Pártpolitikai források: A PSD válóokot keres – Mikor lesz „vagyonmegosztás” a koalícióban?

A Szociáldemokrata Párt (PSD) lépésről lépésre készíti elő a kilépését a kormányból, vagy Ilie Bolojan és az USR eltávolítását a végrehajtó hatalomból. Politikai források a Digi24 hírtelevíziónak azt nyilatkozták, hogy a párt több táborra szakadt, de egyik sem számol azzal, hogy a jelenlegi felállásban hosszú távon kormányon maradjanak. A szakítás időpontját (T0) február elejére, a parlamenti ülésszak kezdetére készítik elő.

Mint megírtuk, Sorin Grindeanu az időközi helyhatósági választások után tartott első PSD-ülést követően bejelentette, hogy a párt egy hónapos belső elemzésbe és konzultációs időszakba kezd, amelynek végén eldöntik, maradnak-e a kormányban vagy sem. A jelek már a december 7-i választások előtt megjelentek, de a vezetés meg akarta várni az eredményeket, különösen a fővárosban.

Mikor lépnek ki? | Fotó: Agerpres
Jelöltjük, Daniel Băluță sikertelensége – állítják a források – felgyorsította az Ilie Bolojan és az USR elleni támadásokat.

„Nagyon félek attól, hogy Băluță fővárosi eredménye valójában az a pontszám, amellyel mi, a PSD, rendelkezünk a hat hónapnyi kormányzás után” – mondta egy PSD-s vezető a Digi24-nek.

Többen úgy vélik a pártban, hogy minden egyes plusz nap az USR-rel közös kormányzásban csak tovább rontja a PSD megítélését a választók szemében. Ez az ötlet nem új: a Dominic Fritz vezette USR-rel való közös kormányzás ellen már nyáron kialakult egy erős kritikus irányzat, de a kormányzati tárgyalások során megszerezhető befolyás és pénzelosztási lehetőségek vágya erősebbnek bizonyult – erősítik meg politikai források.

A következő hónapban a PSD igyekszik minél több indokot gyűjteni arra, miért előnytelen számára a jelenlegi kormányzati formula – legyen szó közigazgatási reformról (amely bércsökkentéssel jár), vagy a nyugdíjak és fizetések befagyasztásáról.

A Sorin Grindeanu vezette párt jelenleg két fő forgatókönyvön dolgozik:

  • Kilép a kormányból, és az ellenzékbe vonul – ezzel a kormány kisebbségi kabinetként működne tovább.
  • Marad a kormányban, de Ilie Bolojan és az USR nélkül.

A második esetben a labda az államfő térfelére kerülne: Nicușor Dannak el kellene döntenie, támogat-e egy olyan kormányt, amely nélkülözi a legfontosabb pártot, amely segítette őt az államfőválasztási kampányban, illetve azt a miniszterelnök-jelöltet, akit a nyári tárgyalásokon ő maga erőltetett.
Politikai források szerint Ilie Bolojan ügyében Nicușor Dan kész lenne engedni, ám az USR körüli egyeztetések sokkal keményebbek lennének.

Létezik egy harmadik opció is: a PSD kilép a kormányból, de parlamenti támogatást nyújtana egy kisebbségi kormánynak, eseti alapon. Ez a 2016-os időszakot idézné, amikor a Cioloș-technokrata kormány minden nagyobb intézkedéshez parlamenti többséget kellett keressen. Ugyanakkor több PSD-s úgy véli: ha a párt nem szakít teljesen az USR-rel és a jelenlegi kormánnyal, a szavazói tovább vándorolnak majd az AUR felé.

Miért nem lépett még ki a PSD?

A párton belüli egyik frakció – amely inkább a régi, háttérbe szorított vezetőkből áll – úgy gondolja, a PSD-nek már eddig is vissza kellett volna lépnie a kormányzásból. Azonban a jelenlegi vezetés többsége azt választotta, hogy februárig várnak a döntéssel, ahogy azt Grindeanu nyilvánosan is bejelentette.

Több vezető szerint két nagy ok késlelteti a kormányból való kilépést:

  • a 2026-os költségvetés (és annak elosztása),
  • valamint az SRI és az SIE új vezetőinek kinevezése.

A költségvetési vita különösen fontos, mivel a szociáldemokrata polgármesterek elégedetlenek az új helyi közigazgatási reformmal, amely létszám- és bércsökkentést, illetve januártól megemelt helyi adókat hoz.

A titkosszolgálati vezetők kinevezését az államelnök hónapok óta halogatja. E döntéseket bár az államfő hozza meg, a parlamentnek is jóvá kell hagynia, így a koalíciós pártok – köztük a PSD – szava döntő lehet. Nicușor Dan konszenzust szeretne, hogy elkerülje a jelöltek elutasítását.
Információk szerint az államfő már több megbeszélést is folytatott a témáról Sorin Grindeanuval és Ilie Bolojannal.

Mint ismeretes, a PSD idén júniusban 71,5%-os többséggel döntött a kormányzás folytatásáról a PNL-lel, USR-rel, az RMDSZ-el és a kisebbségekkel együtt, miközben 60 tag tartózkodott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?