Hóvihar miatt zárva az ország
Az oktatási miniszter felfüggesztette a tanítást az ország déli megyéiben
Narancs kódjelzésű riasztás van érvényben az ország déli megyéiben a 24 órán át tartó havazás miatt. Ma zárva vannak az iskolák a fővárosban és a rendkívüli időjárás által leginkább sújtott régiókban. Bukarestben tegnap majdhogynem leállt az élet, a főpolgármester arra szólította fel az embereket, hogy csak különösen indokolt esetben induljanak útnak. A mentőszolgálat akadozva tudta ellátni a feladatát, a mentőautók csak a főutak mentén tudtak közlekedni, a mellékutakat elzárta hó.
Fotó: Tofán Levente
A fővárosi hókotrók a mellékutcákba nem jutottak el. Az autósok kétségbesetten próbálták kiszabadítani gépkocsijukat a hó börtönéből
Tegnap válságstábot hívott össze Emil Boc kormányfő, az egyeztetésen részt vett Daniel Funeriu tanügyminiszter is. Mivel az ország déli megyéiben több települést elzárt a hó, a fővárosban is akadozott a tömegközlekedés, ezért az illetékesek úgy döntöttek mára felfüggesztik az oktatást a bölcsődékben, óvodákban és az általános iskolákban is.
Nincs tanítás többek között Olt, Prahova, Buzău, Călăraşi, Dâmboviţa megyében sem. Argeş megyében csak azokban a helységekben függesztették fel az oktatást, ahol a hóhelyzet ezt indokolta, a megye jelentős részén azonban a rendes program szerint működnek az iskolák. A kényszerszünettel kapcsolatban Daniel Funeriu elmondta, hogy a hiányzó nap pótlására mindenképpen sor kerül.
A tanügyminisztérium ma jelentést vár a megyei tanfelügyelőségektől, ennek módjáról a későbbiekben döntenek. Ott ahol az időjárás ezt indokolja, várhatóan újabb nappal hosszabbítják meg a szünetet. Ha a havazás erősödik, várhatóan a líceumokban is sor kerülhet a tanítás felfüggesztésére.
Fotó: Tofán Levente
Sorin Oprescu főpolgármester szerint az jár jól ma Bukarestben, aki otthon marad
A szokatlan havazás miatt országszerte megnőtt a balesetek száma. A Bukarest– Piteşti közötti útvonalon tegnap tömegszerencsétlenségre is sor került. Kilencven kilométerre a fővárostól húsz autó rohant egymásba. A balesetben hét személy sérült meg, egyikük állapota válságos. Az A1-es autópályára kiérkező mentők a helyszínen próbálták ellátni a sérülteket, ugyanis a havas úton rendkívül nehezen volt megközelíthető a legközelebbi kórház.
Egy kilométerrel a tömegszerencsétlenség helyszínétől nyolc autó rohant egymásba. Ezt a balesetet a helyszíni szemle eddigi adatai szerint egyértelműen az okozta, hogy az autóvezetők nem az időjárási viszonyoknak megfelelően közlekedtek. A rendkívül erős szél miatt hóátfújások keletkeztek az A1-es úton, ezért rohant egymásba négy, túl gyorsan haladó autó.
További négy gépkocsi vezetője már észlelte a balesetet, de az útviszonyok miatt nem tudták elkerülni az ütközést, így ők is az út mentén veszteglőkbe rohantak. Ebben a balesetsorozatban azonban senki nem sérült meg.
KamionstopAz Országos Közlekedésfelügyelet a rendíkvüli időjárásra való tekintettel mára felfüggesztette a teherszállító járművek közlekedését is. A határozat értelmében a 3,5 tonnánál súlyosabb járművek nem indulhatnak útra Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa, Buzău, Brăila, Galaţi, Ilfov, Prahova és Vrancea megyékben Az A2-es autópálya Bukarest–Lehliu közötti útszakaszát teljesen lezárták a közlekedés elől.
A személygépkocsival közlekedők számára a közlekedésfelügyelet munkatársai azt javasolják, lehetőleg ne induljanak egyáltalán útra a következő 24 órában. Ha mégis arra kényszerülnek, hogy kormány mellé üljenek, akkor tájékozódjanak az útviszonyokról a Szállításügyi Minisztérium honlapjáról (www.cnadnr.ro) vagy telefonon a 021/318 66 09, 021/318 66 31 valamint a 021/9360 számokon.
HócsalókAz ítéletidő nem szegte kedvét a csalóknak. A Mehedinţi Megyei Rendőrség arról számolt be, hogy a katasztrófaelhárítók munkáját hamis bejelentésekkel nehezítik. A 112-es sürgősségi hívószámra bejelentés érkezett, hogy Bălăciţa község közelében egy kisbusz akadt el húsz utasával.
A helyszínre érkező rendőrök és hómunkások azonban sem kisbuszt, sem bajbajutottakat nem találtak. A bejelentést az egyik közlekedési vállalat munkatársa tette, hogy ezáltal biztosítsa a menetrendszerinti járat számára az akadálymentes közlekedést, és az akkurátusan, időben letisztított utat. A rendőrség azonosította az elkövetőt és háromszáz lej bírságot rótt ki a terhére.
- Sárga kódjelzés hóvihar miatt nyolc megyében
- Csikorgó tél október közepén
- Szokatlan időjárás jön
- Szélnek ereszti összes alkalmazottját a Bechtel?
- Fűtésrendszer a derzsi templomban
- MOGYE: nem lesz magyar diákszenátor
- Romániai RAR-vizsga külföldi autókra
- Szatmári böllér-verseny RMDSZ-módra
- Fogyasztóvédelmi együttműködés
- Törvényt szigorítana Albert Álmos
- BBTE: Pozsony Ferenc visszalépett a jelöléstől
- Áfacsökkentést javasol Valeriu Tabără
- Kilenc év börtön liliomtiprásért
- Szigorodó szociális támogatások
Frankie vacsorájaValakiknek szemet szúrt, nincs különösebb jelentősége, ki volt a nemzetféltő szemfüles, kotnyeles hongazda, fő hogy jól értesült demagóg legyen, szóval valakinek feltűnt és tüstént közhírré kürtölte, hogy az IMF romániai tárgyalódelegációjának vezetője hazánk exkluzív fővárosában a legislegfényűzőbb éttermekben költi el szerénynek nem mondható vacsorkáját. »
Sebestyén Mihály
A kormányos és matrózaiA kelet-európai országok gyakran hasonlítják magukat hajózási eszközökhöz. Például gyorsnaszádhoz. Vagy fregatthoz. Leginkább a kormányosok dicsérik így – mint roma titulálja lónak gebéjét – megrozzant bárkájukat. A kormányos utasításához leginkább a mi hajóskapitányunk ért. Sőt, az szinte románikum, hogy a kormányos kezét-lábát a kapitány mozgatja. Most éppen partra tette. »
Ambrus Attila
Miért érné meg?Le a kalappal Amerika előtt azért, ahogy lemenedzselte a líbiai hadmozdulatokat! Ahogy hófehéren ment bele a könnyen végtelenné válható konfliktusba (valójában csak a nyitólépéseket tette meg a sakkjátszmában), és éppen ilyen makulátlanul vonult vissza: ha baj van, vigye el a NATO a balhét. Szerintem a globális zsernyáknak ez volt az első igazi katonapolitikailag felnőtt cselekedete: reszkírozott, de nem emelte addig a tétet, hogy nagyot bukjon, ha rajtaveszt. »
Ady András



Hozzászólások
Hozzászólni csak regisztrált és bejelentkezett felhasználónak lehetséges. Ön nincs bejelentkezve.
Jelenleg nincs hozzászólás ehhez a cikkhez!