A Vaslady volt a legnagyobb hatással a nők életére az elmúlt 70 évben
A Vasladyként is emlegetett Margaret Thatcher (1925-2013) brit miniszterelnök lett az első a BBC Radio 4 csatorna listáján, amelyen a nők életére az elmúlt 70 évben legnagyobb hatást gyakorló nők szerepelnek.
A szigetország élére háromszor megválasztott Margaret Thatcher Nagy-Britannia első női miniszterelnöke volt, és egyben leghosszabb ideig hivatalban maradó vezetője is, 1979-től egészen 1990-ig állt a szigetország élén. Pályafutása alatt radikálisan átformálta Nagy-Britannia gazdaságát, emellett öröksége részét képezi a hidegháború békés lezárásában betöltött szerepe is.
„Akár gyűlölöd, akár kedveled őt, pusztán az, hogy tudod, egy nőé is lehet a legfontosabb munka, annyira jelentős, hogy nem lehet alábecsülni” - olvasható a BBC internetes oldalán. A Woman's Hour elnevezésű rádióműsor fennállása 70. évfordulójára készítette el az összesen hét személyt felsorakoztató listát.
Szerepel a legnagyobb hatású nők között az ausztrál feminista akadémikus Germaine Greer és Helen Brook, aki 1964-ben központot hozott létre, ahol a nem házas nőknek adtak fogamzásgátlási tanácsokat. Helyet kapott a hét személy között Barbara Castle, akinek nevéhez fűződik a férfiak és nők egyenlő fizetéséről szóló 1970-es törvény, valamint a munkásnők alacsony fizetése és rossz körülményei ellen küzdő Jayaben Desai is.
A lista egyetlen nem valódi szereplője Bridget Jones, az indoklás szerint a Helen Fielding írásaiban megjelenő karakter ugyanis nagy hatással volt arra, hogyan tekintenek magukra a nők.
A felsorolásba került az amerikai énekesnő, Beyoncé is. A műsor zsűrije szerint a szupersztár rendkívül mély hatása a brit nőkre jóval túlmutat zenéjén, kiterjed az öltözködésre, a táncra és az embereknek a saját magukról online sugárzott képére is. Kiemelték azt is: Beyoncé zenéjében nyíltan kiáll a feminizmus mellett, és a fekete nők jogaiért.