Exporttilalom: biztató jelzéseket kapott Románia az Európai Bizottságtól

Szakértői csoportot állít fel az Európai Bizottság és a román hatóságok a juhexport mielőbbi újraindítására a 2026 végéig meghosszabbított – a juhhimlő és kiskérődzők pestise miatti – kiviteli tilalom nyomán. A közös bizottságnak július elejére kell kidolgoznia azt a stratégiát, amely a piacok megnyitását és a gazdák védelmét célozza.

„Románia rendkívül biztató lépést tesz az európai partnerekkel folytatott párbeszédben a juhexport újraindítása érdekében. Az ANSVSA elnöke, dr. Alexandru Bociu által közvetlenül kezdeményezett brüsszeli technikai egyeztetéseken a román delegáció ígéretes nyitottságot tapasztalt a DG SANTE – az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Főigazgatósága – vezetése részéről, valamint biztató jelzéseket kapott a külső piacok megnyitását célzó közvetlen támogatásra vonatkozóan” – közölte az állat-egészségügyi hatóság kedden, idézi az Agerpres.

Nagyon remélik, hogy még a nyáron újraindulhat az export. | Fotó: Unsplash

Mint írtuk, Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter luxemburgi látogatása során a medvehelyzet és a juh- és kecskeexport tilalma ügyében keresi a megoldást. A miniszter hétfőn reményét fejezte ki, hogy júliustól Románia már egy konkrét intézkedési tervvel fog rendelkezni a juh- és kecskeexport blokádja miatt kialakult válság felszámolására.

Hétfő délelőtt Alexandru Bociu, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) elnöke Brüsszelben tárgyalt az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Főigazgatóságának (DG Sante) képviselőivel. Ezt követően Tánczos Barna Luxemburgban egyeztetett Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős európai biztossal, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre.

„Egy nagyon fontos megbeszélést folytatunk a juh- és kecskeexporttal kapcsolatban. A kiskérődzők pestise miatt ezt az exportot nemcsak az Európai Unióban tiltották meg Románia számára, hanem a harmadik országok felé is, és ez a tilalom az egész ágazat sorsát veszélyezteti” – írta hétfőn Tánczos Barna a Facebook-oldalán. Megjegyezte, reméli, „hogy ezen a héten már sor kerül a bizottsági szakértők szintjén olyan egyeztetésekre, amelyeken Románia is részt vesz, júliustól pedig már érvénybe léphetnek az intézkedések”.

Az állat-egészségügyi hatóság szerint a DG SANTE európai tisztviselői nyitottnak bizonyultak a külső piacok megnyitása kérdésében, figyelembe véve Románia intézkedéseit a juhhimlő- és a kiskérődzők pestise gócpontjainak felszámolására. Az ANSVSA szerint ez azt mutatja, hogy az intézkedések a két betegség kezelésére „helyesek, szigorúak és tudományosan megalapozottak voltak”.

Az európai és román szakemberekből álló szakértői csoport a közeljövőben alakul meg azzal a feladattal, hogy helyszíni ellenőrzést végezzen Romániában.

„E csoport feladata egy kifejezetten hazánkra szabott stratégia jóváhagyása, amely előnyös Románia számára, és lehetővé teszi a juhexport mielőbbi újraindítását. Ugyanakkor hatékonyan megvédi az EU területét a betegség más tagállamok juh- vagy kecsketenyésztő gazdaságaiba való átterjedésének kockázatától” – olvasható a közleményben.

A rögzített menetrend szerint a csoport ezen vagy a következő héten alakul meg, ezt követi a helyszíni audit, majd július elején a tapasztalatok alapján véglegesítik a stratégiát. Ezt követően a Bizottság meghatározza a végleges megoldásokat az exporttilalom gyors feloldására. Az ANSVSA szerint a DG SANTE vezetése biztosítékot adott arra, hogy ez a bizottság a lehető leghamarabb megkezdi munkáját.

Mint írtuk, az Európai Bizottság június 18-án döntött úgy, hogy 2026. december 31-éig kiterjeszti a Romániából a harmadik országokba irányuló juh- és kecskeexport tilalmát, fenntartva az EU-tagállamokba irányuló szállításokra vonatkozó, már érvényben lévő korlátozást is. A brüsszeli határozat a Maros megyében megjelent juhhimlő- és kiskérődzők pestise-gócok miatt született. Az európai tisztviselők úgy vélik, hogy mindkét betegség esetében magas a terjedés kockázata, ezért rendelték el a jelenlegi szállítási és exportkorlátozásokat.

Az állategészségügyi hatóság és Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági minister is kijelentette, aránytalannak tartja a rendelkezéstm, ami súlyosan érinti az állattenyésztőket. A tárcavezető rámutatott, a járványgóc lokalizált, és más, hasonló helyzetben lévő tagállamokat nem sújtanak ilyen arányú intézkedésekkel.

Mint írtuk, a tavalyi év első 10 hónapjában 210 millió eurót meghaladó értékben exportáltunk elő juhokat az Európai Unión kívülre. Idén már 1 milliónál több egyedet exportáltunk. Románia kb. 10 milliós juh- és kecskeállománnyal rendelkezik, amely a második legnagyobb az Európai Unióban, miközben a hazai fogyasztás minimális. Az export tekintetében elsők vagyunk az unióban, a fő piacaink Algéria, Szaúd-Arábia, Jordánia, Marokkó, Kína, Azerbajdzsán és Albánia. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?