőség okoz gondot, 28 megyében – köztük a Bánságban, Olténiában, Munténia nyugati és északi részén, valamint a hegyvidékeken – sárga jelzésű viharriasztás van érvényben.
„Kedd folyamán felhőszakadásokra, villámlásokra és felerősödő szélre (50–70 km/h-s széllökésekre) kell számítani. Helyenként heves zivatarok és kisméretű, illetve közepes (1–4 cm átmérőjű) jégeső is kialakulhat” – figyelmeztetett az ANM.
Rövid idő alatt (1–3 óra) vagy a csapadék felhalmozódásával a lehulló eső mennyisége helyenként elérheti a 15–25 l/négyzetmétert, elszórtan pedig a 40–50 l/négyzetmétert is meghaladhatja. A viharos időjárás kisebb intenzitással az ország többi részén is megjelenhet.
Szerdán is folytatódik a kettősség
A szeszélyes időjárási jelenségek szerdán sem csillapodnak. Újabb sárga kódú hőségriasztás lép életbe szerda délután (12.00–21.00) Szatmár, Máramaros, Szilágy, Bihar, Arad és Temes megyékben. A Körösvidéken, a Bánság északi részén és Erdély északnyugati területein a csúcsértékek elérhetik a 30–34 fokot, a hőkomfort-érzet pedig továbbra is rendkívül megterhelő lesz a szervezet számára (80 egységes ITU).

Ezzel párhuzamosan szerdán szintén sárga riasztás figyelmeztet a felhőszakadásokra a hegyvidéki területeken, különösen Hunyad és Kovászna megyében, valamint Kolozs, Fehér, Krassó-Szörény, Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Szeben, Brassó, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Buzău, Vrancea, Bákó, Neamț, Hargita és Maros megyék hegyvidéki részein. A hegyekben és elszórtan a délkeleti országrészben szerdán is 50–70 km/h-s szélre, jégesőre és villámárvizeket okozó felhőszakadásokra kell készülni.
Nyitókép: Pexels
CSAK SAJÁT